Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Rekonstrukcja cyfrowa: skomplikowana droga do przywrócenia filmowi pierwotnego blasku

Stare filmy, podobnie jak stare budynki, ulegają zniszczeniu: na starej taśmie płowieją barwy, zacierają się szczegóły. Dodatkowo po każdej projekcji na taśmie przybywa kolejnych zarysowań czy załamań. Z biegiem lat film zyskuje coraz większą wartość sentymentalną, ale coraz gorszy jest technicznie. Ratunkiem jest rekonstrukcja cyfrowa.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM rekonstrukcja cyfryzacja Monika Suszek Katarzyna Cygler Trójka

Odchodzi chłodna La Niña, nadchodzi gorący El Niño. Jaka będzie pogoda w Polsce?

Od kilkudziesięciu lat klimatolodzy i meteorolodzy zajmują się zjawiskiem El Niño/La Niña. Występuje ono w strefie równikowej Pacyfiku, jednak jak się okazuje, jego wpływ jest właściwie globalny. Naukowcy donoszą, że właśnie kończy się chłodna La Niña i zaczyna kolejny gorący El Niño. Co to oznacza dla nas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA woda susza klęska żywiołowa pogoda natura klimat Witold Lazar Trójka

Odkryć tajemnice Starych Powązek. Wyjątkowa aplikacja dla każdego

Cmentarz Powązkowski w Warszawie to niezwykłe, historyczne miejsce. Spoczywa tam wielu wybitnych ludzi, a ich dzieje i dzieje samej nekropolii warto poznać. Fundacja Stare Powązki od lat stara się zainteresować tą historią, a służy temu m.in. specjalna aplikacja. Projekt realizowany jest we współpracy z Archiwum Polskiego Radia i pod patronatem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Powązki historia Polski Warszawa Agnieszka Kunikowska

Kwalifikacja wojskowa. Kto musi stawić się przed komisją?

W całej Polsce w poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przed powiatowe komisje lekarskie stawi się 230 tys. młodych osób. - Rzucenie dzisiaj tego ziarenka z wiedzą o wojsku i możliwościami, jakie daje, zaowocuje tym, że w przyszłości część tej młodzieży zgłosi się do wojska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ppłk Jerzy Pięta, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  kwalifikacja wojskowa Wojsko Polskie wojsko

"Datament" - architektura wygenerowana z danych w Pawilonie Polskim w Wenecji

- Podczas weneckiego Biennale zaprezentujemy rzeźbę, która jest architektonicznym doświadczeniem danych, które zostały zgromadzone globalnie w różnych instytucjach statystycznych. Wygenerowaliśmy z tego pewnego rodzaju architekturę - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Wenecja Paweł Siwek Dwójka SZTUKA dane

Kąśna Dolna: zachwycający dworek Ignacego Jana Paderewskiego w Małopolsce

Niezwykle malowniczo położona wieś między Nowym Sączem a Tarnowem szczyci się urokliwym dworkiem, którego właścicielem przez pewien czas był Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista, ale również polityk i wielki orędownik polskości. Dzisiaj mieści się tam muzeum artysty, odbywają się koncerty i imprezy muzyczne.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki KULTURA Ignacy Jan Paderewski muzeum Marta Piasecka Trójka

Scenariusz filmowy z historią najnowszą w tle: skąd wziąć pomysł, jak go stworzyć?

Rusza trzecia edycja warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych w ramach Akademii Filmowej Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2023. Polskę reprezentować będzie dziewięciu autorów scenariuszy, którzy rozpoczną kilkumiesięczną pracę nad swoimi projektami. To zarazem okazja do rozmowy o szukaniu tematów na fascynujące fabularne historie osadzone w polskiej historii najnowszej, jak również do próby syntezy kondycji kina dokumentalnego opisującego naszą historię.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM Arkadiusz Gołębiewski Jacek Raginis-Królikiewicz Maria Dłużewska scenariusz

Od żydowskiej bojowniczki po włoską poetkę. "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusza Grzeli

Najpierw była Ireną Gelblum, bohaterką powstania w getcie warszawskim. Później wymazała wojenną przeszłość i stała się Ireną Waniewicz, dziennikarką. Jeszcze później przeobraziła się we włoską poetkę Irenę Conti Di Mauro. W książce "Trzy życia Ireny Gelblum" Remigiusz Grzela próbuje bliżej poznać tę niezwykłą bojowniczkę z getta.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi powstanie w getcie Marek Edelman literatura Magda Mikołajczuk

Maciej Kułakowski: propozycja Dwójki to dla nas okazja, by znów razem zagrać

- Poznaliśmy się z Yannickiem wiele lat temu, podczas festiwalu Krzyżowa Music. Od tamtego czasu byliśmy w stałym kontakcie, aczkolwiek już kilka lat nie graliśmy niczego razem. Ostatnio zdarzyło się to nam w czasie pandemii, ale to było bardziej dla zabawy, nie graliśmy żadnych koncertów. Gdy nadarzyła się okazja, żeby nagrać krótki recital dla Dwójki pomyślałem, że byłoby super zrobić to razem - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Maciej Kułakowski, współgospodarz najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka fortepian wiolonczela koncert Karol Furtak MUZYKA