Polskie Radio
Section05

KULTURA

Jak jazz wyszedł w Krakowie z Piwnicy

- Kraków ma w sobie coś magicznego, jakąś siłę, wynikającą z samego miasta i ludzi tu mieszkających. I jak się patrzy na dzieje polskiego jazzu, to wśród legendarnych i czołowych muzyków jazzowych, w większości do dzisiaj żyjących, niewielu się znajdzie takich, którzy nie mieli etapu krakowskiego. Niektórzy mieszkali tu całe życie, a niektórzy wyjeżdżali i wracali - mówił w Dwójce Witold Wnuk - organizator krakowskiego życia jazzowego, muzyk i społecznik, a także autor książki "Jazz w Piwnicy pod Baranami".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dwójka Piwnica pod Baranami Roch Siciński

Rusza festiwal filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci"

Projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, wystawy czy promocje książek związanych z Polską historią - to najważniejsze wydarzenia XII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Festiwal, którego ideą jest prezentacja filmów o tematyce historycznej, rozpocznie się w czwartek w Gdyni i potrwa do niedzieli. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  FILM Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci

Skandal w trawie

Tego skandalu miało nie być. W 1863 roku Manet wysłał obraz na Salon w przekonaniu, że w nowoczesny sposób zwraca się ku tradycji dawnego malarstwa. Wszak za "Śniadaniem na trawie" (zwanym wówczas "Kąpielą") stał obraz Giorgione'a (jak wówczas uważano), rysunek Rafaela i rycina. Obraz nie został jednak przyjęty i wraz z ponad dwoma tysiącami innych malowideł pokazano go na Salonie Odrzuconych.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Edouard Manet Dwójka Grażyna Bastek Michał Montowski

"Aria czy barbaria". Rola emocji w sztuce współczesnej

- Dziś uważa się, że człowiek powinien kierować się tylko emocjami, we wszystkich aspektach życia. Trzeba pamiętać że w tak ujmowanej rzeczywistości, gdzie emocje są dobrem najwyższym, gubimy porządek środka, racjonalności, zdrowego rozsądku - mówił w Polskim Radiu 24, dr Janusz Janowski (Związek Polskich Artystów Plastyków). W dyskusji o roli emocji w sztuce wzięli również udział Krystyna Różańska-Gorgolewska (CSW "Zamek Ujazdowski) oraz Piotr Tomaszuk (Teatr Wierszalin).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA SZTUKA artysta Magdalena Piejko malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie