Polskie Radio
Section05
historia Polski

Gdańsk ceną za pokój? Zuchwałe wystąpienie Hitlera z kwietnia 1939 roku

28 kwietnia 1939 roku Adolf Hitler rozpoczął przemówienie w Reichstagu. Stwierdził w nim, że pakt o nieagresji zawarty z Polską zaledwie pięć lat wcześniej już nie obowiązuje. Tydzień później na wypowiedź niemieckiego kanclerza stanowczo zareagował polski minister spraw zagranicznych Józef Beck, stwierdzając, że "Polska od Bałtyku odepchnąć się nie da". 
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Józef Beck III Rzesza 1939 przemówienie historia Polski HISTORIA Wielka Brytania Francja

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 14 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Jan Sztaudynger. Posłuchaj radiowych wspomnień poety i satyryka

120 lat temu, 28 kwietnia 1904 roku, w Krakowie urodził się Jan Sztaudynger, poeta, fraszkopisarz, satyryk, tłumacz literatury niemieckiej oraz redaktor pism poświęconych lalkarstwu. Jako twórca "niepoważny" traktowany był z przymrużeniem oka, choć wbrew pozorom wniósł sporo do współczesnego języka.
Zobacz więcej na temat:  poezja literatura polska Jan Sztaudynger HISTORIA historia Polski literatura Kraków Zakopane

Antonio Corazzi. Zawdzięczamy mu Pałac Staszica i gmach Teatru Wielkiego w Warszawie

– Miał zaledwie 27 lat, kiedy przyjechał do Królestwa Polskiego. W Warszawie zaprojektował szereg budynków administracyjnych i prywatnych, w tym również całą dzielnicę miasta, sięgającą od placu Teatralnego do placu Bankowego – wyjaśnił architekt prof. Piotr Biegański na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy architektura Teatr Wielki - Opera Narodowa Warszawa

Ludwik Zajdler. Astronom, który cały czas pilnował czasu

"Można powiedzieć, że pracował w tej dziedzinie, która najbardziej łączy astronomię z potrzebami dnia codziennego" – pisał astronom Krzysztof Ziołkowski o Ludwiku Zajdlerze i jego zasługach na polu kierowania tak zwaną służbą czasu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Główny Urząd Statystyczny historia Polski historia PRL HISTORIA astronomia zegary zegar czas II Rzeczpospolita II RP PRL obserwacje obliczanie długości Warszawa

Julian Stryjkowski. Piewca "narodu, którego już nie ma"

– Cel, jaki postawiłem sobie w swoim pisarstwie, to uratowanie pamięci narodu, postawienie, wedle moich skromnych sił, pomnika dla narodu, który zginął – mówił Julian Stryjkowski w Polskim Radiu w 1975 roku. 27 kwietnia br. mija 119. rocznica urodzin pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski literatura Żydzi Galicja II wojna światowa PRL komunizm historia Polski historia Europy HISTORIA KSIĄŻKA książki proza pisarz

"Warto być przyzwoitym". 9 lat temu zmarł Władysław Bartoszewski - historyk, dyplomata i pisarz

Dziewięć lat temu zmarł Władysław Bartoszewski, historyk, dyplomata, dziennikarz i pisarz. Podczas II wojny światowej działał w Polskim Państwie Podziemnym, współpracował z Radą Pomocy Żydom "Żegota". Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Był orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego, kawalerem Orderu Orła Białego. Miał honorowe obywatelstwo państwa Izrael i tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Jego dewiza życiowa brzmiała: "warto być przyzwoitym".
Zobacz więcej na temat:  Władysław Bartoszewski historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Witold Pilecki. Ucieczka z piekła Auschwitz

81 lat temu, 26 kwietnia 1943 roku, po 947 dniach pobytu w Auschwitz, Witold Pilecki opuścił obozowe piekło. Rotmistrz trafił do tam jako ochotnik, którego zadaniem było przekazywanie rzetelnych informacji o warunkach w kacecie i tworzenie ruchu oporu, gotowego do podjęcia zbrojnej walki z niemiecką załogą. Obóz opuścił, gdy uznał, że jego misja dobiegła końca.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Witold Pilecki Auschwitz II wojna światowa