Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Biało-czerwono-biały": międzynarodowa wystawa plakatów wspierająca wolną Białoruś

Na ul. Foksal 11 w Warszawie mieści się, o czym nie każdy musi wiedzieć, Muzeum Wolnej Białorusi. I właśnie tam, w czwartek 23 marca, odbędzie się wernisaż i uroczyste przekazanie wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały". Wystawa to efekt międzynarodowego konkursu, a prace nawiązują do bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian po sfałszowanych wyborach prezydenckich 9 sierpnia 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA plakat Białoruś Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystawa Rafał Wiśniewski Katarzyna Cygler Trójka

O życiu na dnie oceanów wiemy mniej niż o powierzchni Księżyca i dinozaurach!

Oceany zajmują ponad 70 procent powierzchni naszego globu. Ich dna nie dają spokoju naukowcom, gdyż są trudno dostępne – największa głębia ma ponad 11 kilometrów – a przez to wciąż skrywają wiele tajemnic. Wraz z postępem nauki i coraz większymi możliwościami technicznymi badania posuwają się naprzód. Nadal jednak dysponujemy zaledwie wycinkiem pełnego obrazu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA woda oceany NAUKA natura przyroda ryby Witold Lazar Trójka

Marian Pawlik: kontrabas to fundament jazzowego brzmienia

- Wokół basu dawniej tworzył się rytm, teraz kontrabas technicznie poszedł bardzo do przodu, gra się na nim solówki. Nie jestem wirtuozem, daję podstawę brzmienia zespołu, jego fundament - mówił w Dwójce Marian Pawlik. W najbliższy piątek (24.03) w cyklu "Jazz.PL" koncert kwartetu pod jego kierunkiem. Transmisja na falach Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie streamingu wideo na Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Dwójka Janusz Muniak

Ha-Ga. Kim była ilustratorka "Szpilek"?

Przed wojną przesiadywała przy stoliku Gombrowicza i przyjaźniła się z Tuwimem, potem wyszła za mąż za sławnego grafika Eryka Lipińskiego. Sama też tworzyła. Przez czterdzieści lat co tydzień w "Szpilkach" pojawiały się rysunki charakterystycznych ludzików z wyłupiastymi oczami jej autorstwa. Anna Gosławska-Lipińska nie podpisywała ich swoim imieniem i nazwiskiem. Była zbyt nieśmiała. Prace sygnowała lakonicznym pseudonimem Ha-Ga.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KSIĄŻKA SZTUKA satyra Kasia Dydo

Polscy studenci doceniani na świecie za konstrukcje dronów

Studenci Politechniki Poznańskiej konstruują drony doceniane na międzynarodowych konkursach. Młodzi konstruktorzy właśnie wrócili z zawodów na Florydzie, a za kilka dni wylatują na kolejne - do Meksyku. - Tam budujemy statki powietrzne sterowane manualnie - mówi Adam Bider, student inżynierii lotniczej, przewodniczący Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek studenci drony dron

Duże zainteresowanie naborem do WOT. Podkarpacka Brygada rośnie w siłę

Kolejnych ochotników do służby przyjęła w swoje szeregi 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej. To największa jednostka WOT, ale wciąż ma ona otwarte drzwi dla ochotników. - Ponad setka nowych osób. (...) To dopiero początek drogi nabycia tego podstawowego rzemiosła wojskowego - mówi ppor. Magdalena Mac, rzecznik dowódcy brygady.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej wojsko armia bezpieczeństwo Terytorialsi

Gdzie sacrum łączy się z profanum – inspirująca i kontrowersyjna postać Jánosa Esterházyego

Dwa tematy, które łączy sztuka. Pierwszy z nich to życie polsko-węgierskiego arystokraty Jánosa Esterházyego. Drugi – nowe stacje drogi krzyżowej w warszawskiej archikatedrze. Jak podkreśla Arkadiusz Gołębiewski, prowadzący "Klub Trójki" – to sacrum, które zainspirowało twórców i stało się podstawą do stworzenia dzieł kultury. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Arkadiusz Gołębiewski Sacrum Profanum