Polskie Radio
Section05

Warszawa

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem wychowanie Żydzi Katarzyna Cygler Trójka

Jerzy Hryniewiecki. Twórca jednej z największych "dziur" w Polsce

Co łączy ze sobą tak różne budowle, jak gmachy Najwyższej Izby Kontroli i Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, kompleks budynków Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie, Stadion X-lecia, basen Klubu Sportowego Legia w Warszawie, stołeczny Supersam, czy katowicki Spodek? Projektantem lub współprojektantem wszystkich tych obiektów był Jerzy Hryniewicki, architekt, urbanista i grafik. Urodził się 21 kwietnia 1908 w Dorpacie (ob. Estonia).
Zobacz więcej na temat:  architektura Katowice Stadion Narodowy II wojna światowa HISTORIA Stanisław Nowakowski socjalizm PRL

Sztuka pomagania, czyli "Refugees Welcome"

Nie od dziś wiadomo, że w trudnych sytuacjach czasami bardziej niż oficjalna pomoc liczy się zwykły ludzki gest. Gest serdeczny, nie obliczony na poklask ani na popis. Zastanawiające, że artyści – na ogół egotyści nastawieni na siebie, nadmiernie wyczuleni na aplauz bądź jego brak – wykazują się także niezwykłą wrażliwością, jeśli chodzi o cudzy los. Czasami takich twórców nazywamy społecznikami, ale to raczej nie jest trafne określenie: artyści mają inną niż większość ludzi skalę emocjonalną. I właśnie ów emocjonalny naddatek powoduje, że angażują się w coś, obok czego inni ludzie czasem przechodzą obojętnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA SZTUKA wystawa pomoc uchodźcy Ukraina Trójka Trójka Ukraina

Nietypowy przetarg na motorówkę stołecznej Straży Miejskiej. W wymaganiach funkcja "Coming Fall 2018"

W ubiegłym roku sprzęt stołecznej Straży Miejskiej powiększył się o motorówkę za prawie 589 tys. zł. Kilka miesięcy później aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze poinformowali, że w przetargu na łódź skopiowano opis konkretnego modelu ze strony producenta. Wśród wymagań technicznych znalazła się funkcja "Coming Fall 2018" oraz "mapa ogólnoświatowa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony mazowieckie straż miejska Rafał Trzaskowski

Rocznica powstania w warszawskim getcie. Hołd i pamięć

– Nasza obecność dziś jest wyrazem pamięci, hołdu i wdzięczności wobec tamtego pokolenia, obywateli polskich żydowskiego pochodzenia, którzy chwycili za broń, którzy pod flagą biało-czerwoną i niebiesko-białą walczyli o wolność własną, ale i wolność Rzeczpospolitej, która była ojczyzną wielu narodów i wielu kultur – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski powstanie w getcie Żydzi Trójka Piotr Łodej

Centralna Droga Krzyżowa przeszła przez Warszawę. "Rosja wydała dziś wyrok, tak jak kiedyś Piłat"

W Wielki Piątek ulicami Warszawy przeszła 26. Centralna Droga Krzyżowa. Na jej czele szedł metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a towarzyszył mu grekokatolicki metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz. - Tak jak kiedyś Piłat wydał wyrok na Chrystusa, tak dziś Rosja wydała wyrok na Ukrainę. Wierzymy, że Chrystus niesie również nasz krzyż - całej Ukrainy - powiedział abp Popowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Triduum Paschalne Kościół katolicki droga krzyżowa regiony Ukraina wojna 2022 Rosja

Modlitwa o pokój na Ukrainie. Ulicami Warszawy przejdzie Centralna Droga Krzyżowa

W Warszawie w Wielki Piątek odbędzie się Centralna Droga Krzyżowa. W tym roku pod hasłem "Modlitwa o pokój i wolność dla Ukrainy". Poprowadzą ją wspólnie metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wraz z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, grekokatolickim metropolitą przemysko-warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo droga krzyżowa ruch Triduum Paschalne religia wiara pokój chrześcijaństwo Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

"Jest pozbawiony jakichkolwiek instalacji". Władze Warszawy odpowiadają Rosji nt. "szpiegowa"

W czasach PRL w "szpiegowie" mieszkali pracownicy radzieckiej ambasady. Wiele lat temu budynek opustoszał i popadł w kompletną ruinę, ale Rosja wciąż rości sobie prawa do tej nieruchomości. Twierdzi, że to "obiekt wykorzystywany na cele dyplomatyczne". Warszawa, która odzyskała tę nieruchomość, odpowiada: to pustostan.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja dyplomacja nieruchomości szpieg POLSKA społeczeństwo

39 lat temu ruszyła budowa warszawskiego metra. Historia stołecznej kolejki miejskiej

Dokładnie 39 lat temu, 15 kwietnia 1983 roku wbito w ziemię pierwszy pal stalowy na budowie tunelu w warszawskiej dzielnicy Ursynów. Tę datę wielu varsavianistów uważa za moment rozpoczęcia budowy metra. Jak prezentuje się przeszłość i przyszłość warszawskiej (i jak na razie jedynej w Polsce) miejskiej kolejki podziemnej?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łukasz Sobolewski Michał Fedusio metro komunikacja miejska

Kierowcy w stolicy muszą mieć się na baczności. Na święta będzie więcej kontroli

Rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że od piątku na drogach garnizonu stołecznego będzie więcej patroli ruchu drogowego. W okresie świątecznym policjanci będą prowadzić kontrole na wylotówkach, a także na trasach szybkiego ruchu i w newralgicznych miejscach, gdzie dochodzi do łamania przepisów.
Zobacz więcej na temat:  policja polska Drogówka kontrola kierowcy prawo samochód Wielkanoc POLSKA regiony