Polskie Radio
Section05

Trójka

Maratończycy i amatorzy na start! 12. Festiwal Biegowy w Piwnicznej Zdrój

Dwadzieścia biegów na różnych dystansach, kolorowe stroje i tańce ludowe i festiwalowe miasteczko tętniące życiem – to wszystko jest częścią zbliżającej się 12. edycji Festiwalu Biegów w Piwniczej-Zdrowiu, która w dniach 10-12 września będzie gościć zarówno biegaczy, jak i ich bliskich. – Rozpoczynamy nowy rozdział naszej biegowej przygody – powiedziała na antenie Trójki prezes Fundacji Festiwal Biegowy Anna Czerwińska.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar STYL ŻYCIA rozmowa bieganie

"Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła". O pracy latarników w XXI wieku

Gdy my śpimy, oni pracują, dając marynarzom znać, gdzie jest ląd. Mimo technologii GPS i satelity latarnicy morscy wciąż są potrzebni. Sami mówią o sobie tak: Nasza praca jest bardzo prosta. Robimy wszystko, by latarnia nigdy nie zgasła. Jednym z nich jest Piotr Laskowski, który wykonuje ten zawód już od 35 lat.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mateusz Drozda latarnie morskie praca Morze Bałtyckie Koszalin marynarze

Trójka w oczekiwaniu na CARBON Silesia Festival

Łącznie 26 godzin muzycznych doznań od ponad 30 polskich i zagranicznych wykonawców, kolorowe strefy relaksu, food market i wiele innych atrakcji, a to wszystko w industrialnej przestrzeni Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. W weekend 3-4 września radiowa Trójka będzie towarzyszyć pierwszemu w historii CARBON Silesia Festival. Na miejscu dźwiękowy rekonesans zrobił już Paweł Turski, którego efektami podzielił się z nami w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda KULTURA Śląsk Paweł Turski Zabrze

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" w trasie po Polsce

Najważniejsze symbole Rzeczypospolitej i historia państwa w pierwszych latach niepodległości – to prezentuje nowoczesna wystawa przygotowana przez Biuro Programu "Niepodległa", która od początku sierpnia jest w trasie po Polsce. Do końca września Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" zawita łącznie do 20 miast i kurortów, w każdym będzie czekał na zwiedzających przez trzy dni. Nowoczesna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy czy makiety będzie dostępna bezpłatnie, dla wszystkich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA niepodległość POLSKA wojna polsko-bolszewicka Józef Piłsudski Mateusz Drozda

Andrzej Dera o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy

– Migranci przebywający na granicy, po stronie Białorusi, to nie są uchodźcy, tylko osoby w sposób zaplanowany sprowadzone przez białoruskie władze na teren kraju. To jest świadoma próba wpływania na to, co się dzieje w Polsce i w Unii Europejskiej – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Białoruś Andrzej Dera Beata Michniewicz granica migracja

Epidemia krótkowzroczności. Coraz więcej dzieci ma problemy ze wzrokiem

Pandemia sprzyja rozwojowi krótkowzroczności wśród dzieci. Jak wynika z najnowszych badań, od marca ubiegłego roku wzrok pogorszył się aż u 40 procent najmłodszych. Kłopoty mogą się szczególnie dać we znaki na początku roku szkolnego. Jak alarmują naukowcy, coraz więcej uczniów będzie miało trudności z odczytaniem tego, co znajduje się na tablicy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wzrok dzieci szkoła Paweł Turski Łukasz Ciechański

Michał Kirmuć: Charlie Watts był perkusistą bardzo oryginalnym

We wtorek 25 sierpnia świat obiegła wiadomość o śmierci Charliego Wattsa, perkusisty grupy The Rolling Stones. Miał 80 lat, z czego 60 występował z gitarzystą formacji Keithem Richardsem i wokalistą Mickiem Jaggerem. – To jedna z tych informacji, których absolutnie nikt się nie spodziewał. Rolling Stonesi to zespół, który wydawał się wieczny – powiedział Michał Kirmuć, dziennikarz Trójki, a także gitarzysta i perkusista.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Ciechański MUZYKA zespół muzyka hp Michał Kirmuć Rolling Stones perkusja odeszli 2021

Sztuka i zabliźnianie wojennych ran

Wyjrzyj przez okno. Co tam zobaczysz, kiedy ustaną wybuchy i opadnie wojenny pył? W "Klubie Trójki" rozmawiamy o integrowaniu społeczności powojennych. Tym razem opowiadamy o zabliźnianiu ran oraz terapii dla młodych ludzi. Na przykładzie działań integracyjnych w państwach byłej Jugosławii pokazujemy, jaka może być rola artystów i sztuki. A jaka była rola Polski? 
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Serbia Albania Kosowo Chorwacja TEATR SZTUKA