Polskie Radio
Section05

Trójka

Artyści wspierają Ukrainę: wielki koncert w NOSPR

"Let Poland be Poland – Chwała Ukrainie" – tak zatytułowany jest koncert, który w sobotę, 30 kwietnia odbędzie się w sali NOSPR w Katowicach. Wezmą w nim udział gwiazdy polskiej muzyki i gość specjalny: Vyrij – młodzieżowy chór ukraiński. Część dochodów z biletów zostanie przekazana na pomoc Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA muzyka hp MUZYKA NOSPR Katowice Ukraina Patrycja Markowska L.U.C. AbradAb Karolina Czarnecka Ania Dąbrowska Mateusz Pospieszalski Grzegorz Markowski Renata Przemyk Piotr Rogucki

Ważna wystawa przed warszawską Kordegardą

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i ich podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady Treblinka. Kilka dni temu obchodziliśmy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Te dwie rocznice łączą się i są upamiętnione w nowej wystawie przed warszawską galerią Kordegarda "Bursa Janusza Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej"
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Warszawa Janusz Korczak Stefania Wilczyńska dzieci opieka nad dzieckiem wychowanie Żydzi Katarzyna Cygler

Listy do Marii Konopnickiej. Rok 2022 rokiem poetki

Rok 2022 został uznany Rokiem Marii Konopnickiej. W maju br. będziemy obchodzić 180. rocznicę urodzin poetki. Maria Konopnicka była krzewicielką patriotyzmu. Jej twórczość prozatorska, translatorska i dziennikarska zachwycała w Polsce i za granicą. Jest autorką jednej z najważniejszych pieśni narodowych w Polsce – "Roty". Gościem czwartkowej audycji "Trójka pod Księżycem" była dr Teresa Kaczorowska – prozaik, poetka, publicystka, prezes Związku Literatów na Mazowszu oraz autorka publikacji "Listy do Marii Konopnickiej w latach 2010–2020". 
Zobacz więcej na temat:  Michalina Szymborska KULTURA Maria Konopnicka literatura poezja listy

Sztuka pomagania, czyli "Refugees Welcome"

Nie od dziś wiadomo, że w trudnych sytuacjach czasami bardziej niż oficjalna pomoc liczy się zwykły ludzki gest. Gest serdeczny, nie obliczony na poklask ani na popis. Zastanawiające, że artyści – na ogół egotyści nastawieni na siebie, nadmiernie wyczuleni na aplauz bądź jego brak – wykazują się także niezwykłą wrażliwością, jeśli chodzi o cudzy los. Czasami takich twórców nazywamy społecznikami, ale to raczej nie jest trafne określenie: artyści mają inną niż większość ludzi skalę emocjonalną. I właśnie ów emocjonalny naddatek powoduje, że angażują się w coś, obok czego inni ludzie czasem przechodzą obojętnie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo KULTURA SZTUKA wystawa Warszawa pomoc uchodźcy Ukraina Trójka Ukraina

Beata Szydło: UE ma szansę pokazać, że jest jednością

– Unia Europejska nie powinna dzisiaj kierować się kunktatorskimi interesami grup politycznych, polityków czy państw. To moment, kiedy ma szansę pokazać, że jest jednością – powiedziała Beata Szydło, europoseł Prawa i Sprawiedliwości oraz premier polskiego rządu w latach 2015-2017, komentując zapowiedź UE w sprawie kolejnych unijnych sankcji wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja POLSKA Marcin Przydacz Bartłomiej Graczak Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje embargo Francja polityka Polska w Unii Europejskiej

Francuskiego astronautę zbadał… hologram. Na czym polega holoportacja?

W październiku ubiegłego roku chirurg dr Josef Schmidt złożył wizytę lekarską francuskiemu astronaucie Thomasowi Pesquetowi. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że Pesquet przebywał wówczas na… Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a lekarz był obecny w postaci hologramu. O kolejnym wielkim kroku ludzkości, jaki NASA postawiła w sferze technologii, w audycji "Trójka do trzeciej" opowiedział Rafał Grabiański z portalu naukowego Urania.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar hologram NASA kosmos astronauta astronautyka technologie

Czy dowiemy się, jak wyglądali rycerze spod Grunwaldu?

Naukowcy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego katalogują ludzkie szczątki i przeprowadzają badania DNA. To pierwszy, kluczowy etap, który pozwoli na dalsze analizy blisko 40 tys. kości i ich fragmentów, odnalezionych w latach 60. i 80. XX wieku na polu bitwy pod Grunwaldem. Celem jest odtworzenie wyglądu tych, którzy tam polegli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski bitwa pod grunwaldem archeologia medycyna Witold Lazar