Polskie Radio
Section05

historia Polski

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 80 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  obława augustowska NKWD Armia Czerwona Armia Krajowa stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie

Polskie Radio 24 "Polska nie mogła liczyć na nikogo". Historyk o wojnie z Rosją w 1792 r.

- Stanisław August być może nieco naiwnie zakładał, że Katarzyna II zechce ocalić przynajmniej część z postanowień Konstytucji 3 maja, część z tego ustawodawczego dorobku. Miał nadzieję, że Polska sprawnie zarządzana, cała Polska, wciąż będzie z punktu widzenia Katarzyny drugiej lepszym rozwiązaniem niż podzielenie się Polską z innymi państwami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel, historyk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Targowica Stanisław August Poniatowski rozbiory Polski

Gustaw Herling-Grudziński: od zawsze miałem poczucie, że jestem w trybach losu

- Kiedy wędrowałem przez całą Rosję przez 6 tygodni, znad Morza Białego do wojska w Kazachstanie, wtedy sobie uprzytomniłem, że los istnieje, bo widziałem, jak się ważą te losy niesłychanie dziwnie. Potem poszedłem do wojska i czułem, że jestem w trybach wielkiego mechanizmu dziejowego i losu. Wszystko, co potem przeżyłem, właściwie dołączało się do tego wrażenia - mówił w archiwalnym nagraniu Gustaw Heling-Grudziński.
Zobacz więcej na temat:  Gustaw Herling-Grudziński Dwójka

Ukraina i Polska muszą spojrzeć krytycznie i z szacunkiem na trudne karty przeszłości

Sprawa krwawego polsko-ukraińskiego konfliktu z czasu II wojny światowej wciąż ciąży na relacjach między naszymi narodami, rzucając długi cień na wspólne wysiłki pojednania. Największym punktem spornym pozostaje charakter i skala antypolskiej akcji OUN-UPA na Wołyniu w 1943 roku, której apogeum przypadło na 11 lipca tego roku, a która miała swoją kontynuację w Galicji Wschodniej w latach 1943–1945.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina IPN UPA Wołyń

Ukraina: obchody Dnia Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej

Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar oraz opisów wydarzeń. Ukraińscy historycy nierzadko prezentują pogląd o patriotycznych motywach działania UPA. Z kolei polscy badacze podkreślają, że nie można stawiać znaku równości między polskimi akcjami odwetowymi a zorganizowaną antypolską akcją OUN-UPA.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina

Znamy laureatów IX Olimpiady Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą

Antonina Ciosek z Gimnazjum im. Władysława Syrokomli w Wilnie wygrała IX Olimpiadę Historii Polski dla Polonii i Polaków za Granicą. Drugie miejsce zajęła Marcelina Duszar z Liceum nr 10 im. Św. Marii Magdaleny we Lwowie, a trzecie Ádám Bisztrai ze Szkoły Polskiej im. Sándora Petőfiego przy Ambasadzie Polski w Budapeszcie. Wyniki finału IX Olimpiady zostały uroczyście ogłoszone w Senacie.  
Zobacz więcej na temat:  Senat Polonia Polacy za granicą olimpiada