Polskie Radio
Section05

historia Europy

Elekcja 1575 roku. Stefan Batory i Anna Jagiellonka zasiadają na polskim tronie

15 grudnia 1575 roku szlachta okrzyknęła Annę Jagiellonkę królem Polski, przeznaczając na jej męża Stefana Batorego. Droga siedmiogrodzkiego księcia ku polskiej koronie nie była jednak usłana różami. Przyszły władca musiał bowiem pokonać wielu innych pretendentów do tronu, w tym m.in. cara Rosji Iwana IV Groźnego. Ostatecznie o jego elekcji przesądziła arogancja jego głównego rywala - cesarza Maksymiliana II Habsburga.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA władcy Polski POLSKA Stefan Batory renesans

"Robotnicy '80". Poruszające świadectwo strajku w Stoczni Gdańskiej

7 grudnia 1980 roku w Gdańsku odbyła się jedna z pierwszych publicznych projekcji filmu "Robotnicy '80". - Tego dokumentu nie robiliśmy dla siebie, a po to, aby oglądali go wszyscy. On nigdy jednak nie będzie zupełnie obiektywny. Bo to moja relacja. Zapis z tego, co widziałem na własne oczy - mówił na antenie Polskiego Radia jeden z reżyserów filmu Andrzej Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL HISTORIA strajki sierpniowe strajki 1980 Stocznia Gdańska FILM kino dokument Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Andrzej Wajda Andrzej Kołodziej Mieczysław Jagielski

Gladiator. Sława i hańba, krew i pieniądze, dziewczęta i kciuki

Byli uwielbiani i pogardzani. Kochały ich kobiety, zarabiali krocie, ale nie mieli większości praw obywatelskich. Ich życie zależało tyleż od sprawności w walce, co od kaprysu tłumu. W związku z premierą filmu "Gladiator II" sprawdzamy, kim byli wojownicy umierający ku uciesze rzymskiego ludu.
Zobacz więcej na temat:  starożytny Rzym Republika HISTORIA starożytność Rzym archeologia Morze Śródziemne Grecja śmierć Gladiator 2

Niemieccy nazistowscy zbrodniarze stają przed sądem. Proces załogi obozu koncentracyjnego Flossenbürg

Przed obliczem Amerykańskiego Trybunału Wojskowego w Dachau stanęło prawie sto osób, z czego blisko połowa zasiadła na ławie oskarżonych podczas jednego, półtorarocznego procesu. Na karę śmierci skazano wówczas dziesięciu zbrodniarzy - wyrok wykonano 3 października 1947 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Holokaust III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne zbrodnie wojenne Niemcy sąd nazizm

Vincent Helbig o Niemcach i Polakach czyli "Wasz Niemiec" w Czwórce

Warto rozmawiać o przeszłości i teraźniejszości Polski i Niemiec - mówi w Czwórce Vincent Helbig, czyli "Wasz Niemiec". W audycji "Świat 4.0" opowiadał m.in. o tym, czego o II wojnie światowej uczą niemieckie szkoły. Przekonuje też, jak ważne jest to, by walczyć z wzajemnymi uprzedzeniami i zbliżać obydwa narody do siebie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan Niemcy Niemcy Zachodnie Niemcy Wschodnie Podróże z Czwórką II wojna światowa nauka języków obcych Vincent Helbig

80 lat po D-Day. Francuski historyk: Polacy odegrali istotną rolę w bitwie o Normandię

Dziś mija 80. rocznica D-Day, czyli lądowania alianckich wojsk w Normandii podczas drugiej wojny światowej. W tej największej operacji desantowej w historii wojen uczestniczyli żołnierze z 11 krajów, w tym z Polski - przypomina w rozmowie z Polskim Radiem francuski historyk polskiego pochodzenia Jacques Wiacek. Podkreśla, że Polacy odegrali istotną rolę w trzymiesięcznej bitwie o Normandię, która doprowadziła do upadku III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Normandia historia Polski Francja