Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Isabelle Faust: Schumann na instrumentach historycznych brzmi piękniej

- Zarówno Kwartet, jak i Kwintet fortepianowy Es-dur Schumanna, to kamienie milowe w muzyce kameralnej. Postanowiliśmy przekonać się, jakie brzmienie uzyskamy, grając na instrumentach historycznych. Jesteśmy wielkimi miłośnikami jego twórczości. Na dźwięk Kwintetu serce każdego melomana przyspiesza, a Kwartet to muzyka najwyższych lotów - mówiła w Dwójce skrzypaczka Isabelle Faust, która wystąpiła na Festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Klaudia Baranowska Dwójka Chopin i jego Europa muzyka klasyczna Robert Schumann Chopin i Jego Europa 2021

Co czeka polską animację?

Polski film animowany był kiedyś naszym kulturalnym towarem eksportowym. W kraju też wzbudzał zainteresowanie, a nazwiska autorów były powszechnie znane: w kinach, przed projekcją filmów pełnometrażowych, wyświetlano krótkometrażówki lub krótkie dokumenty, plus Polską Kronikę Filmową – dopiero potem serwowano film. Dzięki takiej promocji twórcy związani z animacjami mieli się nie najgorzej. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska Trójka animacja FILM KULTURA

Strefa parkowania dla hulajnóg. Sprawdź, o jakich przepisach musisz pamiętać

Korzystający z hulajnóg często parkują je w przypadkowych miejscach, utrudniając tym samym pieszym poruszanie się po chodniku. Olsztyn postanowił zrobić z tym porządek - drogowcy wyznaczyli specjalne strefy do parkowania dla hulajnóg. - Nieprzypadkowo znajdują się w obrębie przystanków tramwajowych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Koronowski z Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jak jeździć hulajnogą, żeby nie złamać przepisów?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych przepisy drogowe bezpieczeństwo

Nagroda Herberta: Yusef Komunyakaa - głos afroamerykańskiej historii krzywd

- W jego wierszach, i to jest pierwsza cecha, która tam się pojawia bardzo wyraźnie, jest poszukiwanie sprawiedliwości. Można tu zrobić paralelę z twórczością Zbigniewa Herberta, bo to ich łączy: poczucie sprawiedliwości i mówienie o tych, którzy zostali skrzywdzeni, zdradzeni, pozbawieni głosu - mówił w Dwójce Tomasz Różycki, poeta, prozaik i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Paweł Siwek Zbigniew Herbert poezja Stany Zjednoczone Dwójka Yusef Komunyakaa

Międzynarodowy Festiwal Sztuk w Rzeszowie: ciekawa propozycja na wakacje

W dniach 20-22 oraz 26-29 sierpnia w Rzeszowie odbywać się będzie Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE już po raz czwarty organizowany przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej. W programie Festiwalu znalazły się spektakle, koncerty, wystawy i spotkania z artystami 12 państw: Polski, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Rzeszów SZTUKA Trójmorze Gabriela Andrychowicz Trójka

Pierwszy klasztor Cystersów w Polsce. "Ziemie przekazał im rycerz Zbylut"

W 1153 roku w Łeknie, niedaleko Wągrowca, odbył się uroczysty zjazd, na którym rycerz Zbylut przekazał Cystersom dokument potwierdzający podarowanie im swoich dóbr. - Na niewielkim półwyspie zostały stworzone podwaliny rozwoju Zakonu Cystersów na ziemiach polskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Wyrwa, mediewista i archeolog z Instytutu Historii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka średniowiecze historie