Polskie Radio
Section05

pr24 hp

Kasacja ws. Polańskiego odrzucona. "To kończy procedurę"

Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry w sprawie decyzji Sądu Okręgowego w Krakowie, który odmówił ekstradycji reżysera Romana Polańskiego do Stanów Zjednoczonych. – To oznacza, że w Polsce procedura w tym zakresie została zakończona – mówiła w Polskim Radiu 24 dr Hanna Gajewska-Kraczkowska, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Roman Polański sądownictwo Zbigniew Ziobro USA

Zamieszanie wokół powrotu delegacji z Londynu. Komentarz

Na nowo odżyła dyskusja dotycząca przewozu najważniejszych osób w państwie. To pokłosie artykułu "Dziennika Gazety Prawnej". Opisano w nim zamieszanie o miejsca w samolocie, którym rządowa delegacja wracała z Londynu. – W ogóle nie powinno być mowy o tym, kto ma poczekać na następny lot, a kto ma lecieć od razu – komentował w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Londyn rząd lotnictwo Beata Szydło samolot samoloty Warszawa casa Andrzej Duda Wielka Brytania

GE i Lufthansa w Polsce. Miliard złotych dla Dolnego Śląska

Inwestycja za 250 milionów euro powstanie w Środzie Śląskiej. Xeos, czyli spółka joint venture zawiązana przez General Electric Aviation i Lufthansa Technik, wybuduje centrum serwisowe silników lotniczych. Sprawę w Pulsie Gospodarki komentowali Jarosław Janecki z Societe Generale, Maciej Wośko z "Gazety Bankowej" i Małgorzata Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekonomia Dolny Śląsk inwestycje inwestycje zagraniczne Lufthansa lotnictwo motoryzacja Jarosław Janecki

Rola Tuska w Brukseli. Rosną jego szanse na drugą kadencję

Witold Waszczykowski krytycznie ocenia działania Donalda Tuska jako szefa Rady Europejskiej. Minister spraw zagranicznych zarzuca byłemu premierowi, że ten m.in. nie lobbuje na rzecz Polski. Sprawę w Debacie Poranka Polskiego Radia 24 komentowali prof. Piotr Madajczyk z Uczelni Łazarskiego, dr hab. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego i Wojciech Przybylski, publicysta "Res Publiki".
Zobacz więcej na temat:  Rada Europejska Donald Tusk Witold Waszczykowski Piotr Wawrzyk Wojciech Przybylski Unia Europejska Europa Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej

Jan Maria Jackowski: PiS porządkuje Polskę

Trwa polityczny spór wokół projektu tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Opozycja uważa, że nowe przepisy będą niesprawiedliwe, a rządzący bronią inicjatywy. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że ludzie, którzy byli twarzą systemu totalitarnego, nie powinni otrzymywać emerytur wielokrotnie przewyższających świadczenia ich ofiar – mówił w Rozmowie Poranka Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jan Maria Jackowski PRL 13 grudnia Adam Hodysz PiS dekomunizacja

Guział o referendum w stolicy. "Zdecydowała matematyka"

– Polacy nie angażują się w akcje publiczne, zwłaszcza w sferze polityki – wskazywał w Rozmowie Poranka Piotr Guział z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Radny chciał referendum ws. odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta stolicy, m.in. w związku z kontrowersjami wokół reprywatyzacji. Nie zdecydował się jednak na złożenie zebranych podpisów od mieszkańców do komisarza wyborczego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Guział Warszawa referendum reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawska Wspólnota Samorządowa POLSKA

Europejski Fundusz Obrony. UE będzie miała swoją armię?

Unia Europejska planuje utworzenie Europejskiego Funduszu Obrony, z którego będzie można finansować inwestycje na badania w sektorze obronnym i wspierać wspólne zakupy sprzętu. Zgodnie z planem, w wieloletnim budżecie Unii po 2020 roku, na cele funduszu należałoby zarezerwować 500 mln euro rocznie. O militaryzacji Wspólnoty mówił mjr Mariusz Kordowski z Centrum Analiz Strategicznych i Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wojsko

Przyznano Wielkie Splendory 2016

Aktorzy Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc; były dyrektor Teatru Polskiego Radia Henryk Rozen i zespół twórców i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowe” - to laureaci tegorocznych Splendorów. Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów i twórców za kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Ewa Wiśniewska Andrzej Ferenc henryk rozen Matysiakowie

Po referendum we Włoszech. "Włosi sprzeciwili się Renziemu"

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę w referendum konstytucyjnym i zapowiedział złożenie dymisji na ręce prezydenta republiki. W niedzielnym głosowaniu Włosi mogli poprzeć bądź odrzucić pakiet zmian w konsytuacji. Większość, prawie sześćdziesiąt procent głosujących, wybrała to drugie. Reformy zaproponował i przeforsował wcześniej w parlamencie obecny rząd. O sytuacji we Włoszech mówił w Polskim Radiu 24 Cristino Pinzauti, przedsiębiorca.
Zobacz więcej na temat:  Włochy referendum Matteo Renzi

Włochy po referendum. Kto zastąpi premiera Renziego?

