Polskie Radio
Section05

Wiadomości z kraju

"Przywróci pamięć o niewinnie zamordowanych". W Suwałkach otwarto wystawę poświęconą ofiarom obławy augustowskiej

W Suwałkach otwarto wystawę "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". Na ekspozycję, którą przygotował Instytut Pileckiego, składają się zdjęcia ofiar zbrodniczej akcji Armii Czerwonej i NKWD przeprowadzonej w lipcu 1945 roku, na mieszkańcach Augustowszczyzny i Suwalszczyzny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski obława augustowska Suwałki społeczeństwo

Prof. Szuster-Ciesielska o ekspertach z różnych dziedzin w nowej radzie ds. walki z epidemią: to dobry pomysł

- Pomysł, aby do tej rady weszły osoby z innych dziedzin - ekonomiści czy też osoby reprezentujące nauki społeczne, jest dobry. Może dzięki temu uda się wypracować jakiś konsensus - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog z UMCS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus epidemia Koronawirus w Polsce COVID-19 społeczeństwo pandemia

"Pytanie, czy to nie próba postawienia zasłony dymnej". Fogiel o zarzutach opozycji ws. Pegasusa

- Opozycja próbuje narzucić narrację, według której standardowe działania państwa demokratycznego podejmowane przez służby miałyby być czymś skandalicznym - powiedział w Polskim Radiu 24 zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel, komentując oskarżenia opozycji o nadużywanie systemu Pegasus przez polskie służby. - Pojawia się pytanie, czy cała ta akcja nie była próbą postawienia zasłony dymnej - zaznaczył, wskazując na "sprawę inowrocławską". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Jachowicz Radosław Fogiel polityka PiS opozycja pegasus

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała producenta z Nowego Targu. Dostarczał do Sił Zbrojnych RP wadliwe obuwie

W poniedziałek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Artur Karpienko poinformował, że zatrzymano właściciela nowotarskiej firmy DEMAR, który w latach 2014–2020 dostarczał do Sił Zbrojnych RP wadliwe obuwie. Firma miała zastosować gorszej jakości materiały, niż wymagał zamawiający.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojsko sąd policja obuwie służby i bezpieczeństwo

"Można było zająć się tym tematem w 2004 roku". Jakub Wiech o transformacji energetycznej w Polsce

– Od dawna wiedzieliśmy, że należy transformować się w kierunku niskoemisyjności, docelowo zeroemisyjności. To jest coś, co można było ustalić już w 2004 roku, kiedy przystępowaliśmy do Unii Europejskiej. Widzieliśmy, jaka jest polityka Unii w tym zakresie – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka polityka energetyka energia Bartłomiej Graczak ETS energia elektryczna Fit for 55 Unia Europejska klimat

"To połączenie się przyda". Sawicki o włączeniu ekonomistów w walkę z COVID-19

- By walczyć ze skutkami pandemii, nie tylko z samym koronawirusem, oprócz wybitnych medyków, potrzebni są także specjaliści od gospodarki. To połączenie się przyda - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Marek Sawicki komentując plany powołania nowej rady doradczej do spraw walki z COVID-19. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Sawicki Adrian Klarenbach COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia infografika

Burza śnieżna nad Polską. Wiatr przewracał drzewa i ciężarówki, tysiące domów bez prądu

W poniedziałek nad Polską przeszła burza śnieżna. Zagrożenie przybyło z północy i przewędrowało przez cały kraj w stronę południa. Silny wiatr łamał drzewa i przewracał ciężarówki. Strażacy w wielu miejscach nadal usuwają zniszczenia, a tysiące gospodarstw domowych nie ma prądu. To jednak nie koniec problemów. IMGW ostrzega, że będzie dzisiaj bardzo wietrznie i utrzymuje alerty drugiego stopnia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb służby i bezpieczeństwo pogoda wiatr burza