Polskie Radio
Section05

import

Z jednego uzależnienia w drugie. W Niemczech mniej rosyjskiego gazu, ale coraz więcej chińskich OZE

Niemcy pod silną presją NATO i Unii Europejskiej zmniejszają zależność od importu gazu z Rosji. Ten kontrowersyjny związek, który dał Kremlowi finansowy zastrzyk, wprawdzie dobiega końca, ale na horyzoncie pojawia się kolejne zagrożenie, mianowicie uzależnienie od Chin - czytamy na portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika Niemcy Chiny OZE odnawialne źródła energii energetyka energia odnawialna

Korytarz Solidarności. Ile ukraińskich produktów rolnych przewożonych jest przez Polskę?

Przez Polskę przewozi się obecnie ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach tzw. Korytarzy Solidarności - podał resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy znacznie się zwiększyły.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność wojna na Ukrainie ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk eksport

Eksperci: utrzymamy PKB na plusie, ale kryzys w Europie Zachodniej musi istotnie dotknąć także naszą gospodarkę

Dane o słabnącej produkcji przemysłowej, choć ciągle notuje ona jeszcze wzrosty, nie dziwią. Kryzys, a może i recesja w Europie Zachodniej, dotkną także nas nawet jeśli wzrost PKB cały czas utrzymamy powyżej zera. Musimy też pogodzić się z tym, że ceny paliw i energii nigdy nie będą już takie jak przed napaścią Rosji na Ukrainę, embargami na rosyjskie surowce i wywołanym tym kryzysem gospodarczym - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Bartkiewicz z Pekao i Jakub Bińkowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA produkcja przemysłowa eksport pkb

Eksperci: import jest coraz większy, a kłopoty gospodarki niemieckiej osłabiają polski eksport

Coraz więcej musimy płacić za towary sprowadzane z zagranicy, bo sytuacja jest kryzysowa i przez to niekomfortowa, a polska waluta słaba. Należy starać się o powrót do balansu między eksportem a importem pamiętając, że ten pierwszy przez minione lata bardzo pozytywnie wpływał na stan polskiej gospodarki. Niedobra sytuacja w Niemczech, tamtejszy spadek zamówień w przemyśle niestety nam nie pomaga choć może i tu moglibyśmy znaleźć swoje szanse - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i Adam Ruciński, prezes spółki doradczej BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport Niemcy waluty produkcja przemysłowa

Czy Polska ma dość rezerw ropy naftowej po wejściu w życie sankcji wobec Rosji? Znamy opinię eksperta rynku paliw

- Mamy odpowiednią ilość zapasów na czas ewentualnych zakłóceń na rynku paliw - stwierdził dyrektor w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego Krzysztof Romaniuk. Jego zdaniem rosyjskie paliwo do silników typu diesel trzeba będzie zastąpić importem z USA, Bliskiego Wschodu oraz Europy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ropa naftowa Rosja sankcje Unii Europejskiej USA embargo

Skąd Polacy najchętniej sprowadzają samochody?

Sprowadzanie aut z zagranicy cieszy się w Polsce dużą popularnością – w II kwartale 2022 r. stanowiły one ponad połowę wszystkich dostępnych ofert na rynku samochodów używanych. Jakie państwa znajdują się w czołówce zainteresowań Polaków?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody sprzedaż Polskie Radio Kierowców Polskie Radio samochód Niemcy ŚWIAT GOSPODARKA finanse bmw ford Francja Belgia Holandia USA Włochy Szwajcaria społeczeństwo STYL ŻYCIA Niemcy