Premier Włoch Matteo Renzi wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę rządu w referendum konstytucyjnym. Tłumaczył, że nie pójdzie w ślady wielu swoich poprzedników, którzy w podobnych sytuacjach udawali, że nic się nie stało i poda się do dymisji. Sytuację we Włoszech po głosowaniu skomentował w audycji Świat W Południe dr Piotr Bodył-Szymala, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy Matteo Renzi referendum Azja Wschodnia

Po referendum we Włoszech. Premier Renzi do dymisji

Premier Włoch Matteo Renzi, którego rząd przegrał w niedzielę referendum konstytucyjne, ogłosił, że podaje się do dymisji i złoży ją na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. W niedzielnym głosowaniu Włosi odrzucili proponowany przez Renziego pakiet zmian konstytucyjnych. O skutkach referendum rozmawiali w Debacie Poranka Karolina Zbytniewska (EurActiv.pl) i politolog dr Bartosz Rydliński (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy Austria polityka Matteo Renzi Brexit referendum

Marek Jakubiak: Radziwiłł nie ma prawa być ministrem

- Zbieramy podpisy pod wotum nieufności dla Konstantego Radziwiłła. Uważamy, że człowiek, który piastuje tekę ministra zdrowia, a nie ma za gorsz empatii wobec cierpiących dzieci i dorosłych ludzi, nie ma prawa być ministrem – mówił w audycji 24 Pytania wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak. Jego zdaniem, Konstanty Radziwiłł blokuje rozwiązanie problemu leczniczej marihuany.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Kukiz'15 13 grudnia stan wojenny PRL Platforma Obywatelska Nowoczesna Ryszard Petru Grzegorz Schetyna Konstanty Radziwiłł marihuana Ministerstwo Zdrowia

"Projekt ustawy reprywatyzacyjnej PO ma plusy"

- Projekt ustawy reprywatyzacyjnej został przygotowany przez Platformę Obywatelską jakiś czas temu. Wynika to z przepisów, które w nim zaproponowano. Niestety ktoś przetrzymał go w szufladzie. Gdyby wcześniej został zgłoszony i przegłosowany, nie mielibyśmy dziś tych problemów, które są - mówił w audycji 24 Pytania poseł PiS Paweł Lisiecki, szef parlamentarnego zespołu ds. reprywatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska Komitet Obrony Demokracji Nowoczesna PRL Komisja Weryfikacyjna Aleksander Kwaśniewski 13 grudnia Lech Wałęsa Mateusz Kijowski Aleksander Smolar Władysław Frasyniuk Krystyna Janda

Krzyż Wschodni za pomoc Polakom

Obcokrajowcy, którzy nieśli pomoc Polakom prześladowanym ze względu na ich narodowość na Wschodzie w latach 1937-1959 zostaną uhonorowani. Sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu odznaczenia Krzyża Wschodniego, który ma być dowodem wdzięczności i pamięci o tych, którzy narażali życie, by ratować naszych rodaków.
Zobacz więcej na temat:  Sejm Polacy za granicą Prawo i Sprawiedliwość Michał Dworczyk Wołyń Jan Żaryn Edyta Poźniak Kresy Bogdan Borusewicz PiS Platforma Obywatelska Ukraina II RP

Trump, Kukiz…, antysystemowość podbija świat

– Polityczne establishmenty mają się bardzo słabo – powiedział Mariusz Staniszewski. Czy jesteśmy świadkami upadku dotychczasowego ładu w światowej polityce? W audycji "Wróżenie z faktów" do tematu zastępca redaktora naczelnego tygodnika Wprost odniósł się razem z Anną Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej. Publicyści skomentowali również wydarzenia z polskiej sceny politycznej oraz zastanowili się nad ich skutkami w przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Warzecha Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda Donald Trump Paweł Kukiz PiS reforma szkolnictwa Europa Zachodnia USA Niemcy Austria wybory prezydenckie w USA wybory