Polskie Radio
Section05

historia Polski

Z wizytą w dworku "Milusin"

W przededniu 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy dworek "Milusin". Dom Józefa Piłsudskiego w Sulejówku został otwarty dla publiczności po kilkuletniej przerwie i generalnym remoncie. Zobaczyć w nim można między innymi odtworzone wnętrze gabinetu Marszałka, salon z odzyskanymi meblami i dziełami sztuki, bibliotekę, jadalnię czy łazienkę. Wszystko wygląda tu tak jakby Aleksandra i Józef Piłsudscy z córkami Wandą i Jadwigą wciąż tu mieszkali.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Michał Szułdrzyński Dwójka muzeum

WrocWalk Marathon 2021. Spacer po historii Wrocławia

Ci, którzy mają zamiar świętować 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości na sportowo, zapewne wybiorą się na Bieg Niepodległości i podobne mu wydarzenia. Dla tych, którzy wolą celebrować we własnym tempie, we Wrocławiu przygotowano WrocWalk Marathon, podczas którego całe rodziny mogą spacerować przez miasto, odwiedzać jego najważniejsze obiekty, przymierzać stare teatralne kostiumy i brać udział w warsztatach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Wrocław Święto Niepodległości Święto Niepodległości 2021 Marta Piasecka wydarzenia kulturalne

"Większość wiedzy na temat III Rzeszy Polska zawdzięczała mjr. Żychoniowi"

- Jan Henryk Żychoń był rogatą duszą. Był krnąbrny, uparty, potrafił robić sobie wrogów. Prowadził dość ekstrawagancki tryb życia. Był niezależny finansowo dzięki temu, że ożenił się bogato, co pozwalało mu prowadzić życie na wysokiej stopie - mówił w Dwójce Andrzej Brzeziecki, autor książki "Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza".
Zobacz więcej na temat:  Gdańsk wywiad II wojna światowa Monte Cassino Jakub Kukla Dwójka KULTURA

W Kordegardzie wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana"

W Kordegardzie zainaugurowana została wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana". Ekspozycję przygotowały Muzeum Historii Polski i Narodowe Centrum Kultury. Jest na niej - po raz pierwszy w Polsce - pokazane urządzenie, dzięki któremu wywiad II Rzeczypospolitej odniósł wybitny sukces. Złamanie kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było jednym z największych osiągnięć polskich kryptologów i polskiego wywiadu, które walnie przyczyniło się do pokonania Niemiec w czasie drugiej wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Enigma II wojna światowa

Enigma – wielki sukces polskiego wywiadu

W dniach 9-28 listopada br. w warszawskiej galerii Kordegarda prezentowana jest wystawa "Enigma. Zagadka rozwiązana", przygotowana we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury. Po raz pierwszy w Polsce zostanie pokazana szerokiej publiczności wykonana przez polski wywiad replika niemieckiej Enigmy, wykorzystywana w działaniach militarnych. Ten eksponat, dokumentujący wielki sukces wywiadu II Rzeczypospolitej, jest jednym z najcenniejszych obiektów w kolekcji Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA szyfrowanie wywiad II wojna światowa Enigma Mateusz Drozda

Piotr Dmitrowicz: Konstanty Rokossowski jest symbolem sowieckiej okupacji Polski po 1944 roku

- Jeśli ktoś dzisiaj, a wiele jest takich osób, mówi o tym, że po 1944 roku w Polsce nie było okupacji sowieckiej, nie było sowieciarzy w polskim rządzie, i że to tak naprawdę polscy komuniści rządzili, to się myli. Całe to państwo tworzone przez komunistów, było podporządkowane i kierowane przez Sowietów - mówił w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Dmitrowicz Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 Konstanty Rokossowski historia PRL bezpieka