Polskie Radio
Section05

noImage

To może uratować ludzkie życie. Ważny apel do plażowiczów

Po raz kolejny spotkaliśmy się z brakiem "korytarza życia" na plaży - alarmuje Ochotnicza Straż Pożarna w Jantarze. Strażacy apelują o stosowanie się do zaleceń, gdyż może to uratować komuś życie. "Utworzenie korytarza jest obowiązkiem każdego z nas" - podkreślają.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomorskie Pomorze straż pożarna plaża wakacje lato ratownik wodny turystyka bezpieczeństwo nad wodą Jantar społeczeństwo służby i bezpieczeństwo

COVID-19 w natarciu. Wrócą restrykcje i maseczki?

- Obserwujemy wzrost zachorowań na COVID-19. Wirus jest bardziej niebezpieczny niż w ubiegłym roku, kiedy choroba miała raczej przebieg przeziębienia. Obecnie występują zapalenia płuc o ciężkim przebiegu, choć nie aż tak ciężkim jak w przypadku wariantu Delta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Wojciech Konieczny Ministerstwo Zdrowia zdrowie Sygnały Dnia COVID-19 koronawirus choroby zakaźne zapalenie płuc Karol Surówka

"Trzeba wywierać presję". Trzaskowski o liberalizacji aborcji

- Moje stanowisko w sprawie liberalizacji aborcji jest jasne, podobnie jak całej Koalicji Obywatelskiej. Wszyscy jesteśmy zwolennikami liberalizacji tego prawa i sprzeciwiamy się prawu średniowiecznemu, jakie wprowadził PiS - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceprzewodniczący PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Pytany, czy jako prezydent przygotowałby projekt ustawy liberalizującej aborcję, odparł że "nie ma co do tego wątpliwości".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Rafał Trzaskowski Warszawa aborcja społeczeństwo Karol Surówka

Marta Kluczyńska - dyrygentka przede wszystkim od baletu i zapomnianej muzyki [WIDEO]

- W poprzednim sezonie miałam trzy premiery baletowe w trzech Teatrach Wielkich w Polsce. We wrześniu w Łodzi, później "Pinokio" w Warszawie, a następnie w Poznaniu. Tak to się ostatnimi czasy układa, że moja działalność w dużej mierze skupia się na dyrygowaniu baletami. Drugim mocnym nurtem u mnie jest zajmowanie się zapomnianą muzyką, operami i nie tylko - mówiła w Dwójce Marta Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  Marta Kluczyńska dyrygent Agata Kwiecińska Dwójka KULTURA MUZYKA balet opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Polski Balet Narodowy

Polskie Radio 24 "Przebicie ze Starówki 1944". Stare Miasto jako enklawa powstania warszawskiego

Bohaterska obrona Starego Miasta i podejmowane kilkukrotnie próby przebicia się powstańczych oddziałów na Żoliborz i do Śródmieścia to jedne z najbardziej dramatycznych epizodów powstania warszawskiego. Opisał je w swojej ksiażce "Przebicie ze Starówki 1944" historyk Szymon Nowak. 
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski książki Warszawa Armia Krajowa Polskie Radio 24

Śnięte ryby na Śląsku. Zielińska: to systemowy problem

- Obecnie nie ma zagrożenia przedostania się złotej algi do Odry, jednak problem systemowo istnieje i przy tak dużym poziomie zasolenia i zanieczyszczenia zbiorników wodnych ta sytuacja może się powtórzyć w innym miejscu - powiedziała w radiowej Jedynce Urszula Zielińska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sygnały Dnia polityka Urszula Zielińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Karol Surówka

Stieg Larsson i Olof Palme? Najbardziej zagadkowe morderstwo w historii Szwecji

Zamachy i spiski są nieodłącznym elementem literatury kryminalnej oraz produkcji filmowych. Wystarczy wspomnieć o zamachu na prezydenta Francji Charles’a de Gaulle’a czy premiera Szwecji Olofa Palmego. - Okazało się, że Stieg Larsson, twórca legendarnej serii "Millennium", prowadził śledztwo dziennikarskie w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 blogger i pasjonat literatury skandynawskiej Adam Szaja. Autorem audycji Więcej niż kryminał jest Grzegorz Kalinowski. 
Zobacz więcej na temat:  kryminał książki literatura Szwecja Olof Palme Polskie Radio 24

POLSKIE RADIO 24 "I tak rządziłby Kaczyński". Poseł Polski 2050 ostrzega

- Ważne jest, żeby przyszły prezydent wywodził się z koalicji 15 października. W przypadku wygranej kandydata PiS, bez względu na to, kto nim będzie, i tak rządzić będzie prezes Jarosław Kaczyński. Na dziś kandydatem Trzeciej Drogi jest Szymon Hołownia - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Polski 2050 Rafał Komarewicz.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Hołownia Rząd Donalda Tuska Polska 2050 wybory prezydenckie POLSKA polityka