Polskie Radio
Section05

jedynka hp

XVIII Festiwal Muzyki Rozrywkowej. "Duch Bogusława Klimczuka jest obecny w Kozienicach"

Przed nami XVIII Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka w Kozienicach. - Nasz patron był pianistą, dyrygentem, aranżerem, kompozytorem oraz prekursorem wielu interesujących akcji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury. Jakie gwiazdy zobaczymy na scenie w ten piątek i sobotę?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke MUZYKA Muzyczna Jedynka Kozienice Bogusław Klimczuk

Mija 50. lat od premiery "Nie lubię poniedziałku". Co decyduje o fenomenie filmu?

Premiera filmu "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego miała miejsce w 1971 roku.  Tadeusza Chmielewskiego. Mimo lekkiej krytyki polskiej rzeczywistości, wyrażonej w typowy dla tego reżysera surrealistyczny sposób, obraz jest laurką dla Warszawy, pełen optymizmu, pokazujący jej najpiękniejsze miejsca. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM reżyser Bohdan Łazuka komedia rocznica Joanna Sławińska

Powrót do szkoły coraz bliżej. Jaki tornister wybrać dla dziecka?

To już ostatni dzwonek, żeby skompletować wyprawkę szkolną przed 1 września. - Tornister musi być lekki, wygodny i mieć dużą pojemność na książki - mówią zgodnie uczniowie. Jak więc wybrać ten najlepszy? Sprawdził to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który przeprowadził specjalne testy wśród dziesięciu popularnych modeli plecaków. Co udało się ustalić?
Zobacz więcej na temat:  szkoła zdrowie zdrowie dziecka UOKiK

"Czwarty rozbiór Polski". Prof. Rafał Habielski: agresji Niemiec na Polskę nie można było uniknąć

Dnia 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie został podpisany niemiecko-sowiecki pakt o nieagresji. Nazwany od nazwisk ministrów spraw zagranicznych obu państw paktem Ribbentrop-Mołotow, zawierał także tajny protokół, którego konsekwencje określa się jako czwarty rozbiór Polski.
Zobacz więcej na temat:  pakt Ribbentrop-Mołotow III Rzesza II Rzeczpospolita ZSRR Rafał Habielski Dorota Truszczak HISTORIA

Zaniewicz: Rosja przyczyniła się do umocnienia tożsamości narodowej Ukraińców

Ukraina świętuje 30. rocznicę odzyskania niepodległości. - Przez te lata Ukrainie udało się zbudować swoją państwowość oraz tożsamość narodową, która tak naprawdę powstawała od zera - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Zaniewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Nadal jednak nie zwalczono korupcji i wpływu oligarchów na państwo.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski

Szczepienia przeciw COVID-19 w szkołach jeszcze we wrześniu

Trwają przygotowania do rozpoczęcia szczepień przeciw COVID-19 w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało specjalne pakiety informacyjne na temat ich organizacji. Powód? - Konsekwencje przechorowania COVID-19 w żaden sposób nie omijają dzieci. Niestety jest to coraz mocniej widoczne w gabinetach pediatrycznych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lek. Łukasz Durajski, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus szczepienia - raport szkoła zdrowie zdrowie dziecka