Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Artyści powinni angażować się w politykę"

Na 19 lipca Radiohead mają zaplanowany koncert w parku ha-Jarkon w Tel Awiwie. Kilku artystów, w tym Roger Waters z Pink Floyd, Thurston Moore z Sonic Youth, Tunde Adebimpe z TV On The Radio oraz członkowie grupy Young Fathers wystosowało do zespołu list otwarty, w którym proszą, by Radiohead odwołali występ w Izraelu z powodu polityki izraelskiego rządu wobec Palestyńczyków. O koncercie Radiohead w Izraelu mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz „Teraz Rocka” i „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  radiohead Izrael Palestyna polityka

Ćwierć wieku oskarżeń o próbę zabójstwa. Sprawa Artura Wajsa

W 1992 roku nieznany sprawca oddał dwa strzały do biznesmena z Katowic. W prasie i prokuraturze odpowiedzialność zrzucono na Artura Wajsa, którego nazywano „kilerem mafii”. Wajs po 23 latach został uniewinniony od zarzutu zabójstwa. Takiego wyroku zażądała sama prokuratura, po niemal ćwierć wieku udowadniania mu winy. Przez ten czas Artur Wajs żył z piętnem mordercy. O sprawie Artura Wajsa mówił w audycji Kulisy Spraw jego pełnomocnik mec. Aleksander Kowzan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przestępczość sądownictwo prokuratura

Protest w handlu. "Pracodawcy nie chcą z nami rozmawiać”

– Duża część pracowników powiedziała, że będzie dzisiaj wykonywała swoją pracę z należytą starannością i zgodnie z przepisami BHP. To akcja, która zrodziła się oddolnie, od samych pracowników, którzy w ten sposób reagują na PR-owe działania korporacji, które twierdzą, że świetnie się u nich pracuje – tak o proteście handlowców mówił w Polskim Radiu 24 Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” Alfred Bujara.
Zobacz więcej na temat:  handel sklep protest

Holendrzy upamiętnią polskich lotników z II wojny światowej

Holendrzy oddadzą hołd polskim lotnikom z II wojny światowej. W ubiegłym roku osuszyli fragment Morza Północnego, aby wydobyć szczątki zestrzelonego bombowca Vickers Wellington z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś w miejscowości Oudemirdum na północy Holandii nastąpi uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską załogę samolotu.
Zobacz więcej na temat:  Holandia II wojna światowa lotnictwo

„Nie ma co trzymać w MSZ funkcjonariuszy służb PRL”

– Nadal, po 27 latach, w polskiej dyplomacji pracują funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa czy sowieckich służb wojskowych. Chcemy ich usunąć z MSZ i w ich miejsce zatrudnić młodych, świetnie wykształconych ludzi – mówił w Rozmowie Poranka Polskiego Radia 24 wiceminister spraw zagranicznych, Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa MSZ Jan Dziedziczak PRL komunizm PiS dekomunizacja Donald Tusk Jarosław Kaczyński

"Funkcjonariusze SB w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur"

W sobotę przed Sejmem odbyła się manifestacja, z udziałem m.in. Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP, przeciwko tzw. ustawie dezubekizacyjnej. – Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa, którzy pracowali w organizacji przestępczej, bo tak trzeba to nazwać, w ogóle nie powinni otrzymywać emerytur – mówił w Polskim Radiu 24 Adam Borowski, były opozycjonista.
Zobacz więcej na temat:  służba bezpieczeństwa emerytury mundurowe emerytura Adam Borowski PRL komunizm Dorota Kania POLSKA

"Żadnej władzy nie zależało na skazaniu Kiszczaka"

– Nikomu nie zależało na skazaniu Czesława Kiszczaka czy Wojciecha Jaruzelskiego – oceniał w Kulisach Spraw Andrzej Kołodziej, były działacz Solidarności i Solidarności Walczącej. Gość Polskiego Radia 24 mówił o braku odpowiedniego rozliczenia w III Rzeczpospolitej zbrodni komunistycznych – wydarzeń Grudnia ’70, czy też pacyfikacji kopalni „Wujek”.
Zobacz więcej na temat:  Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski PRL kopalnia Wujek komunizm sądownictwo historia PRL Andrzej Kołodziej Grudzień 1970 HISTORIA

1 maja 1982. "Protest przeciwko dyktaturze Jaruzelskiego"

1 maja 1982 roku. Święto Pracy, stan wojenny. Tego dnia, powstały pod koniec kwietnia 1982 roku, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności zorganizował w Warszawie manifestację, w opozycji do partyjnych obchodów Święta Pracy. W Polskim Radiu 24 to wydarzenie wspominał Adam Borowski, działacz opozycyjny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL 1 maja 1982 Adam Borowski stan wojenny historia PRL