Polskie Radio
Section05
Adam Mickiewicz

Od "miłości" po "żółć". Które polskie słowa są… najbardziej polskie?

Odpowiedź na pytanie o słowa "arcypolskie" może się wiązać zarówno z typowymi dla polszczyzny cechami – przede wszystkim z głoskami i ich wymową – jak i ze znaczeniem tych słów. Bo być może są takie, które w szczególny sposób oddają to, co do polskości przynależy.
Zobacz więcej na temat:  język polski poprawna polszczyzna Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego słowotwórstwo gramatyka Adam Mickiewicz HISTORIA

"44 x Mickiewicz". Romantyzm bardzo nowoczesny

- Polski romantyzm pokazuje ogromny wkład Polski w kulturę europejską. Jest bardzo uniwersalny, a jednocześnie specyficzny, bo zawierają się w nim charakterystyczne elementy typowo polskiego patrzenia, myślenia, odczuwania - mówiła w "Poranku Dwójki" dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Barbara Schabowska, z którą przyglądaliśmy się planom IAM na Rok Romantyzmu Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm Instytut Adama Mickiewicza Dwójka Jakub Jamrozek

"Strażnik narodowy ducha polskiego". Prof. Waśko wspomina Jarosława Rymkiewicza

- Jarosław Marek Rymkiewicz w ostatnich 30 latach zajął pozycję strażnika narodowego ducha polskiego. Nie waham się mówić, że był pisarzem, który bez ogródek mówił o tym, czym jest Polska. (..) Wydobywał to, co najlepsze z tradycji i pokazywał to, jako lustro współczesności - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 literaturoznawca prof. Andrzej Waśko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Marek Rymkiewicz poezja literatura literatura polska Adam Mickiewicz romantyzm odeszli 2022 społeczeństwo POLSKA