Polskie Radio
Section05

Trójka

Bóle pleców – choroba cywilizacyjna, której trudno uniknąć. Jak zadbać o swój kręgosłup? 

Siedzący tryb życia sprawia, że dla większości z nas okazjonalne, a nawet regularne bóle pleców stały się niestety czymś naturalnym. Czy można temu przeciwdziałać? Jak prawidłowo odczytywać sygnały, które wysyła nam organizm? Ratunkiem może okazać się spotkanie z fizjoterapeutą.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie kręgosłup terapia fizjoterapia fizjoterapeuta ćwiczenia siłownia gimnastyka Radosław Nałęcz

Niezwykłe wydarzenie muzyczno-filmowe: pokaz "Amadeusza" Miloša Formana z muzyką na żywo

Film "Amadeusz" Miloša Formana to jedno z arcydzieł sztuki filmowej: 11 nominacji do Oscara, osiem statuetek, fantastyczna, nominowana kreacja Toma Hulce'a w tytułowej roli. Można śmiało powiedzieć, że po 40 latach ten film wcale się nie zestarzał. A teraz, jako "Amadeus Live", zostanie pokazany z muzyką na żywo w wykonaniu orkiestry symfonicznej.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA KULTURA Wolfgang Amadeusz Mozart Miloš Forman Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa Wrocław Roman Gutek Witold Lazar

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Tomasz Miara TEATR spektakl Lublin

Przeładowanie informacyjne zatruwa i uzależnia coraz więcej ludzi. Jak temu przeciwdziałać?

Pół wieku temu jednym z symboli postępu cywilizacyjnego były dymiące kominy fabryk, wskazujące na industrializację kraju. Teraz już wiemy, że tworzone przez nie zanieczyszczenia i smog są dla ludzi śmiertelnie niebezpieczne, i walczymy z nimi. 20 lat temu kolejnym symbolem postępu stał się powszechny dostęp do informacji. Teraz zaczynamy rozumieć, że ich nadmiar jest równie groźny.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo informacja zagrożenie psychologia media społecznościowe komórka internet Witold Lazar uzależnienia badania

"Trójka pod księżycem": muzyczny świat Jana A.P. Kaczmarka

W 2023 roku obchodził 70. urodziny. Został uhonorowany Polską Nagrodą Filmową Orły "za osiągnięcia życia". Laureat Oscara 2005, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, twórca Festiwalu Transatlantyk (w Poznaniu, Łodzi, Katowicach i Warszawie). W 1989 roku wyjechał wraz z rodziną do Stanów Zjednoczonych, zamieszkał w Los Angeles i tam powstały jego najsłynniejsze kompozycje filmowe. Powróciwszy do Polski, realizował duże formy muzyczne, m.in. "Kantatę o wolności" (dla Gdańska, 2005), "Oratorium 1956" (w Poznaniu, 2006), "Koncert Jankiela" (2011), "Emigra. Symfonia bez końca" (2017).
Zobacz więcej na temat:  Jan A.P. Kaczmarek Barbara Marcinik MUZYKA Oscary muzyka filmowa