Polskie Radio
Section05

ludzie24

Funkcjonowanie NGO. "Mamy ogromny chaos"

Trwa debata dotycząca funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce. Premier Beata Szydło zapowiedziała powstanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ma ono wyznaczać cele organizacjom pozarządowym i rozdzielać pieniądze na ich realizację. Czy zmiany są potrzebne? O tym w audycji Szukając Dziury w Całym rozmawiali Krzysztof Bosak za Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, Witold Monkiewicz z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Krzysztof Bosak ngo Beata Szydło PiS

Technologie, które mogą uratować życie

W dniach 29-30 listopada odbyła się VI Ekspercka Konferencja Fundacji ITAKA, podczas której prelegenci zaprezentowali swoje doświadczenia w wykorzystaniu najnowszych technologii w poszukiwaniu zaginionych dzieci i osób dorosłych. O wynalazkach, które mogą uratować życie i wnioskach z konferencji, mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Świergiel z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA.
Zobacz więcej na temat:  ITAKA zaginieni policja TOPR GOPR technologie

Silna psychika, czyli jaka?

Dzięki niej jesteśmy wstanie pokonać najtrudniejsze chwile: choroby, kłopoty w pracy, utratę bliskiej osoby. Mowa o psychice - zdrowej i najlepiej silnej. Czy człowiek silny psychiczny to taki, którego nie załamują żadne problemy? Czy wtedy jednak nie byłby podejrzany o brak wrażliwości? A może osoba silna psychiczna to taka, która ze stoickim spokojem znosi to, co przynosi jej los? Ale czy wtedy nie byłaby oskarżana o zbytnią oschłość?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 psychologia

"CBA jest jedną z najlepszych instytucji państwa polskiego"

Prokuratorzy i funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego kontrolowali w poniedziałek krakowski Magistrat. wykonywali czynności w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości i korupcji w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W ostatnich miesiącach postępowania prowadzone były także m.in. w Warszawie, Lublinie i Łodzi. O działaniach CBA mówili w audycji Powiedzmy Sobie Jasno Michał Wróblewski (Fakt) i Wojciech Wybranowski (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CBA samorząd Kraków Lublin Łódź Platforma Obywatelska PiS Zbigniew Ziobro PSL Michał Kamiński korupcja

Czy III sektor wymaga uporządkowania? "Reforma konsultowana jest po łebkach"

Beata Szydło zapowiedziała ustawę powołującą Narodowe Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego, które zajęłoby się „przygotowywaniem projektów współpracy z NGO-sami i uporządkowaniem całej tej sfery". Centrum miałoby gromadzić wszystkie pieniądze, które są w tej chwili w różnych resortach i które wydawane są na różne cele. "Zapewniłoby to większą transparentność funkcjonowania organizacji pozarządowych i wydawania tych pieniędzy" – podkreśliła premier. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Ignacy Dudkiewicz (portal ngo.pl) i Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ngo Beata Szydło Ignacy Dudkiewicz

Rzeź wołyńska. "Naprawdę trudno jest przebaczyć"

Historia rzezi wołyńskiej wciąż mocno dzieli Polaków i Ukraińców. Stare rany otworzyły się ponownie po wejściu do kin filmu „Wołyń”. Jak to możliwe, że pewnego dnia zgodnie żyjący ze sobą ludzie stali się dla siebie śmiertelnymi wrogami? O swoim dramatycznym doświadczeniu masakry Polaków na Wołyniu i w Galicji mówił Stanisław Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska historia Polski Polacy za granicą Edyta Poźniak USA Gruzja wojsko

Czy seksualność jest dla katolików tematem tabu?

Seksualność i cielesność. Dwie sfery nierozerwalnie związane z życiem człowieka. W najnowszej odsłonie audycji „Życie z duszą, czy bez” zastanawialiśmy się jaki stosunek do tych zagadnień ma Kościół katolicki i czy są one dla katolików tematem tabu. Gościem Filipa Memchesa ("Rzeczpospolita") był Tomasz Rowiński, publicysta i redaktor naczelny serwisu Christianitas.org.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 religia wiara seks

Reforma edukacyjna a szkolnictwo artystyczne

W styczniu przyszłego roku ma wejść w życie reforma edukacji rządu PiS, która m.in. wprowadza ośmioletnie szkoły podstawowe. Jednak najprawdopodobniej nie wszystkie placówki zostaną objęte zmianami. W Polskim Radiu 24 do tematu odniosła się Lidia Skrzyniarz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma szkolnictwa Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Ministerstwo Edukacji Narodowej

Podarujmy dzieciom najwspanialszy świąteczny prezent

Alkohol, kłótnie i przemoc. Oto najczęstsze wspomnienia z dzieciństwa podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Dlatego też organizacja przygotowała specjalną kampanię „Podaruj dzieciom ich pierwsze święta”. Dzięki niej każdy z nas może sprawić, że jakieś dziecko po raz pierwszy otrzyma najwspanialszy gwiazdkowy prezent – Święta Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze.
Zobacz więcej na temat:  akcja charytatywna Boże Narodzenie święta dzieci

Inicjatywa Europejska Mama Tata i Dzieci

Dzięki obywatelom Łotwy przekroczono właśnie wymaganą minimalną liczbę podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską Mama Tata i Dzieci. Wcześniej uczyniły to Polska, Grecja, Słowacja, Finlandia, Chorwacja i Węgry. Poparcie jednej czwartej państw UE oznacza spełnienie pierwszego z warunków powodzenia Inicjatywy – zebrania miliona podpisów. Pozostałe podpisy mogą zostać zebrane w Polsce! Cały czas można złożyć podpis przez stronę mamatataidzieci.pl
Zobacz więcej na temat:  ekumenizm

Nowi generałowie w polskiej armii

Prezydent Andrzej Duda wręczy 15 oficerom nominacje na stopnie generalskie i admiralskie, w tym 13 na stopień generała brygady lub kontradmirała. Awans na pierwszy stopień generalski odbierze m.in. dowódca tworzonych obecnie Wojsk Obrony Terytorialnej płk Wiesław Kukuła. W Cafe Armii sprawę komentowali Juliusz Sabak z „Defence24” i Mariusz Cielma z „Polski Zbrojnej”.
Zobacz więcej na temat:  armia wojsko Andrzej Duda Wojska Obrony Terytorialnej Wiesław Kukuła Mariusz Cielma

Izolacja najgroźniejszych przestępców. "Jednoznaczne orzeczenie TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa umożliwiająca izolację najgroźniejszych przestępców jest zgodna z konstytucją. Niezgodny z nią jest tylko artykuł mówiący, że opinię w sprawie zdrowia skazanego sporządza jeden lekarz. Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Chojniak (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Warszawa ustawa przestępczość Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz Bronisław Komorowski