Polskie Radio
Section05

klimat

Piknik Naukowy "Klimat i my". Różne spojrzenia na zmiany klimatyczne

- Stworzenie sztucznego słońca, czyli fuzja jądrowa, może być w niedalekiej przyszłości bardzo istotnym źródłem energii. To znacznie by ograniczyło inne źródła wytwarzania energii, które niekorzystnie wpływają na nasz klimat - mówił dr Piotr Chmielewski z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w czasie XXIV Pikniku Naukowego zorganizowanego przez Polskie Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka konferencja Centrum Nauki Kopernik

"Klimat i my" - Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniosła się do internetu. Od soboty trwa Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji online - wydarzenie pełne fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów. Na antenie Programu 1 Polskiego Radia można usłyszeć materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my". Wydarzenie odbywa się w dniach 8 -15 maja 2021 roku.
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik

Piknik Naukowy. Praca drzew w Warszawie warta jest 170 milionów złotych

Wreszcie policzono, ile warta jest ich praca. Tylko w Warszawie "zarabiają" aż 170 milionów złotych rocznie. Drzewa, bo o nich mowa, dbają o nasz klimat poprzez usuwanie zanieczyszczeń z powietrza, produkcję tlenu czy magazynowanie dwutlenku węgla. Badania na ten temat przeprowadzili naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Piknik Naukowy przyroda drzewa drzewo

Kolej jako ekologiczny transport międzynarodowy. Niezwykły pociąg przejedzie przez Polskę

Za kilkanaście tygodni przez Polskę przejedzie pociąg nazywany Ekspresem Łączącym Europę (Connecting Europe Express). Pociąg rozpocznie swoją drogę na Bałkanach, a zakończy na Półwyspie Iberyjskim. Akcja, w której uczestniczą spółki PKP, organizowana jest w ramach Europejskiego Roku Kolei.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska ŚWIAT kolej PKP Unia Europejska transport środowisko Europa

Przyspieszenie drogi do neutralności klimatycznej. Wiceszef MSZ rozmawiał z pełnomocnikiem prezydenta USA

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz wziął udział w wideokonferencji z pełnomocnikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu. W spotkaniu z Johnem Kerrym wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Włoch, Szwecji i Holandii oraz wiceministrowie spraw zagranicznych Niemiec, Francji i Hiszpanii, a gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ ochrona środowiska Polityka zagraniczna Polski USA Stany Zjednoczone Europa ŚWIAT

Piknik Naukowy. Ocieplenie klimatu - jak to działa?

Już jutro rozpocznie się 24. Piknik Naukowy organizowany we współpracy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W piątkowej audycji "Cztery pory roku" Dominik Marszał, ekspert współpracujący z Instytutem Ochrony Środowiska – Państwowym Instytutem Badawczym, organizatorem akcji Klimada 2.0, przedstawił eksperyment, który pokazuje, jak klimat zmienia się na naszych oczach. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik środowisko

OZE jako droga do sprawiedliwej transformacji energetycznej. Podsumowanie Kongresu 590

Dwa dni obrad, dyskusji i rozważań. Dziesiątki paneli, setki ekspertów, analityków, zagranicznych specjalistów od geopolityki. Zakończył się Kongres 590, którego tematem przewodnim była transformacja energetyczna, przyszłość gospodarki w postpandemicznej rzeczywistości oraz rozwój infrastruktury w kontekście Krajowego Planu Odbudowy. Honorowymi gośćmi kongresu był prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kongres 590 ekologia OZE wodór energetyka energia odnawialna POLSKA

Kurtyka o retencjonowaniu wody: najlepszymi zbiornikami są te naturalne, biologiczne i środowiskowe

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka powiedział, że mechanizmy naturalne i środowiskowe mogą być najlepszymi magazynami wody. Otwierając dyskusję na temat suszy, podkreślił, że prawie 10 razy więcej wody można retencjonować w zbiornikach bagiennych, niż w tych wybudowanych przez człowieka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA susza woda rolnictwo ministerstwo klimatu natura środowisko michał kurtyka

KONGRES 590 17 mld złotych z KPO na poprawę jakości powietrza. Kurtyka: to potężny impuls inwestycyjny

Kilkanaście miliardów złotych na poprawienie jakości powietrza w Polsce - o takich zapisach Krajowego Planu Odbudowy mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Podczas Kongresu 590 polityk wziął udział w debacie "Unijny Zielony Ład, co oznacza dla biznesu?".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA michał kurtyka Krajowy Plan Odbudowy inwestycje ministerstwo klimatu ministerstwo środowiska środowisko powietrze energetyka polityka energetyczna GOSPODARKA gospodarka polska