Polskie Radio
Section05

lekarz

Gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Belgii. Władze łagodzą restrykcje

W Belgii mimo gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem władze zdecydowały o lekkim złagodzeniu ograniczeń od najbliższego piątku. Premierzy i ministrowie rządów: federalnego i regionalnych uzgodnili barometr covidowy. Chodzi o trójkolorowy system wykorzystywany do oceny sytuacji epidemicznej i wiążący skalę ograniczeń z liczbą hospitalizacji oraz zajętych łóżek na oddziałach intensywnej terapii.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus zdrowie COVID-19 pandemia szpital Belgia ŚWIAT Europa

Piotr Müldner-Nieckowski. Lekarz, językoznawca, pisarz i poeta

- Język to podstawowe narzędzie lekarskie, co pacjent, to inny język, inne słownictwo, a nawet czasem gramatyka. To zmusza lekarzy do tego, by rozszerzali swoje umiejętności językowe. Większość odruchowo dostraja się to tego, co pacjent ze sobą przynosi, ale są tacy, którzy interesują się też naukowo i ja do tej grupy należę - mówił w Dwójce Piotr Müldner-Nieckowski.
Zobacz więcej na temat:  poezja Dwójka Wacław Holewiński pisarze i poeci Teatr Polskiego Radia KSIĄŻKA KULTURA

Eutanazja w Belgii. Ekspert: noworodki są zabijane, bo nie miałyby "znośnej przyszłości"

Z dostępnych badań wynika, że na co najmniej 10 proc. wszystkich zmarłych noworodków we Flandrii na przełomie 2016 r. i 2017 r. dokonano wspomaganych samobójstw. Jak podaje prawnik i ekspert z Europejskiego Instytutu Bioetyki w Brukseli, lekarze, którzy dokonywali eutanazji niemowląt wskazali, że w 91 proc. przypadków głównym powodem ich działania był brak nadziei na "znośną przyszłość" dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia eutanazja śmierć dzieci medycyna

Pełnomocnik ds. rehabilitacji leczniczej po COVID-19: chcemy sprawdzić wszystkie ośrodki, które ją oferują

- Spróbujemy uporządkować ośrodki zajmujące się rehabilitacją pocovidową, często niezrozumianą dla wszystkich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szczegielniak (pełnomocnik do spraw rehabilitacji leczniczej po COVID-19, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna szczepienia szczepionka POLSKA

"Złożony i długotrwały proces". Dr Małgorzata Piasecka o leczeniu COVID-19

- Ciąg zdarzeń, który skutkuje wyleczeniem chorego z COVID-19, nadal nie daje możliwości samodzielnego funkcjonowania bez kolejnych etapów, a więc internistycznego, pulmonologicznego, nierzadko alergologicznego, a następnie rehabilitacji ruchowej, a później sanatoryjnej - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Piasecka (Szpital Specjalistyczny w Lublinie). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo Małgorzata Raczyńska-Weinsberg zdrowie pandemia COVID-19 Koronawirus w Polsce medycyna szczepienia szczepionka POLSKA

Grupa lekarzy w Belgii odradzała pacjentom szczepienia. Poniosą za to konsekwencje

Kontrola w belgijskiej służbie zdrowia przyniosła zaskakujące wyniki. Krajowa Rada Izby Lekarskiej (CNOM) w Belgii - organizacja zawodowa, która zajmuje się m.in. sprawdzaniem, czy belgijscy lekarze przestrzegają kodeksu etyki - zawiesiła w ubiegłym roku tymczasowo 15 medyków, którzy odradzali swoim pacjentom szczepienia na COVID-19. Nałożone kary wynoszą od 1 miesiąca do dwóch lat zawieszenia.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 służba zdrowia pandemia zdrowie szczepienia ŚWIAT Europa Belgia

Eutanazja w Austrii. Weszły w życie przepisy legalizujące wspomagane samobójstwa

W sobotę dokonywanie eutanazji w Austrii stało się legalne. Jak poinformowano, wspomagane samobójstwo będzie podlegało ścisłym regułom, a każdy przypadek zostanie oceniony przez dwóch lekarzy - w tym eksperta medycyny paliatywnej. Przeciwnicy nowego prawa wskazują jednak na szereg kwestii, które nie zostały zawarte w ustawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria eutanazja śmierć medycyna

W styczniu znaczący spadek zakażeń koronawirusem? Znamy prognozę

Dr Franciszek Rakowski z ICM UW powiedział, że w styczniu będziemy notować znacznie mniejszą liczbę zakażeń koronawirusem. - W połowie stycznia dzienna liczba zakażeń w ujęciu średniej siedmiodniowej będzie wynosiła ok. 5-6 tysięcy - oświadczył. Dodał, że wyraźne wzrosty związane z wariantem omikron będą obserwowane w połowie lutego.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce pandemia COVID-19 zdrowie badania prognoza szpital POLSKA społeczeństwo