Polskie Radio
Section05

historia Polski

Polonika obchodzi 5-lecie programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą - wolontariat"

- Jako wolontariusze zgłaszają się do nas organizacje, które od lat się tym zajmują, dołączają również stowarzyszenia zawiązywane przez szkoły. Program zapewnia tzw. wikt i opierunek dla wolontariuszy, pokrywa koszty transportu i pobytu, obsługę administracyjną projektu, może również pokryć honoraria specjalisty. Bardzo nam zależy na tym, aby nad tymi działaniami czuwał specjalista z danej dziedziny - mówiła w Dwójce Marta Szymska, kierowniczka działu programów dotacyjnych Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  zabytki emigracja Dwójka Paweł Siwek Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika Instytut Polonika

"Nie zabrałam ze sobą radości" - poezja ukraińskich poetek

W audycji rozmowa o tomie poezji pt. "Nie zabrałam ze sobą radości" piór ukraińskich poetek, które od chwili rosyjskiej agresji gościły w Polsce. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Anna Nasiłowska z Instytutu Badań Literackich PAN, prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Zbigniew Zbikowski, prezes Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Miłość bez jutra" Agnieszki Cubały. Opowieści o rodzącej się miłości w trudnym czasie wojny

Agnieszka Cubała, pisarka i popularyzatorka Powstania Warszawskiego, w swoich książkach opisuje temat powstania z różnych perspektyw. W najnowszej publikacji "Miłość bez jutra" opowiada o unikatowej miłości, budzącej się w trudnych czasach - w obozach, łagrach, gettach i więzieniach.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Powstanie Warszawskie literatura miłość Roman Polański

140 lat temu urodził się odkrywca witamin Kazimierz Funk. Czterokrotnie otarł się o Nobla

140 lat temu, 23 lutego 1884 roku w Warszawie, urodził się Kazimierz Funk, światowej sławy twórca nauki o witaminach. Cztery razy miał szansę na Nagrodę Nobla, ale nigdy jej nie dostał. Był polskim biochemikiem, odkrywcą pierwszej witaminy (B1) i twórcą terminu "witamina". Zajmował się leczeniem chorych na awitaminozę. Dziś obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  medycyna badania witaminy zdrowie zdrowie i dieta

Najgorsi w Polsce. Historie mafiozów i gangsterów znad Wisły

Czasem próbuje się robić z nich bohaterów kultury masowej, choć żaden z nich nie był przecież Robin Hoodem. Wręcz przeciwnie. Przestępcze czyny były dla nich po prostu sposobem na szybkie wzbogacenie się i w tym celu nierzadko krzywdzili innych ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Mafia Trójmiasto Pruszków przestępczość przestępczość gospodarcza kradzież kradzież pieniędzy kradzież samochodu kradzieże PRL III RP HISTORIA policja policja polska

Sztylet miedziany sprzed ponad 4000 lat odkryty w leśnej ściółce pod Jarosławiem

– To najstarszy sztylet wykonany z metalu odkryty w województwie podkarpackim. W trzecim tysiącleciu przed naszą erą przedmioty wykonane z miedzi były niezwykle rzadkie na tych terenach – powiedziała dr Elżbieta Sieradzka-Burghardt, archeolog z Muzeum w Jarosławiu, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
Zobacz więcej na temat:  podkarpackie archeologia HISTORIA muzeum Jarosław odkrywcy odkrycia archeologiczne broń