Polskie Radio
Section05

śmierć

Kiedy wiem, że umieram?

Młodość to czas, kiedy nie myśli się o śmierci. Co więcej, jesteśmy wtedy przekonani, że TO – odejście w niebyt – nas nie dotyczy. Młodym ludziom wydaje się, że są nieśmiertelni. "Kiedy umieram" ("As I Lay Dying"), powieść Williama Faulknera z roku 1930, w krajach anglojęzycznych należy do lektur obowiązkowych. Ale czy ta książka znajduje dziś zrozumienie wśród nastolatków?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo filozofia Klub Trójki Trójka Monika Małkowska

Doleśniak-Harczuk: groby dzieci i pracowników przymusowych rozrzucone są po całych Niemczech

 - Cmentarz w Brunszwiku, nie był używany do pochówków od 1901 roku. Dlatego od 1942 roku ten teren postanowiono wykorzystać, jako cmentarz dla cudzoziemców wyznania katolickiego. Wtedy już pochowano tam prawie czterysta dzieci i dorosłych z dziewięciu krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych Ameryki - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Europa Antoni Opaliński pamięć dzieci

"Jest dużo osób, ale mało osobowości". Polacy we Francji modlili się w "Panteonie Emigracji Polskiej"

Kilkudziesięciu Polaków zgromadziło się na polskim cmentarzu w podparyskiej miejscowości Montmorency, aby modlić się za zmarłych i oddać hołd wybitnym rodakom. Na nekropolii - zwanej "Panteonem Emigracji Polskiej" - znajdują się groby ponad 270 Polaków, którzy zasłużyli się dla ojczyzny. Paryska Polonia złożyła kwiaty i znicze na grobach wybitnych rodaków, i wzięła udział we Mszy świętej.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą wiara Wszystkich Świętych Francja Kościół katolicki ŚWIAT Europa

W Moskwie na grobach Polaków leżą kwiaty i płoną znicze. Upamiętniono miejsca pamięci w Rosji

Od trzech dni przedstawiciele Polonii i polscy dyplomaci odwiedzają stołeczne cmentarze, aby oddać hołd rodakom, którzy spoczywają w rosyjskiej ziemi. Miejsca pamięci w Rosji, które Polacy odwiedzają z okazji dnia Wszystkich Świętych, związane są z historią Polaków w Imperium Rosyjskim, z zesłaniami na Syberię, a także z tragicznymi kartami XX w., w tym masowymi represjami politycznymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych pamięć

"Leszek Kołakowski żegnał zmarłych, aby leczyć skaleczoną wspólnotę"

- Pod koniec życia Kołakowski napisał krótką książkę "Horror metaphisycus", którą uważał za swoje opus magnum. Tam zmagał się wprost z problemem nieśmiertelności duszy, choć nie pisał o Bogu. Uważał, że istnieje coś takiego jak "duch sensonośny" dający nam gwarancję, że nie przemijamy całkowicie - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Mentzel.
Zobacz więcej na temat:  filozofia książki Leszek Kołakowski Paweł Siwek Dwójka KULTURA

Motyw przemijania i śmierci w sztuce. Grzegorz Wojturski o dziełach Muzeum Narodowego we Wrocławiu

- Mamy zarówno zabytki z czasów średniowiecznych, jak i eksponaty, które zawierają różne ukryte treści, symbole związane z przemijaniem i śmiercią w sztuce - powiedział w audycji "Kulturalnie na temat" na antenie Polskiego Radia 24 Grzegorz Wojturski, kierownik działu edukacji Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony dolnośląskie Wrocław KULTURA muzeum Katarzyna Cygler

"Jest darem od Boga". Filozof o czasie, życiu ziemskim i śmierci

- Czas jest darem od Boga. Darem, którym człowiek może odnaleźć sens swojego życia na ziemi. Dlaczego sens? Dlatego, że w tym czasie ziemskim zawiera się powołanie do wieczności - powiedział w audycji "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, filozof i teolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Wszystkich Świętych czas duchowieństwo religia katolicyzm chrześcijaństwo

"Ma korzenie staroceltyckie i pogańskie, a czasami wręcz satanistyczne". Duchowny o Halloween

- Obchody Halloween są próbą wyparcia tego, co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – powiedział redaktor naczelny tygodnika "Idziemy" ks. Henryk Zieliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia duchowieństwo wiara chrześcijaństwo katolicyzm Halloween