Polskie Radio
Section05

historia Polski

Mityczne gniazdo polskości. Jak Gniezno stało się stolicą państwa Piastów

Jego początki toną w mroku dziejów. Zamiast rzetelnych źródeł mamy legendy. Ale nawet one, włączone w średniowieczne kroniki, świadczą o randze Gniezna jako bardzo ważnego miejsca dla rodzącej się wówczas Polski.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno Piastowie Mieszko I Mieszko II Bolesław Chrobry koronacja millenium Wielkopolska prehistoria Zjazd Gnieźnieński św. Wojciech gniazdo symbole symbole narodowe

Insurekcja po warszawsku, czyli jak dać łupnia Rosjanom

231 lat temu wybuchło w Warszawie powstanie, będące częścią insurekcji kościuszkowskiej. Wojska rosyjskie stacjonujące w stolicy zostały pobite i wyparte z miasta. W działaniach ważną rolę odegrał radny miasta, szewc Jan Kiliński. ‒ Geneza tego sukcesu tkwi nie tylko we wspaniałej postawie garnizonu polskiego, ale w poparciu ludu Warszawy ‒ mówił prof. Marian Marek Drozdowski w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Warszawa Racławice

Polskie Radio 24 Koronacja Chrobrego. "Stał się członkiem elity władców"

- Ta koronacja oznaczała, że zarówno Bolesław, jak i jego państwo stali się w pełni suwerenni. Tutaj już nawet cesarz nie mógł interweniować, narzucać swojej woli. Zrównywało to też status Bolesława ze statusem jego sąsiada, Stefana Wielkiego, króla Węgier - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk, historyk i archeolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Chrzest Polski Bolesław Chrobry Mieszko I

Od Islandii po Narwik – polskie ślady w krajach północy. Niezwykła wystawa w Warszawie i nie tylko

Czy wiedzieliście, że już w XVII wieku Polacy wyprawiali się na Islandię? Albo że król Norwegii uznał niepodległość Polski tuż po I wojnie światowej? Takie i inne historie można odkryć na wyjątkowej plenerowej wystawie w samym sercu Warszawy – idealne miejsce, by spojrzeć na relacje Polski z północą Europy z zupełnie nowej perspektywy.
Zobacz więcej na temat:  archiwum Norwegia Islandia

Zbigniew Mikołejko. Posłuchaj radiowych archiwalnych opowieści filozofia o religii i człowieku

- Dzisiaj szczęście zaczyna być traktowane jako gotowy przedmiot, który da się nabyć za pieniądze, jak wiele innych rzeczy. To jest straszne. Szczęście nie jest pojmowane jako coś, co jest w człowieku, jako coś, co jest pewną postawą - mówił w audycji Polskiego Radia prof. Zbigniew Mikołejko. Ten znakomity filozof, historyk religii, eseista i poeta zmarł 15 kwietnia 2024 roku w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Mikołejko filozofia

Marzenia, kryzys, cenzura i junacy. Jak Warszawa zaczynała budować metro

15 kwietnia 1983 roku to oficjalny, a zarazem symboliczny początek powstawania warszawskiego metra. Symboliczny, bowiem prace ziemne trwały już wtedy od kilku miesięcy. I nie był to wcale pierwszy początek stołecznej kolei podziemnej - choć na pewno jedyny, który miał ciąg dalszy.
Zobacz więcej na temat:  metro budowa metra budowa inwestycje kolej kolejnictwo Warszawa Wojciech Jaruzelski Stefan Starzyński historia warszawy