Polskie Radio
Section05

kobieta

Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"

W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo USA ŚWIAT społeczeństwo polityka zdrowie lekarz pielęgniarka Kościół Za życiem dziecko etyka

Mamy młodych piłkarzy przejmują boisko

Największym wsparciem dla małego piłkarza czy piłkarki jest mama. To ona zawiezie na trening, upierze strój po meczu, ale też podniesie na duchu po porażce. Jest zawsze obok, a piłkarskie emocje nie są jej obce. Ostatnio mamy udowadniają, że futbol także im jest bliski, a piłkarską radość chcą czerpać nie tylko kibicując na stadionowych trybunach, lecz również biegając po boiskowej murawie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piłka nożna Martyna Masztalerz Piotr Firan Trójka

"PiS w tej kwestii zrobił więcej niż Komisja Europejska". Spurek chwali rząd, wcześniej zawsze go krytykowała

- Powiem coś, co zabrzmi szokująco. Rząd PiS, przynajmniej na poziomie legislacyjnym, przez ostatnie 2 lata zrobił więcej dla kobiet – ofiar przemocy w rodzinie niż Komisja Europejska - powiedziała podczas debaty w Europarlamencie Sylwia Spurek (Zieloni). Jak sama stwierdziła, wcześniej głównie krytykowała rząd i PiS.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka PiS prawo społeczeństwo konwencja stambulska

Demonstracje i protesty wstrząsają Francją. Prawa kobiet, pandemia i przemoc na tle płciowym

Przez francuskie miasta przeszły w sobotę manifestacje "żółtych kamizelek" - doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego. Dodatkowo w Paryżu, choć nie tylko, odbyła się wielotysięczna demonstracja przeciwko przemocy na tle seksualnym. Kraj zmaga się też z protestami związanymi z restrykcjami sanitarnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja protest manifestacje COVID-19 koronawirus

Christina Lamb: na wojnie gwałt jest tańszy niż kula do kałasznikowa

- Ludzie sądzą, że gwałty wojenne są sprawą mniejszej wagi od morderstw i tortur, tymczasem prawie wszystkie ofiary przemocy seksualnej, z którymi rozmawiałam, podkreślały, że wolałyby raczej zginąć, niż przejść przez to, co je spotkało - mówiła w Dwójce Christina Lamb, autorka książki "Our Bodies, Their Battlefield: What War Does to Women", która zdobyła nagrodę specjalną przyznawaną przez Instytut im. Witolda Pileckiego w kategorii dla współczesnych korespondentów wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka przemoc Michał Nowak Instytut Pileckiego konflikty międzynarodowe

Niepodległa jest kobietą. Bohaterskie bojowniczki o wolność

Listopad to czas, kiedy chyba najczęściej rozmawiamy o Polsce i o jej drodze do niezależnego bytu państwowego po 123 latach niewoli. Wspomina się „Ojców niepodległości”, spiera o ich rolę, wkład w dzieło stworzenia II Rzeczpospolitej. Jednocześnie jednak wciąż rola kobiet w tych działaniach jest co najmniej niedoceniana.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski niepodległość Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki Trójka

Kobiety dla Niepodległej. W jaki sposób rozpoczynały działalność polityczną?

Rola kobiet w walce o niepodległość i zaangażowanie w działalność polityczną odbywały się na wielu płaszczyznach. - Ich kariera społeczno-polityczna, z początkowym naciskiem na społeczną, zaczynała się przy boku mężów. Polityka była wówczas jednak zdecydowanie domeną mężczyzn - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu z Muzeum Niepodległości. W jaki sposób do tego świata wkroczyły Gabriela Balicka-Iwanowska i Zofia Moraczewska?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska niepodległość

"Wstąpiła do armii w męskim przebraniu, w charakterze zwykłego żołnierza". Historia Joanny Żubrowej

- Jest ona nie tylko pierwszą kobietą w historii Polski, która została odznaczona Orderem Virtuti Militari, była też pierwszą kobietą, która w wojskowej służbie czynnej zdobyła stopień sierżanta - mówiła w Polskim Radiu 24 dr hab. Małgorzata Ewa Kowalczyk z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dzień niepodległości 11 listopada Anna Popek wojsko historie Święto Niepodległości 2021 KULTURA HISTORIA