Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wystawa "Chciałem, by Warszawa była wielka" – przypomnieć Stefana Starzyńskiego

Na dziedzińcu Muzeum Więzienia Pawiak w poniedziałek, 27 października, otwarto wystawę plenerową poświęconą Stefanowi Starzyńskiemu - prezydentowi Warszawy, który zasłynął bohaterską postawą podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku, działaczowi niepodległościowemu, jednemu z patronów 2023 roku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Muzeum Niepodległości w Warszawie Pawiak Stefan Starzyński historia Polski Warszawa II wojna światowa Katarzyna Cygler Trójka

"Chciałam, żeby mama była krawcową"– o Wandzie Chotomskiej jej córka w 94. rocznicę urodzin pisarki

W audycji Polskiego Radia Dzieciom, można było usłyszeć rozmowę z Ewą Chotomską, pisarką, autorką tekstów piosenek i scenarzystką. Dziś 94. urodziny obchodziłaby mama Pani Ewy – Wanda Chotomska, jedna z najpopularniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Jak córka wspomina swoją mamę? Zapraszamy do lektury i wysłuchania zapisu rozmowy z dzisiejszej audycji Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Wanda Chotomska literatura dziecięca Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci DAB+

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mosty Stambuł Bosfor technika inżynieria Paweł Turski Trójka

Album "Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje". Interpretacje utworów sprzed lat

Lora Szafran odnalazła własną interpretację utworów uważanych w pewnych kręgach za kultowe i przygotowała we współpracy z Miłoszem Wośko dziesięć piosenek na płytę "Lora Szafran Ewa Demarczyk Inspiracje". Album nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukaże się 24 listopada br., a dzisiaj (30.10) miała miejsce premiera singla pt. "Taki pejzaż" zapowiadający nową płytę. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska Lora Szafran piosenka Polskie Radio Agencja Muzyczna Jazz Ewa Demarczyk album Leonard Cohen

Treningi samoobrony "Łączy nas siła". Sprawdź, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

– My trenujemy samoobronę dla kobiet. Pan nas uczy, jak nie dopuścić drugiej osoby do swojej przestrzeni – opowiadają uczestniczki wrocławskich zajęć z samoobrony, których temat przewodni brzmi: "Łączy nas siła". Ich pomysłodawcami jest dwoje policjantów: Michał Kawalec i Aleksandra Freus. Chcą przekazać paniom swoje umiejętności i pokazać, jak się bronić i czuć się bezpiecznie.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Radosław Nałęcz bezpieczeństwo policja kobieta Wrocław

Koncert Chopinowski. Jak zagrał Piotr Pawlak, laureat prestiżowego konkursu na instrumentach historycznych? [POSŁUCHAJ]

Na antenie Programu 1 Polskiego Radia zagrał laureat II nagrody II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - pianista Piotr Pawlak. W jego wykonaniu usłyszeliśmy wybrane utwory, które wykonywał podczas I i II etapu Konkursu. Zabrzmiał Polonez "Pożegnanie Ojczyzny" M. K. Ogińskiego, Walc Es-dur op. 18 oraz Mazurek a-moll op. 17 nr 4 połączony z Sonatą b-moll op. 35, oczywiście F. Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Adam Rozlach Piotr Pawlak

Czas we Wszechświecie. Ile minut dzieli nas od słońca?

Czas istnieje nie tylko na Ziemi, ale również we Wszechświecie. - Widzimy obiekty, które są tak daleko, że światło wędrowało od nich 14,5 miliarda lat - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Grzegorz Sęk, nauczyciel astronomii z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach. Jak daleko, a dokładnie ile minut od naszej planety, znajduje się słońce?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Wszechświat Ziemia słońce czas

Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego. Dyrektor: realizuję testament Jerzego Waldorffa

X Międzynarodowy Festiwal Ignacego Jana Paderewskiego startuje już w najbliższą sobotę (4.11). - Na łożu śmierci Jerzy Waldorff przykazał mi: "Pamiętaj, ja się na Ciebie będę patrzył z góry, i Twoje jedno oczko to jest Paderewski, a drugie Szymanowski". Powtarzam to jak mantrę, bo w pewny sensie mam poczucie, że wypełniam jego testament jeśli chodzi o muzykę - mówił w Dwójce Wiesław Dąbrowski, pomysłodawca i dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Ignacy Jan Paderewski Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie MUZYKA Dwójka Festiwal Paderewskiego Wiesław Dąbrowski

Matthew Perry we wspomnieniach. "Miał szczodre i bezinteresowne serce"

– "To jest ten moment, kiedy złamane są nasze serca", napisali w oświadczeniu współtwórcy "Przyjaciół" Marta Kauffman, David Crane oraz producent wykonawczy Kevin Bright – mówił w Trójce, cytując komunikat, amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski. To właśnie produkcji "Przyjaciele" Matthew Perry zawdzięczał swoją ogromną popularność. – Chandler Bing, postać, którą stworzył, zapisał się złotymi zgłoskami w historii telewizji – dodaje Zbigniew Banaś, wykładowca amerykańskiego uniwersytetu Loyola. 
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2023 serial USA Hollywood Matthew Perry Piotr Firan Radosław Nałęcz Jan Pachlowski KULTURA

Tuła i Czaplicki. Kolekcjonerzy medali w kajakowym freestyle'u

W środowisku kajakarzy mają przydomek "Golden Couple". Na wirach i falach wykonują salta, śruby i inne ekstremalne ewolucje. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki należą do grona najbardziej utytułowanych zawodników w tej dyscyplinie. Kiedy nie walczą o medale, podróżują po świecie w poszukiwaniu kajakowych spotów.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA aktywność fizyczna kajakarstwo Jeremi Angowski sporty ekstremalne