Polskie Radio
Section05

ludzie24

Fundacja Batorego apeluje o nowy wzór kart wyborczych

Fundacja Batorego sugeruje szereg zmian, które są niezbędne, by nie powtórzyły się problemy z wyborów z 2014 roku. - Wówczas oddano kilkanaście procent głosów nieważnych, z tego przynajmniej kilka procent z powodu trudności zrozumienia tego, jak działa karta do głosowania – mówił w Magazynie Samorządowym Polskiego Radia 24 dr hab. Jacek Haman (Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Państwowa Komisja Wyborcza wybory w Polsce

"Teraz Polska Promocja i Rozwój". Znamy laureatów konkursu

W Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się gala X edycji konkursu "Teraz Polska Promocja i Rozwój". Wręczono nagrody autorom najlepszych prac magisterskich dotyczących promocji, innowacyjności i konkurencyjności Polski. O konkursie mówili w Polskim Radiu 24 Michał Lipiński (Fundacja Polskie Godła Promocyjne) oraz Mateusz Zabolski  (laureat nagrody specjalnej Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB).
Zobacz więcej na temat:  innowacje Teraz Polska

Abp Marek Jędraszewski nowym metropolitą krakowskim

Dotychczasowy metropolita łódzki i zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Marek Jędraszewski został mianowany nowym metropolitą krakowskim. Zastąpi on odchodzącego na emeryturę kardynała Stanisława Dziwisza. Zmiany komentował Filip Memches, publicysta "Rzeczpospolitej", autor audycji "Życie z duszą, czy bez" na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  religia Kraków Episkopat Polski Stanisław Dziwisz Kościół katolicki

PISA 2015: polscy uczniowie powyżej średniej OECD

10 miejsce w Unii Europejskiej w naukach przyrodniczych, trzecie w czytaniu i interpretacji tekstu, szóste w matematyce – wynika z najnowszej edycji badania PISA (Program Międzynarodowej Oceny Uczniów). Wyniki polskich uczniów są wyższe od średniej OECD we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem. O wnioskach, płynących z raportu mówił w Polskim Radiu 24 prof. Roman Dolata z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  dzieci edukacja szkoła OECD Ministerstwo Edukacji Narodowej Unia Europejska

"W Polsce panuje duża tolerancja na niepłacenie alimentów"

- Przyzwolenie na niepłacenie alimentów panuje przede wszystkim w społeczeństwie. Jest gdzieś jakiś pracodawca, który zgadza się płacić wynagrodzenie bez umowy po to, by ktoś mógł ukrywać swoje dochody, jest gdzieś rodzina, która pozwala przepisać na siebie majątek, by formalnie go nie było, są gdzieś koledzy, którzy przy piwie wspierają kolegę i mówią, że nic się nie dzieje jeśli nie płaci alimentów – powiedziała w Polskim Radiu 24 Agata Chełstowska z Obserwatorium Równości Płci. Odniosła się w ten sposób do problemu, który dotyczy w Polsce ok. miliona dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci alimenty alimenty dla rodziców

Brutalne porwania i zabójstwa. Kulisy działalności gangów

- Żałuję, że film Patryka Vegi pt. Pitbull jest mocną komedią kryminalną, a nie mocnym filmem. Od fabuły różni się tym, że w filmie – mimo wszystko - nie ma pokazanej prawdziwej grozy. Film nie pokazał tego, do czego są zdolni mokotowscy gangsterzy – powiedział w programie Kulisy Spraw dziennikarz śledczy TVP Info Rafał Pasztelański. W programie mówił m.in. o grupie mokotowskiej i tzw. „obcinaczach palców”.
Zobacz więcej na temat:  Mokotów przestępczość zabójstwo POLSKA

PAH wspiera Ukrainę. "Naszym celem jest pomoc długofalowa"

Od maja 2015 roku Polska Akcja Humanitarna prowadzi na Ukrainie stałą misję, która we współpracy z lokalnymi organizacjami rozwija regularne, długofalowe działania. PAH współpracuje ze stołówkami, w których starsze, samotne osoby otrzymują codziennie ciepłe, wysokokaloryczne posiłki. Pomaga też samotnym matkom, które uciekły wraz z dziećmi przed wojną. O pomocy, nie tylko materialnej, opowiadał w Polskim Radiu 24 Piotr Kołodziej, koordynator programu.
Zobacz więcej na temat:  PAH Ukraina akcja charytatywna pomoc ŚWIAT

Kasacja ws. Polańskiego odrzucona. "To kończy procedurę"

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie decyzji Sądu Okręgowego w Krakowie, który odmówił ekstradycji reżysera Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. – To oznacza, że w Polsce procedura w tym zakresie została zakończona – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Roman Polański sądownictwo Zbigniew Ziobro USA

Wolontariat - pomysł na realizację siebie

Międzynarodowy Dzień Wolontariatu, obchodzony od 30 lat 5 grudnia, jest okazją do tego, by pokazać jak ważna jest praca osób zaangażowanych w pomoc innym. Coraz częściej podkreśla się również, że wolontariat to także forma budowania własnego kapitału kompetencyjnego. Mówili o tym w Polskim Radiu 24 Dariusz Pietrowski (Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu w Warszawie) i Małgorzata Kamińska (koordynator wolontariatu młodzieżowego przy Gimnazjum Nr 2).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wolontariat akcja charytatywna

Trump, Kukiz…, antysystemowość podbija świat

– Polityczne establishmenty mają się bardzo słabo – powiedział Mariusz Staniszewski. Czy jesteśmy świadkami upadku dotychczasowego ładu w światowej polityce? W audycji "Wróżenie z faktów" do tematu zastępca redaktora naczelnego tygodnika Wprost odniósł się razem z Anną Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej. Publicyści skomentowali również wydarzenia z polskiej sceny politycznej oraz zastanowili się nad ich skutkami w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda Donald Trump Paweł Kukiz PiS reforma szkolnictwa Europa Zachodnia USA Niemcy Austria wybory prezydenckie w USA wybory

Jak zadbać o czworonoga w okresie świąteczno-noworocznym

O ile dla większości ludzi okres świąteczno-noworoczny to przyjemny czas, to z perspektywy czworonogów sytuacja wygląda inaczej. Wielu obcych ludzi, wybuchające petardy i ogólny rozgardiasz sprawiają, że psy i koty nie czują się najlepiej. Jak zatem przygotować nasze zwierzęta na najbliższe dni? O tym w audycji Poznajmy się, czyli między nami zwierzętami mówiła Jagna Kudła, weterynarz.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe pies kot święta

Sytuacja związków zawodowych w Polsce

Jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku NSZZ „Solidarność” zrzeszał 10 milionów ludzi. Dziś poziom uzwiązkowienia w Polsce jest znacznie niższy. Szacuje się, że do związków zawodowych należy tylko 1,5-2 mln Polaków. Goście Konfrontacji Idei – dr Piotr Ostrowski z Zakładu Socjologii Pracy UW i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan – rozmawiali o przyczynach odwrotu naszego społeczeństwa od związków zawodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 związki zawodowe POLSKA Ryszard Bugaj Zdzisław Krasnodębski Jeremi Mordasewicz Piotr Ostrowski Solidarność