Polskie Radio
Section05
Lech Wałęsa

Beatyfikacje, Tatry i komunizm. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Polski

W dniach 16-23 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II po raz drugi odwiedził Polskę. W ojczyźnie spędził ponad tydzień. W tym czasie spotykał się z młodzieżą, rozmawiał z Lechem Wałęsą, a także z premierem Wojciechem Jaruzelskim.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA papież Jan Paweł II beatyfikacja Solidarność Lech Wałęsa Wojciech Jaruzelski pielgrzymka Kraków Tatry Uniwersytet Jagielloński lata 70 lata 80 stan wojenny

"Tusk i Wałęsa znów razem". Szef MAP przypomniał "nocną zmianę" w kontekście marszu opozycji

"Kolejny raz chcą odsunąć od władzy propolski rząd i odebrać Polakom szansę na rozwój oraz dobrobyt" - napisał na Twitterze szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, wicepremier Jacek Sasin komentując marsz zorganizowany w niedzielę przez opozycję w Warszawie. "Tusk i Wałęsa znów razem. Tak jak 4 czerwca 1992 r." - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Sasin opozycja Donald Tusk Lech Wałęsa

ANALIZA Liczył głosy, by obalić rząd Olszewskiego. Dzisiaj Tusk sprzeciwia się komisji badającej rosyjskie wpływy

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r. upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Przyczyną odwołania była sprawa lustracji ważnych postaci polityki z tamtego okresu. Jednym z reżyserów odwołania ówczesnego rządu był Donald Tusk. Dzisiaj lider Platformy Obywatelskiej jest stanowczym przeciwnikiem powołania komisji do spraw zbadania rosyjskich wpływów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Olszewski Lech Wałęsa polityka historia Polski

"Noc teczek", czyli kulisy obalenia rządu Jana Olszewskiego

W nocy z 4 na 5 czerwca 1992 roku Sejm przegłosował wotum nieufności wobec rządu Jana Olszewskiego. Wtedy upadł pierwszy po II wojnie światowej rząd wyłoniony przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Na długie lata pogrzebano też szansę na lustrację osób sprawujących funkcje publiczne. To właśnie strach przed "teczkami" stał się jedną z przyczyn odwołania pod osłoną nocy rządu premiera Olszewskiego. Dużą rolę odegrał w tej sprawie ówczesny prezydent Lech Wałęsa. Dopiero 25 lat po "nocnej zmianie" IPN potwierdził, że Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek".
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Jan Olszewski Lech Wałęsa Rzeczpospolita Waldemar Pawlak HISTORIA

Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

– Hołd składany prymasowi Polski wykracza daleko poza ramy tego, jaki należny jest księciu Kościoła. Wszyscy oddają dzisiaj pełną sprawiedliwość jego wielkości jako duchowego przywódcy narodu – relacjonował Tadeusz Sznuk na antenie Polskiego Radia w dniu pogrzebu Prymasa Tysiąclecia, 31 maja 1981 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stefan Wyszyński Kościół katolicki Karol Wojtyła komunizm Lech Wałęsa Solidarność

Gdańsk wydał 50 tys. zł, by uhonorować Danutę Wałęsę. "Władze nie liczą się z pieniędzmi"

- Władze Gdańska pokazują, że nie liczą się pieniędzmi - mówi portalowi PolskieRadio24.pl, Przemysław Majewski. Tak gdański radny PiS ocenił wydatki władz miasta związane z organizacją wraz z cateringiem uroczystości przyznania Danucie Wałęsie tytułu Honorowego Obywatela Gdańska. Łącznie z budżetu miasta na ten cel trafiło prawie 50 tys. zł
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Gdańsk Aleksandra Dulkiewicz Lech Wałęsa Danuta Wałęsa pomorskie

"Białorusini czują waszą solidarność". Swiatłana Cichanouska z wizytą w Gdańsku

Białorusini czują waszą solidarność i energię, żeby iść do swojej demokratycznej przyszłości - powiedziała w czwartek w Gdańsku liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Podkreśliła, że dzięki "Solidarności" Polacy mogą żyć i mieszkać w demokratycznym i europejskim państwie.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś Aleksander Łukaszenka Lech Wałęsa Aleksandra Dulkiewicz opozycja demokratyczna