Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Rak endometrium. Kilka tysięcy nowych przypadków rocznie

- To choroba stylu życia. Większość przypadków raka endometrium związana jest z nadwagą, a wręcz otyłością oraz cukrzycą, której towarzyszy nadciśnienie - podkreśliła w audycji Polskiego Radia 24 dr n. med. Anna Dańska-Bidzińska z Oddziału Onkologii Ginekologicznej Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie Małgorzata Telmińska ginekolog nowotwory kobieta

Marcel Baliński o zespole Współgłosy: to jest muzyka szczera i prawdziwa

Wszystko zaczęło się od tego, że kilka lat temu Ada powiedziała, że jej największym marzeniem jest zaśpiewać na scenie. – Proszę bardzo – powiedział jej brat, kompozytor, pianista, animator kultury, i założył zespół Współgłosy, w skład którego wchodzi chór osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi oraz trio jazzowe.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Współgłosy koncert koncerty w Polskim Radiu Studio im. Agnieszki Osieckiej Bartosz Bielenia Magdalena Koleśnik niepełnosprawność Jazz Marcel Baliński Katarzyna Borowiecka Trójka Hanna Dołęgowska

Wratislavia Cantans i migracje. "Style muzyczne i techniki przemieszczały się z tymi ludźmi"

Wratislavia Cantans to jedno z najbardziej znanych wydarzeń muzycznych w naszym kraju. W tym roku tematem wydarzenia są migracje - ludzi i idei. Idealnym kompozytorem, którego muzyka otworzy tegoroczną edycję jest Georg Friedrich Heandel. Dlaczego? Wyjaśnił to w Dwójce Andrzej Kosendiak - dyrektor festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wratislavia Cantans migracja Jakub Kukla Andrzej Kosendiak

Internet zwierząt, czyli korzyści ze skrupulatnego obserwowania przyrody

Zoolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wchodzą w skład międzynarodowego zespołu naukowców pracujących nad projektem ICARUS. Dzięki tysiącom chipów założonych zwierzętom powstanie system, który pozwoli nie tylko dokładnie poznać ich obyczaje, ale też pomoże na przykład przewidywać nadciągające wybuchy wulkanów.
Zobacz więcej na temat:  przyroda ptaki ptaki wędrowne NAUKA Monika Suszek Trójka

Gdy nasze zajęcie nie ma sensu – jaka przyszłość czeka rynek pracy?

Czy każda praca ma sens? A jeśli nie, to po co ją wykonywać? Czy dochód gwarantowany rozwiąże przynajmniej niektóre problemy rynku pracy? Odpowiedzi na te i inne pytania w "Klubie Trójki" Michał Matus szukał wraz z gośćmi audycji – kulturoznawczynią dr Zofią Smełką-Leszczyńską oraz psycholożką społeczną dr Kingą Padzik z Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  praca Michał Matus Zofia Smełka-Leszczyńska Kinga Padzik Trójka rynek pracy

Fenomen kilimu. Ponadczasowa część polskiej kultury

- Kilim był tkaniną użytkową, więc te najstarsze z nich zużyły się. Służyły do dekoracji wnętrz, na ściany i podłogi, przykrywano nimi ławy i łóżka, były stosowane jako podkładki pod lampy i telefony. Nawet siodła na koniec wykonywano w tej technice - mówiła w Polskim Radiu 24 kuratorka wystawy "Fenomen polskiego kilimu" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi Monika Kowalczyk. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa Łódź KULTURA Polskie Radio

Tradycje górnicze i Biała Lokomotywa. Odwiedzamy Nową Rudę

Kiedyś było to tętniące życiem miejsce, dziś w Nowej Rudzie żyje się spokojniej. To dawne miasto górnicze z dużymi tradycjami kulturalnymi. "Lepsza Nowa Ruda niż Stara Blondynka" – takie hasło zawisło na Noworudzkim Rynku podczas pierwszego Festiwalu Studentów Szkół Artystycznych na początku lat siedemdziesiątych. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Nowa Ruda turystyka podróże podróże po Polsce