Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Katarzy. Tragiczny koniec największej herezji średniowiecznej Europy

Kataryzm uważany jest za największy średniowieczny ruch religijny, uznany przez Kościół katolicki za herezję. Pozostaje jednocześnie jednym z najbardziej tajemniczych. 16 marca 1244 roku upadła twierdza Montségur w Pirenejach, ostatni bastion katarów. Tym samym nadszedł ich kres. Kres poprzedzony krwawą krucjatą, której symbolem stały się słowa rzekomo wypowiedziane przez papieskiego legata Arnauda Amaury przed rzezią Béziers: "Zabijcie wszystkich! Bóg rozpozna swoich".
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Francja religia

"To nadzwyczajne, szalone, ale genialne!". Prapremiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego

– To był wstrząs dla publiczności nie tylko krakowskiej, ale w ogóle polskiej. Po tej premierze teatr polski już nie był taki sam – mówił historyk teatru Rafał Węgrzyniak. 16 marca 1901 roku po raz pierwszy w historii wystawiono "Wesele" Wyspiańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Wesele historia Polski TEATR premiera Kraków Teatr im. Juliusza Słowackiego Bronowice dramat literatura spektakl

94 lata temu miał miejsce Zjednoczeniowy Kongres Chłopski. Tego dnia powstało Stronnictwo Ludowe

- Połączenie się wszystkich chłopów w Polsce, chłopów kłócących się, a nawet nienawidzących wzajemnie w jedno stronnictwo polityczne jest zdarzeniem tak wielkiej wagi, że w polityce ludowej równie doniosłego wypadku chyba, że dotąd nie było - komentował powołanie do życia Stronnictwa Ludowego Wincenty Witos.
Zobacz więcej na temat:  PSL Wincenty Witos II Rzeczpospolita II RP

Józef Bem. Bohater walk "za wolność waszą i naszą"

"Bemowi zawdzięczam więcej niż ojcu. Ojciec dał mi życie, a Bem honor" powiedział niegdyś o Józefie Bemie Sándor Petőfi, jego adiutant i węgierski poeta narodowy. W ciągu swojego zaledwie pięćdziesięciosześcioletniego życia Bem bił się w Polsce, Rosji, w Portugalii, w Austrii, na Węgrzech i w Turcji, stając się żywą legendą walki o wolność nie tylko swojego narodu. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Bem wiosna ludów Węgry powstanie listopadowe

"Polska już nie jest osamotniona". Komentarze po wejściu Polski do NATO

- Zwykle przy takich historycznych datach świadkowie tych wydarzeń dopiero po pewnym czasie zdają sobie sprawę z tego, jak wielka to była sprawa - mówił w audycji Polskiego Radia w 1999 roku, po oficjalnym wstąpieniu Polski do NATO, publicysta i dziennikarz Anatol Arciuch. Tym razem było inaczej. Posłuchaj, co o przystąpieniu do NATO mówili wówczas m.in. Bronisław Geremek, Ryszard Kaczorowski, Jan Nowak-Jeziorański i Jerzy Giedroyc.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski NATO Jan Nowak-Jeziorański Ryszard Kaczorowski Jerzy Giedroyc Wojsko Polskie Polska w NATO