Polskie Radio
Section05
pr24

Debata Poranka: eksperci o skuteczności systemu oświaty

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Goście Debaty Poranka – prof. Krzysztof Konarzewski, były szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Zofia Dzik, prezes Fundacji „Humanites – Sztuka Wychowania” i Janusz Wardak, wicedyrektor szkoły „Żagle” w Warszawie – na antenie Polskiego Radia 24 rozmawiali m.in. o reformie systemu oświaty.
Zobacz więcej na temat:  CKE Dzień Edukacji Narodowej edukacja szkolnictwo wyższe

Relacje państwo-kościół w II Rzeczpospolitej

Przez 123 lata Polska pozostawała pod wpływem trzech zaborczych mocarstw. Każde z nich wobec okupowanych przez siebie terenów prowadziło odmienną politykę. Gdy w 1918 roku odrodziła się wolna Polska, szybko okazało się, że daleko jej do jednorodności. Różnice ujawniły się m.in. w gospodarce, kraj zamieszkiwało też wiele mniejszości narodowych. Jak w tym wszystkim odnajdował się Kościół? Mówili o tym w audycji Nos Kleopatry dr Tomasz Terlikowski (publicysta) oraz Piotr Gursztyn (TVP Historia).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kościół Piotr Gursztyn Tomasz Terlikowski Wiktor Świetlik

Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja) o zmianach w Europie

Wybory parlamentarne w Niemczech i Francji, działania Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu, poczynania Rosji i wybory prezydenckie w USA – dynamika zdarzeń w świecie jest duża. – Będzie jak zwykle, będzie kryzys i będzie zmiana – mówił Krzysztof Rak (Nowa Konfederacja) o zmianach w Europie w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Francja Niemcy wybory w USA Francja Niemcy Angela Merkel Krzysztof Rak Rosja Władimir Putin

Paweł Lisiecki (PiS) o aferze reprywatyzacyjnej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K. Na jej konta w związku z odszkodowaniami reprywatyzacyjnymi wpłynęło łącznie ponad 38 milionów złotych. – To prawdopodobnie są też kwoty przekazywane z budżetu państwa. Pytanie, czy zasadne było wypłacenie tych odszkodowań – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Lisiecki (PiS).
Zobacz więcej na temat:  polityka Warszawa reprywatyzacja PiS Hanna Gronkiewicz-Waltz

Rolnicy zapowiadają demonstracje. Dlaczego protestują?

Afrykański pomór świń czy skutki rosyjskiego embarga na polską żywność – to tylko niektóre problemy, z którymi borykają się polscy rolnicy. Obawy budzi też umowa CETA – wizja zalania krajowego rynku przez tanią, modyfikowaną genetycznie żywność. Rolnicy zapowiadają na sobotę protesty w tej sprawie. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O tym w Polskim Radiu 24 mówił prof. Andrzej Kowalski (Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej).
Zobacz więcej na temat:  afrykański pomór świń GOSPODARKA rolnictwo CETA