Polskie Radio
Section05
Patryk Michalski

Mniej wypadków na polskich drogach. Problemem są jednak pijani kierowcy

Tylko w ciągu ostatniego weekendu na polskich drogach życie straciło aż 21 osób. Policyjne statystyki wskazują jednak, że tegoroczne wakacje są bezpieczniejsze niż te sprzed roku. Największy ruch panuje na drogach do nadmorskich kurortów. - Alarmująca jest liczba nietrzeźwych kierujących, którzy zostali ujawnieni przez pomorskich policjantów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Skręt z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski policja kierowca kierowcy

Zagłada Romów i Sinti w KL Auschwitz. Niemcy mordowali ich w komorach gazowych

78 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz rodzinny dla Cyganów w Auschwitz II-Birkenau. Ocaleni z zagłady oraz młodzi Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych, duchowni i dyplomaci uczcili w Oświęcimiu Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, który obchodzony jest rokrocznie 2 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Patryk Michalski śmierć II wojna światowa Auschwitz Oświęcim Romowie Sinti Paweł Pawlica

"Kanał", "Eroica", "Miasto 44". Powstanie Warszawskie oczami twórców filmowych

O tym, co działo się przez 63 dni Powstania Warszawskiego, wiemy przede wszystkim z relacji jego uczestników. Jest też wiele zdjęć, są nagrania, ale w ciągu 78 lat od wybuchu powstańczego zrywu powstało też wiele filmów, które pozwalają nam, chociaż w niewielkim stopniu, wyobrazić sobie, jak trudne były to dni dla walczącej Warszawy, dla jej mieszkańców, dla powstańców. Wśród filmów poświęconych Powstaniu wyróżnia się "Kanał" Andrzeja Wajdy czy przewrotna "Eroica" Andrzeja Munka, a w ostatnich latach - filmy Jana Komasy, przede wszystkim "Miasto 44".
Zobacz więcej na temat:  historia Europy historia Polski Małgorzata Raducha Patryk Michalski Andrzej Wajda Janusz Morgenstern Jan Komasa Powstanie Warszawskie Warszawa FILM Andrzej Munk Armia Krajowa Jerzy Stefan Stawiński Ewa Błaszczyk Tadeusz Łomnicki Mateusz Kościukiewicz Krzysztof Kamil Baczyński śmierć II wojna światowa reżyser

Odkryto grób kilku tysięcy więźniów niemieckiego obozu w Działdowie

Po prawie 80 latach eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Szacują, że w jamach śmierci w lesie niedaleko wsi Białuty znajduje się około 17 ton ludzkich prochów. 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa IPN Patryk Michalski Witold Banach historia Polski historia Europy nazizm mogiła śmierć

Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. "Lubimy dobrą zabawę i sportowe emocje"

W Jantarze, w gminie Stegna, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odbyły się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Uczestnicy zawodów rywalizowali w czterech kategoriach. Wśród dorosłych najlepszy okazał się Tadeusz Baraniecki. Program 1 Polskiego Radia przez cały weekend prowadził relacje z tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Stegna bursztyn Klaudia Porębska Patryk Michalski

Wimbledon 2022. Gurjew: mam nadzieję, że Iga Świątek zagra bardzo dobry mecz

Iga Świątek w trzeciej rundzie wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu zmierzy się z Alize Cornet. - Mam nadzieję, że charakter, serce do walki i wyjątkowa nieustępliwość Igi Świątek sprawią, że dzisiaj zagra bardzo dobry mecz - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dziennikarz sportowy Cezary Gurjew. Z kolei druga polska tenisistka, Magdalena Fręch, zagra z Simoną Halep.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Tenis wimbledon Iga Świątek Cezary Gurjew Daniel Wydrych Patryk Michalski Magdalena Fręch

Pamiątki z wakacji, za które grozi więzienie

- Kupując rzeczy wykonane z dzikich zwierząt i roślin, przyczyniamy się do wymierania tych zagrożonych gatunków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Deruś, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. Co więcej, za próbę ich przewozu przez granicę grozi nawet do pięciu lat więzienia. Czego nie powinniśmy przywozić z wakacji, żeby nie narobić sobie kłopotów?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski zwierzęta rośliny

Zastępca dyrektora CNK: potrzebujemy spotkań twarzą w twarz

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wraca w plener po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. - Każdy, kto przyjdzie, na pewno będzie miał okazję doświadczyć, zobaczyć i poczuć, jak o tej nauce można rozmawiać i jak można ją robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA Piknik Naukowy 2022 Patryk Michalski Centrum Nauki Kopernik