Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Bigos: czy istnieje przepis idealny? Odkrywamy tajemnice naszej narodowej potrawy!

Za oknami jesień w pełnej krasie, a w kuchni już na dobre rozsiadły się potrawy cięższe, rozgrzewające i pożywne. A jednym z takich jesienno-zimowych klasyków rodzimego kucharzowania jest bigos. W każdym domu przygotowywany inaczej, wg specjalnych, rodzinnych przepisów, czasami przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co więc powinno znaleźć się w prawdziwym, klasycznym polskim bigosie? O tym w rozmowie z Anną Popek mówi szef kuchni Łukasz Konik, autor m.in. książki "Kuchnia regionów".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kuchnia polska bigos jedzenie kuchnia Anna Popek

Kapitan Jerzy Jaszczuk: z morzem nie da się walczyć, można ewentualnie się z nim dogadać

Kapitan Jerzy Jaszczuk (1946) jest żeglarzem z ogromnym, ponad 50-letnim doświadczeniem, ale też pedagogiem, który doprowadził do odbudowy żaglowca szkolnego STS "Generał Zaruski", za którego sterami stoi od 2012 roku. Ma na swoim koncie wiele rejsów po morzach i oceanach całego świata, m.in. wielokrotnie przepłynął Atlantyk, opłynął Amerykę Północną i Południową. Teraz zawitał do Zagadkowego Studia, by opowiedzieć o swoim żeglowaniu, niezwykłych spotkaniach na morzu i tym, czego może nauczyć pływanie pod żaglami.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jacht oceany rejs szkolenie młodzież dzieci Katarzyna Stoparczyk Trójka

Łukasz Długosz: lubię brzmienie fletu altowego [ZOBACZ WIDEO]

- W symfonice najpiękniejsze sola instrumentów dętych kompozytorzy przeznaczali na flet ze względu na jego piękną barwę i biegłość techniczną. Wspomnijmy chociaż "Czarodziejski flet" Mozarta. Skądś się bierze ten czar i urok barw tych instrumentów. Ja jestem miłośnikiem brzmienia fletu altowego, który budzi bardzo ciepłe skojarzenia – mówił w Dwójce Łukasz Długosz, flecista i promotor polskiej muzyki na świecie.
Zobacz więcej na temat:  flet Dwójka Łukasz Długosz Agata Długosz Akademia Muzyczna w Gdańsku Andrzej Sułek MUZYKA muzyka współczesna kompozytor Jan Sebastian Bach

"Twoja lista przebojów". Czego słucha Piotr Kostrzewa? [POSŁUCHAJ]

Gościem audycji był wspaniały muzyk i pedagog Piotr Kostrzewa. Jest kotlistą Sinfonii Varsovii, liderem i dyrygentem Chopin University Big Band, a niegdyś, jako perkusista, zasilał rozmaite zespoły, m.in. ten akompaniujący Wojciechowi Młynarskiemu. Czego słucha na co dzień? Czy czasem miewa dosyć muzyki? Których artystów ceni najbardziej? Czy woli pop czy jednak klasykę?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Kostrzewa Marcin Kusy muzyka rozrywkowa

Joanna Liszowska: życie jest piękne, życie jest jedno i jest krótkie. Trzeba z niego korzystać

Jest aktorką filmową, telewizyjną, teatralną, jest też aktorką śpiewająca (z powodzeniem), ale jak sama mówi, przede wszystkim jest mamą. Joanna Liszowska największą rozpoznawalność zdobyła dzięki roli Patrycji w serialu "Przyjaciółki". Kręcąc kolejny jego sezon występuje równocześnie w warszawskich teatrach, wystawia monodram i przygotowuje recital. Prawdziwa aktorka pracująca, która żadnej sceny się nie boi…
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz joanna liszowska KULTURA kino TEATR telewizja rozmowa wywiad

Jon Fosse - omówienie dwóch dzieł laureata literackiej Nagrody Nobla

Bohaterem tego wydania "Czytelni" był tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla Jon Fosse. W audycji omawialiśmy dwie jego pozycje dostępne na polskim rynku czytelniczym - "Drugie imię. Septologia 1-2" (tł. Iwona Zimnicka) oraz "W głębi czarnego lasu" (tł. Halina Thylwe).
Zobacz więcej na temat:  Literacka Nagroda Nobla Literacka Nagroda Nobla 2023 Jon Fosse Jon Fosse laureatem Literackiej Nagrody Nobla książki literatura Małgorzata Szymankiewicz KSIĄŻKA

Bardzo słodkie zwycięstwo: Polki mistrzyniami świata w dekorowaniu tortów!

Sztuka dekorowania nie jest łatwa, tym bardziej jeśli chodzi o dekorowanie tortów. Ale też potrafi przynieść wiele satysfakcji i radości. Wiedzą coś o tym Polki, Angelika Chwyć i Renata Martyna, które właśnie zostały Mistrzyniami Świata w Dekorowaniu Tortów podczas specjalnej edycji Mistrzostw Świata Cake Designers, które odbyły się w Mediolanie. Przygotowania trwały blisko dwa lata, ale warto było: nasze zawodniczki pokonały m.in. ekipy z Włoch (II miejsce), Belgii (III miejsce), Chin, USA, Meksyku i Japonii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA cukiernictwo mistrzostwa świata Mediolan tort Piotr Firan Trójka jedzenie słodycze

Sławomir Mrożek - pierwsza biografia w 10. rocznicę śmierci

Sławomir Mrożek zmarł 10 lat temu. I tyle lat trzeba było czekać na biografię tego znakomitego prozaika, dramaturga i rysownika. - To raczej nie jest wielka biografia, jest umiarkowanych rozmiarów. Skoncentrowałam się właściwie na takiej jednej linii i na momentach, kiedy Mrożek styka się z historią - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, autorka książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Wacław Holewiński biografia KSIĄŻKA literatura Dwójka