Polskie Radio
Section05

III Rzesza

Wielkopolska 1939. Przygotowania do wojny

Mieszkańcy Wielkopolski z racji sąsiedztwa z Niemcami zdawali sobie sprawę z ogromnego zagrożenia rosnącej w siłę III Rzeszy. Pod koniec lat 30. XX wieku zaangażowali się w działania obronne: zbierali fundusze na obronę morską i przeciwlotniczą, organizowali strefę przygraniczną. Po ataku na Polskę 1 września 1939 roku nazistowskie Niemcy rozpoczęły okupację Wielkopolski i eksterminację jej mieszkańców. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST Poznań Poznańskie wielkopolskie Wielkopolska Wielkopolska Południowa II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne 1939 Solidarność NSZZ

83. rocznica "IV rozbioru Polski". Dr Maciej Korkuć: nie mogło to wróżyć nic dobrego

W opinii historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow "nie było szokiem". - Szokiem było to, że niestety stało się to w okolicznościach wzrastającego napięcia. W chwili, gdy wszyscy oczekiwali wojny, w związku z tym nie mogło to wróżyć nic dobrego - przyznał w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński POLSKA Instytut Pamięci Narodowej IPN HISTORIA historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki ZSRR pakt Ribbentrop-Mołotow Adolf Hitler Józef Stalin

"Zbrodnicze przedsięwzięcie". Prof. Marek Kornat o pakcie Ribbentrop-Mołotow

Gościem w Polskim Radiu 24 był prof. Marek Kornat, który z okazji 83. rocznicy tzw. "IV rozbioru Polski", wspominał podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Adolf Hitler i Józef Stalin podzielili między siebie terytorium Polski. - Pakt ten był przedsięwzięciem zbrodniczym, niemającym uzasadnienia, a Związek Sowiecki dopomógł Niemcom w rozpętaniu II wojny światowej - podkreślił sowietolog PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski II wojna światowa Związek Sowiecki Związek Radziecki ZSRR pakt Ribbentrop-Mołotow Adolf Hitler Józef Stalin

Rocznica napaści Niemiec na ZSRR. Zełenski: zło powróciło, jednak walczymy o nowe zwycięstwo

Prezydent Ukrainy z okazji 81. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na ZSRR podkreślił, że "zło powróciło, 24 lutego rosyjscy okupanci przyszli na naszą ziemię, lecz walczymy o nowe zwycięstwo". - Żaden wróg nie jest w stanie złamać naszej woli - oświadczył Wołodymyr Zełenski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Wołodymyr Zełenski HISTORIA II wojna światowa ZSRR Niemcy Związek Radziecki

81 lat temu III Rzesza napadła na ZSRR. Mit "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej"

22 czerwca mija 81 lat, odkąd w 1941 roku Niemcy zaatakowały Związek Sowiecki. Niedawni sojusznicy stali się wrogami. Co dzisiaj wiemy o micie "Wielkiej Wojny Ojczyźnianej", która stała się na dziesięciolecia fundamentem rosyjskiej polityki historycznej, mordach na Polakach popełnionych przez wycofującą się Armię Czerwoną i losach Polaków pod okupacją sowiecką?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Bogusław Kaczyński Piotr Dmitrowicz Związek Radziecki Niemcy Józef Stalin Adolf Hitler II wojna światowa ZSRR Władimir Putin

Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

14 czerwca 1940 roku trasa pochodu 728 mężczyzn pod eskortą niemieckich żołnierzy wiodła przez ścisłe centrum miasta. Dzień przed transportem przeniesiono ich z miejscowego więzienia do budynku żydowskiej łaźni, gdzie poddano ich dezynfekcji. Tam też spędzili ostatnią noc przed transportem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Holokaust Żydzi Tarnów

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte

"Punkt odniesienia dla znacznej grupy Polaków". Jan Józef Kasprzyk o Armii Krajowej

- Nie ma chyba polskiej rodziny, która nie byłaby dotknięta pocałunkiem Armii Krajowej, czyli stycznością z tymi, którzy w Polskim Państwie Podziemnym funkcjonowali - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa II wojna światowa Powstanie Warszawskie ZSRR Armia Czerwona Polskie Państwo Podziemne wywiad AK historia Polski historia PRL HISTORIA historia Europy Sygnały Dnia infografika

nasz wywiad Dr Marek Lasota: "AK zajmuje niepowtarzalną pozycję w historii Polski"

- Polacy absolutnie nie zamierzali pogodzić się z faktem przegranej wojny obronnej 1939 roku i nie chcieli podporządkować się okupantom. Było to pokolenie, które niezwykle ceniło sobie wolność i udział w konspiracji uznawało za swoją moralną powinność wobec ojczyzny - powiedział w rozmowie z portalem Polskieradio24.pl dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie dr Marek Lasota.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia PRL HISTORIA historia Europy II wojna światowa ZSRR Armia Krajowa Armia Czerwona Rząd RP na Uchodźstwie Polskie Państwo Podziemne wywiad wywiad AK Powstanie Warszawskie Kraków Marek Lasota

"Niech przemówią tylko Ocalali". Zbliża się 77. rocznica wyzwolenia KL Auschwitz

"Świat nie wyciągnął lekcji z II wojny światowej. Po konsultacji z Prezydentem RP Muzeum pragnie, by podczas 77. rocznicy wyzwolenia, w 80-lecie rozpoczęcia Zagłady w KL Auschwitz, zamiast przemówień polityków była wymowna minuta ciszy i refleksji" - podało Muzeum Auschwitz. Jak podkreślono "niech przemówią tylko Ocalali z Auschwitz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Auschwitz Auschwitz rocznica niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa Niemcy nazizm HISTORIA historia Polski Żydzi Armia Czerwona