Polskie Radio
Section05

religia

PREMIUM Uważne spojrzenie: feminizm, terroryzm i nadzieja na zmiany

Islam nie ma jednego oblicza. To nie tylko ruchy dżihadystyczne, których tak obawiamy się w Europie. To religia jasnych zasad, wiara w „czyste słowo boże”, które ciężko poddać jakimkolwiek reformom, trudna historia kolonialna i feministki w hidżabach. O złożoności świata islamu opowiedziała w rozmowie z PolskieRadio24.pl prof. Katarzyna Pachniak, arabistka z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT islam Kobiety terroryzm

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 16. rocznicę śmierci tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Leszek Kołakowski wspomnienie

Ten chrześcijański bohater Hiszpanii służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania średniowiecze islam chrześcijaństwo legendy literatura polityka

Nowacka o wyroku TK: próba destabilizacji systemu oświaty

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo jest niezgodne z Konstytucją. - To jest próba destabilizacji systemu oświaty. Nie dla biskupów jest szkoła, tylko dla dzieci i młodzieży - powiedziała Barbara Nowacka.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Nowacka Ministerstwo Edukacji Narodowej szkoła edukacja Trybunał Konstytucyjny

"Wsparcie uniwersyteckich górali". Ks. Józef Tischner o swoim życiu

O rodzinnej Łopusznej, o studiach w Krakowie, o pracy duszpasterskiej i pisarskiej. Między innymi o tym opowiadał ks. Józef Tischner w barwnych radiowych gawędach nagranych w 1994 roku. 28 czerwca wspominamy 25. rocznicę śmierci tego filozofa, duszpasterza, kapelana Solidarności, profesora Papieskiej Akademii Teologicznej, laureata najważniejszej nagrody Polskiego Radia: Złotego Mikrofonu.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner filozofia literatura góry HISTORIA

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm średniowiecze Czechy Poznań

Vodou, czarna muzyka Haiti i głos wykluczonych. Moonlight Benjamin zagra na festiwalu Globaltica w Gdyni

Nazwana przez The Guardian „Karaibską Patti Smith”, Moonlight Benjamin gra oryginalną muzykę łączącą karaibskie melodie Vodou i blues-rock z lat 70. inspirowane przez Dr Johna, Alabama Shakes, The Black Keys i Oumou Sangaré. Artystka wystąpi podczas festiwalu Globaltica w Gdyni 18 lipca.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Aleksandra Tykarska Haiti karaiby folk blues