Polskie Radio
Section05

Europa

"Wolność trzeba zagospodarować w oparciu o miłość Boga". Papież złożył życzenia Polakom z okazji Święta Niepodległości

Podczas audiencji generalnej w watykańskiej auli Pawła VI papież Franciszek złożył życzenia z okazji 11 listopada. W związku z polskim Narodowym Świętem Niepodległości powiedział Polakom, cytując słowa świętego Jana Pawła II, że "wolność trzeba zagospodarowywać w oparciu o miłość Boga, ojczyzny i braci". Życzył także pokoju i wszelkiego dobra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Watykan papież Święto Niepodległości 11 listopada Kościół wiara Kościół katolicki papież Franciszek

"Granice Polski i państw bałtyckich są granicami UE". Dziś dyskusja ambasadorów UE

O działaniach białoruskiego reżimu na zewnętrznej granicy Unii i wykorzystywaniu migrantów mają dziś rozmawiać w Brukseli ambasadorowie 27 krajów. Jednym z głównych tematów ma być finansowanie z unijnego budżetu barier na granicy. Z nieoficjalnych rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że w tej sprawie są różnice zdań między Komisją Europejską z jednej strony a krajami członkowskimi i szefem Rady Europejskiej z drugiej. Dziś także Komisja ma odpowiadać na pytania, co zrobiła, by zwalczyć przemyt migrantów u źródeł.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Bruksela Komisja Europejska Białoruś granica migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny Beata Płomecka ŚWIAT

Michel apeluje o "finansowanie infrastruktury granicznej" przez UE. "To musi być niezwłocznie zrealizowane"

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaapelował w Berlinie o działanie UE w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Rozpoczęliśmy debatę na temat unijnego finansowania fizycznej infrastruktury granicznej. To musi być zrealizowane niezwłocznie - oświadczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś migracja kryzys migracyjny imigranci w Europie Rada Europejska Charles Michel

Kryzys na granicy UE. Kłysiński: Łukaszenka będzie to kontynuował, dopóki będzie miał poparcie Kremla

- Pytani brzmi, jak długo Rosji będzie na rękę tworzenie punktu zapalnego na pograniczu unijnym i pomiędzy Rosją a Europą będzie Kremlowi na rękę - skomentował w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Gościem audycji "Kontrapunkt" była dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś granica Rosja Unia Europejska imigranci w Europie

"Podpala dom i przyjeżdża gasić pożar". Kuczyński o reakcji Rosji na kryzys graniczny

- Typowa metoda dla putinowskiej Rosji - podpalanie domu i stawianie się na miejscu pożaru w roli strażaka - skomentował w audycji Polskiego Radia 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. międzynarodowych mówiąc o zaangażowaniu kremla w kryzys na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT imigranci w Europie Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Rosja Białoruś Władimir Putin Aleksander Łukaszenka

Polska przedstawiła UE dowody na wrogie działania Białorusi. "Został pokazany mechanizm operacji"

Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE zaprezentowało materiały dowodowe dotyczące działań białoruskiego reżimu na granicy. W spotkaniu wzięli udział ambasadorowie z państw członkowskich oraz wysocy rangą urzędnicy z Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, a także unijnego korpusu dyplomatycznego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś granica Beata Płomecka migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny

Szef RE przyleci do Polski. Müller: to wyraz solidarności wobec sytuacji na granicy

- W środę dojdzie do spotkania w Warszawie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela z premierem Mateuszem Morawieckim - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. W ocenie rzecznika wizyta Michela to wyraz solidarności UE wobec sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Beata Płomecka migracja kryzys migracyjny Rada Europejska Charles Michel

"Tak zmasowanego ataku jeszcze nie było". Andrzej Duda w Bratysławie o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

- Sytuacja w Polsce jest szczególna, nastąpił zdecydowanie wzmocniony atak hybrydowy na polską granicę - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovą w Bratysławie. Zapewnił, że Polska realizuje zobowiązania wobec UE i stoi na straży bezpieczeństwa polskich obywateli.
Zobacz więcej na temat:  granica ŚWIAT Andrzej Duda kryzys migracyjny Białoruś prezydent infografika imigranci w Europie