Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Choinki Jedynki 2023". Podarunki od Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" wylicytowano za 10000 złotych

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny wziął udział w XXII Charytatywnej Akcji Programu 1 Polskiego Radia "Choinki Jedynki 2023". Artyści przekazali na licytację piękną pracę oraz wyjątkowe podarunki, które wylicytowano za kwotę 10000 złotych. - Staramy się godnie reprezentować nasz region - mówili podczas malowania przedstawiciele zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 Sława Bieńczycka Agnieszka Ciecierska Koszęcin Zespół Pieśni i Tańca Śląsk Zespół Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny

Hakerzy wykradli dane pacjentów. Sprawdź, czy twoje dane są bezpieczne

Na początku grudnia media obiegła wiadomość o ataku hakerskim, którego ofiarą padła ogólnopolska sieć laboratoriów. Przestępcy ujawnili część wrażliwych danych pacjentów. Grożą, że upublicznią wszystko, jeśli nie otrzymają żądanych pieniędzy. Jak sprawdzić, czy nasze dane są bezpieczne? Co zrobić, gdy okaże się, że zostały wykradzione?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek internet cyberbezpieczeństwo cyberatak haker dane osobowe dane

Wielkie Splendory przyznane. "Radio jest czarownym miejscem"

Wielkie Splendory wręczane są podczas uroczystej gali, która stanowi coroczne święto Teatru Polskiego Radia. Te prestiżowe nagrody przyznawane są twórcom teatru wyobraźni od 1988 roku. Od trzynastu lat wręczane są również nagrody dla debiutantów. Laureaci zgodnie podkreślali wyjątkowość radia i radiowej sceny. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Janusz Kukuła Martyna Podolska Leon Charewicz Tomasz Marzecki Anna Stempniak

Jak w grudniu zapanować nad swoim budżetem?

Grudzień to miesiąc pełen przygotowań do świąt, emocji i spotkań. Jest to też czas, kiedy baczniej przyglądamy się swoim wydatkom - święta i prezenty sprawiają, że oszczędności topnieją bardzo szybko. W Czwórce Finansowa Mama, czyli Joanna Łopuszyńska, podpowiada, jak w przedświątecznych przygotowaniach zapanować nad swoim budżetem.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka studenci finanse Weronika Puszkar święta Boże Narodzenie

Bartek Królik: mam potrzebę ciągłego eksplorowania muzyki

"Pan od muzyki", współtwórca zespołu Sistars i projektu Spoken Love powrócił z nową solową płytą i jak przyznaje, album "14" to "zupełne inna para kaloszy". - Nie lubię się nudzić, więc nie nagrywam takich samych piosenek - mówi Bartek Królik. - Mam potrzebę ciągłego eksplorowania muzyki. Czuję się wtedy tak, jakbym podróżował po świecie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka MUZYKA Numer Raz muzyka elektroniczna Bartek Królik

Gdy dzieci współtworzą spektakl, to musi być zabawa. Premiera "Kosmicznego pokoju" w Teatrze Guliwer

Spektakl muzyczny "Kosmiczny pokój" w Teatrze Guliwer został zrealizowany z udziałem dzieci. Młodzi współtwórcy sztuki mieli stworzyć pokój, w którym będzie cały dom. W Polskim Radiu Dzieciom opowiedzieli o swojej roli w powstawaniu dzieła oraz tworzących się na bieżąco pomysłach. Ich praca i zabawa miały wpływ na zmianę scenariusza tej sztuki. Zapraszamy do lektury i wysłuchania załączonej rozmowy z dziećmi i kuratorką tego projektu. Patronat medialny nad premierą "Kosmicznego pokoju" objęło Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  premiera spektakle dla dzieci kultura dla dzieci radio dla dzieci patronatPRD Martyna Chuderska

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Gen. Władysław Sikorski rozpoczął odtwarzanie armii

Po klęsce kampanii wrześniowej 1939 roku żołnierze polscy kontynuowali walkę z Niemcami. We Francji powstał rząd polski. Jego premierem został gen. Władysław Sikorski, który podjął decyzję o odtworzeniu polskich sił zbrojnych na wychodźstwie. Wiosną 1940 roku to było już 80 tysięcy ludzi. Szlak bojowy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wiódł przez wiele krajów, przyniósł krwawe wyniszczające boje, ale i zwycięstwa.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Wojsko Polskie Władysław Sikorski Dorota Truszczak Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro komedia humor literatura Jan Kanty Zienko KULTURA Dwójka

Cieplice: okazała i doskonale zachowana siedziba rodu Schaffgotschów

Cieplice są znanym dolnośląskim uzdrowiskiem i choć położone niedaleko Jeleniej Góry, przez wieku były samodzielnym miasteczkiem. Dopiero w połowie lat 30. XX wieku miejscowość została wchłonięta przez większego sąsiada. A jednak imponujący pałac rodziny Schaffgotschów znajdujący się w Cieplicach, wciąż nie należy do najbardziej znanych zabytków tego regionu. A szkoda…
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zabytki Jelenia Góra Dolny Śląsk Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka zamki w Polsce

Mr. Poland - Edward Raczyński w 30. rocznicę śmierci (cz. 1-5)

Edward hrabia Raczyński był dyplomatą, politykiem, ambasadorem Polski przedwrześniowej w Londynie przy Dworze św. Jakuba, prezydentem RP na uchodźctwie. W "Śladach pamięci", w dwóch częściach, prezentowaliśmy opowieść o niezwykłym człowieku, którego 30. rocznicę śmierci obchodziliśmy w tym roku (30.07).
Zobacz więcej na temat:  Edward Raczyński Radio Wolna Europa Londyn prezydent Dwójka Andrzej Mietkowski Rafał Habielski rocznica

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA

Zobacz Królową w najlepszej formie! Zremasterowany cyfrowo koncert Queen w kinach

To niezwykła gratka dla wielbicieli klasycznego rocka, a legendarnej grupy Queen w szczególności: w drugiej połowie stycznia będzie można obejrzeć w kinie zapis koncertu "Queen Rock Montreal" z roku 1981. Dźwięk i obraz został cyfrowo zremasterowany: w efekcie uzyskano 12-kanałowy dźwięk przestrzenny i krystaliczny obraz, którego geometria została dopasowana do ekranów kinowych. Są jednak i minusy: możliwe to będzie tylko w kinach IMAX i tylko przez cztery dni.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Queen Brian May Adam Lambert John Deacon koncert kino Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Miara Trójka