Polskie Radio
Section05

historia hp

"Dobra literatura jest sztuką pamięci". Paweł Huelle o życiu i pisaniu

Prozaik, poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, znany przede wszystkim z powieści "Weiser Dawidek", zmarł 27 listopada 2023 roku w Gdańsku, mieście, z którym związany był przez całe życie i które było jednym z głównych tematów jego twórczości. Jako gość Polskiego Radia Paweł Huelle chętnie dzielił się ze słuchaczami refleksjami o literaturze i wspomnieniami ze swojego życia. Zapraszamy do wysłuchania rozmów z pisarzem.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle historia Polski HISTORIA literatura książki KSIĄŻKA Gdańsk Żydzi Niemcy Kaszuby

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

Akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Łącznie do sierpnia 1943 roku niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Niemcy Zamojszczyzna nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

Stanisław Estreicher. Od krakowskiej bohemy do piekła Sachsenhausen

Wybitny naukowiec, czołowy publicysta, człowiek, który wywarł wpływ na Bronisława Malinowskiego i autora "Wesela". Znakomitą karierę i życie członka jednej z najsłynniejszych polskich dynastii naukowych przerwała wojna. Stanisław Estreicher przyszedł na świat 155 lat temu, 26 listopada 1869.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Stanisław Estreicher Uniwersytet Jagielloński Kraków Marian Kukiel Wacław Zbyszewski Stanisław Wyspiański Bronisław Malinowski

Ryszard Kaczorowski - ostatni prezydent RP na uchodźstwie. "To był człowiek, który nie grał. Jego życie było służbą"

Działacz społeczny, harcmistrz, komendant chorągwi Szarych Szeregów, a przede wszystkim ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Jego życie obfituje w daty i wydarzenia symboliczne. 105 lat temu przyszedł na świat Ryszard Kaczorowski. 
Zobacz więcej na temat:  emigracja harcerstwo HISTORIA Kazimierz Sabbat Lech Wałęsa Londyn Monte Casino Ryszard Kaczorowski Smoleńsk 2022 Smoleńsk 2021 katastrofa w Smoleńsku

Karol Brandel. Fotograf, wynalazca, ojciec fotoreportażu

186 lat temu przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych artystów historii polskiej i światowej fotografii. Karol Brandel jako pierwszy człowiek wykonał zdjęcie z lecącego balonu, był prekursorem fotografii medycznej i twórcą słynnej panoramy Warszawy. W latach 80. XIX wieku wynalazł rewolucyjny aparat ręczny, dzięki któremu rozpowszechnił fotografię amatorską oraz uwiecznił sceny z życia codziennego mieszkańców Warszawy i innych miast.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski fotografia aparat fotograficzny Warszawa zdjęcia wynalazcy