Polskie Radio
Section05

Zobacz także

"Ballady i romanse". 10 spraw o jednej z najważniejszych polskich książek

200 temu mało komu wówczas znany młody nauczyciel postanowił wydać swój pierwszy poetycki tomik. Udało mu się, książka stała się bestsellerem, a on sam wszedł do kanonu polskiej literatury jako jej największy twórca. "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, bo o tym tytule mowa, są bohaterem tegorocznego Narodowego Czytania. To dobra okazja, by poznać ich tajemnice.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie romantyzm poezja literatura Wilno W POLSKIM RADIU

Sebastian Karpiel-Bułecka o nowej płycie Zakopower

Zespół Zakopower powraca z nową płytą. Do tej pory poznaliśmy dwa utwory z wydawnictwa. W "Muzycznej Jedynce" o albumie opowiedział wokalista grupy, Sebastian Karpiel-Bułecka. - Na płycie będzie dużo Podhala, skrzypiec, góralszczyzny. Ci, którzy lubią taką muzykę, na pewno będą zainteresowani. To, co się pojawiło teraz, jest trochę naszą przygodą muzyczną - mówi muzyk.
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka muzyk

Zdrowy posiłek w szkole - co powinny jeść nasze dzieci?

Zdrowe odżywianie z całą pewnością jest kluczem do dobrej formy dziecka. - Od 1 września uczniowie podstawówek mają mieć zapewniony jeden ciepły posiłek dziennie - mówi wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Co warto jeść w szkole, żeby być zdrowym?
Zobacz więcej na temat:  żywność jedzenie zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta Daniel Wydrych Aleksander Ziemiańczyk Tomasz Rzymkowski szkoła szkoła podstawowa

Targi Rzeczy Ładnych, czyli najlepszy polski design, grafiki i plakaty

Przed nami dwa dni spotkań z... ładnymi rzeczami. Jest na to szansa podczas dwudniowych Targów Rzeczy Ładnych, które odbędą się w najbliższą sobotę i niedzielę w Warszawie. Spotkać tam będzie można blisko 200 wystawców prezentujących najlepszy polski design, ale także znakomite polskie plakaty.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA design STYL ŻYCIA plakat grafika projektowanie moda Warszawa targi Piotr Firan Trójka

II wojna światowa. Niemieckie zbrodnie na Zamojszczyźnie i odwet Armii Krajowej

To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. W 1943 roku Niemcy zamordowali 185 mieszkańców wsi Sochy. Najeźdźcy dokonywali wtedy wysiedleń i akcji represyjnych wobec mieszkańców Zamojszczyzny. Na odwet Armii Krajowej nie trzeba było długo czekać.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Dariusz Kwiatkowski II wojna światowa okupacja niemiecka zbrodnie wojenne Zamojszczyzna Niemcy

Graffiti: prawdziwa sztuka czy bohomazy szpecące mury?

Mają różną formę: od mniej lub bardziej skomplikowanych znaków czy słów po zajmujące całe ściany murale. Graffiti stały się nieodłącznym elementem miasta, choć nie przez wszystkich akceptowanym: tam, gdzie jedni widzą interesującą sztukę ulicy, dla innych wciąż są jedynie przejawem wandalizmu. Warto jednak pamiętać, że np. dzieła Banksy'ego, legendy street artu, sprzedawane są za miliony dolarów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA graffiti Józef Niewiarowski Łukasz Sobolewski Trójka Banksy

Początek nowego sezonu w "TPK"

Rozpoczyna się nowy sezon kulturalny 2022/23. Jedną z pierwszych premier wystawia CSW Zamek Ujazdowski. To kolejny – czwarty i przedostatni – odcinek eksperymentalnego cyklu, nazwanego przez twórców audio-teatrem, pod wspólnym tytułem "Bóg i proch". Wydarzeniem interdyscyplinarnym, od 2012 roku otwierającym sezon, jest Narodowe Czytanie. W tym roku, po 11. latach powraca do teatrów oraz "pod strzechy" Adam Mickiewicz. Oba wydarzenia będą tematami pierwszego wrześniowego wydania "Trójki pod Księżycem".
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA SZTUKA literatura Adam Mickiewicz romantyzm Tomas Venclova Trójka Wojciech Dorosz

Ars Latrans Orchestra zapowiada nową płytę

Muzyczne historie zainspirowane duchem lat 2000 oraz twórczością zagranicznych gwiazd - tak zapowiada się najnowszy album "Y2K" Ars Latrans Orchestry. - Cała wersja muzyczna tego okresu była bardzo specyficzna. (...) My akurat na tej płycie poszliśmy w inspiracje zagraniczne z tamtych lat, czyli m.in. twórczością Justina Timberlake’a czy Britney Spears - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Wykurz z Ars Latrans Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska piosenka album