Polskie Radio
Section05
dwójka poleca

Dzień 1. "Sohgo Sawada był numerem jeden sesji wieczornej"

- Największe wrażenie zrobił na mnie Sohgo Sawada. On operował skrajnościami, ale umiał je powściągnąć w Nokturnie Des-Dur, który wydał mi się dzisiaj bardzo oniryczny - tak Marcin Majchrowski ocenił występ japońskiego pianisty, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Andrzej Sułek Klaudia Baranowska Marcin Majchrowski

Dzień 1. "Szymon Nehring gra z niejednoznacznością i wieloznacznością"

- Gdy ten pianista siada do fortepianu, my właściwie mamy pewność, że on zagra, bo wie, czego chce. Jego ballada była dobra, przed samą voltą wdarła się nieczysta chwila, ale to nie jest istotne. To był bardzo mocny i bardzo dobry recital -  tak Andrzej Sułek ocenił występ Szymona Nehringa, którego mogliśmy usłyszeć podczas I etapu przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konkurs chopinowski 2020 konkurs chopinowski Róża Światczyńska Andrzej Sułek Jacek Hawryluk

Yulianna Avdeeva: z muzyką Chopina pozostanę związana do końca życia

– Mam poczucie, że muzyków, którzy doświadczyli uczestnictwa w Konkursie Chopinowskim – nieważne kiedy i z jakim wynikiem – wiele łączy. Wszyscy przeżywaliśmy to samo, dlatego w pewnym sensie jesteśmy zjednoczeni. Wspólny występ jest więc naprawdę wyjątkowy – mówiła w Dwójce Yulianna Avdeeva, która wraz z czwórką innych pianistów zainaugurowała XVIII Konkurs Chopinowski.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski konkurs chopinowski 2020 Dwójka Monika Zając KULTURA Róża Światczyńska Andrzej Sułek Kevin Kenner Seong-Jin Cho

Philippe Herreweghe: muzyczny świat podlega ciągłym przeobrażeniom

- Kiedy graliśmy Bacha w latach 70. ubiegłego wieku, wydawało nam się, że to właściwy styl. Kiedy dziś słucha się tych nagrań, brzmią staromodnie. Uważam, że w odniesieniu do najważniejszych kompozytorów w historii muzyki, każda generacja musi odkryć ich dla siebie, odczytać na swój sposób. Dotyczy to nie tylko muzyki dawnej, ale również Beethovena, a nawet Chopina - mówił w Dwójce znakomity belgijski dyrygent Philippe Herreweghe.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Dzień Muzyki Jakub Kukla muzyka dawna Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Philippe Herreweghe

O początkach Konkursów Chopinowskich

- Najważniejsza była dla mnie sprawa, że Chopin jest najbliższy Polakom, dlatego to Polacy muszą być sędziami. Jury pierwszego konkursu składało się więc z samych Polaków. Niestety później zmieniłem zdanie. Znacznie więcej Chopina było wtedy u Rosjan, Polacy się nie popisali. Na drugim konkursie zaprosiliśmy już jurorów z zagranicy - wspominał prof. Jerzy Żurawlew, pianista i pedagog, inicjator Konkursu Chopinowskiego.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Fryderyk Chopin Jerzy Waldorff Dwójka KULTURA

Konkurs Chopinowski - kulisy Filharmonii i kulisy Dwójki

- Będziemy w Filharmonii, począwszy od uroczystego sobotniego koncertu, otwierającego XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. A od niedzieli, od godz. 10.00 do 14.00 oraz od 17.00 do 22.00 – przesłuchania z komentarzami. I na tym nie poprzestajemy, bo dla wszystkich, którzy nie będą mieli okazji śledzić przesłuchań konkursowych, będzie powtórzenie w nocy. A więc Chopin przed południem, po południu i nocą - mówiła dyrektor Dwójki Małgorzata Małaszko-Stasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski 2020 Dwójka Małgorzata Małaszko Jakub Kukla konkurs chopinowski

Jan Englert o Scenie Młodych: studenci mnie zachwycili

- Byłoby dobrze, gdyby Scena Młodych znalazła swoją publiczność, szczególnie młodą, przede wszystkim jednak, żeby ciekawi ludzie, osobowości nie tonęły razem z dyplomem - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Englert dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie, który we współpracy z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie wystawi wybrane sztuki przygotowane przez studentów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński spektakl Konrad Żygadło Jan Englert

"Na Festiwalu Filmowym NNW mówimy o różnych drogach do wolności"

- Wyjątkowość tego festiwalu to pokazywanie historii ludzi, którzy byli zapomniani. Od kilku lat obecna jest twórczość spoza Polski: filmy z krajów nadbałtyckich, Czech, Węgier, Australii, Wenezueli, Sri Lanki - mówił na antenie Dwójki Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor i pomysłodawca XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy Roch Siciński Dwójka Arkadiusz Gołębiewski FILM Gdynia

"Agaton" Stanisław Jankowski. Patriota i profesjonalista

- Cichociemni nie byli osobami przypadkowymi, werbowano osoby, które się wyróżniały - taki był Jankowski - wszechstronnie wyszkolony, bardzo sprytny, zmyślny, inteligentny - mówił w Dwójce historyk Rafał Brodacki z działu historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji rozmawialiśmy o niezwykłym życiorysie Stanisława Jankowskiego "Agatona" - architekta, żołnierza, uczestnika Powstania Warszawskiego. 29 września mija 110. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  architektura Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Warszawa Stanisław Jankowski Maria

Małgorzata Walewska: zawsze chciałam śpiewać musicale

- To nie będzie koncert, w którym się cyzeluję, żeby było idealnie. To po prostu tzw. live-on-tape, czyli występ jak na żywo, więc są tam pewnego rodzaju drobne pomyłki, potknięcia, zmiany słów. Proszę mieć do tego stosunek z przymrużeniem oka, ale serdeczny - mówiła w Dwójce mezzosopranistka Małgorzata Walewska, którą usłyszymy podczas najbliższej "Miejscówki z Dwójką" (2.10).
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Małgorzata Walewska Dwójka KULTURA muzyka klasyczna

Kamil Różewicz: ojciec był cichy i oszczędny w słowach

- Dom ojca był zawsze oazą spokoju i ciszy. Koledzy dziwili się: dlaczego u was jest tak cicho? Ta cisza ukształtowała nas wszystkich - opowiadał w audycji "Dwie do setki" Kamil Różewicz, starszy syn Tadeusza Różewicza, którego siódma rocznica śmierci mija właśnie dziś (24.04).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz Julia Różewicz Waldemar Modestowicz Paweł Siwek Beata Kwiatkowska Dwójka Rok Tadeusza Różewicza

Antoni Wit: nie ma dla mnie rzeczy ważniejszej niż dyrygowanie

- Kiedy pierwszy raz usłyszałem, że jestem perfekcjonistą, byłem bardzo zadowolony. Później przekonałem się, że to jest taki typ psychologiczny, który powoduje, że mało z czego jestem zadowolony w stu procentach i wewnętrzna satysfakcja to nie jest uczucie, które by mi towarzyszyło - mówił w Dwójce znakomity dyrygent i kompozytor Antoni Wit.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Wit dyrygent Dwójka KULTURA Andrzej Sułek muzyka klasyczna

Artur Liebhart: ludzie chcą oglądać kino, które tchnie autentycznością

- Dobry film dokumentalny to jest produkcja wieloletnia. Dopiero wtedy widzimy na ekranie pewne procesy i rozwój bohatera. Oczekiwanie na dobre filmy dokumentalne jest też większe niż w przypadku fabuły, ponieważ ludzie mają potrzebę oglądania szczerego kina non-fiction – mówił w Dwójce Artur Liebhart - dyrektor międzynarodowego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Agains Gravity.
Zobacz więcej na temat:  Artur Liebhart Robert Mazurek Dwójka KULTURA kino dokument