Polskie Radio
Section05

pr24

"Narasta polsko-ukraiński konflikt dotyczący historii"

Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o relacjach między Warszawą a Kijowem, w kontekście wspólnej, trudnej historii obu państw. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina UPA Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski II wojna światowa

Blokujący manifestacje zapłacą za ochronę? „Logiczne”

Po ostatniej miesięcznicy smoleńskiej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, powiedział, że PiS chce zmienić ustawę o zgromadzeniach tak, by można było obciążyć kosztami ochrony manifestacji tych, którzy je blokują. W Debacie Poranka komentarz Cezarego Krysztopy z Tygodnika Solidarność i Bartłomieja Radziejewskiego z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  manifestacje Smoleńsk PiS Mariusz Błaszczak MSWiA demonstracje Cezary Krysztopa Tadeusz Płużański miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Patryk Jaki: chcemy raz na zawsze rozliczyć złodziei

– Jest w Polsce grupa ludzi, którym zależy na wspólnocie narodowej, którzy chcą coś dobrego zrobić dla państwa – podkreślał w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Patryk Jaki. Wiceminister sprawiedliwości na naszej antenie mówił m.in. o pracy kierowanej przez siebie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja Patryk Jaki Komisja Weryfikacyjna Amber Gold Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz POLSKA

USA: syn prezydenta tłumaczy się z rosyjskich kontaktów

Syn prezydenta USA, Donald Trump Junior w wywiadzie dla telewizji Fox News tłumaczy się z rosyjskich kontaktów podczas kampanii wyborczej w czerwcu 2016. FBI oraz komisje Kongresu od kliku miesięcy prowadzą śledztwo w tej sprawie, dotyczące współpracowników gospodarza Białego Domu. W PR24 problemy syna Donalda Trumpa relacjonował amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Rosja wybory prezydenckie w USA kampania wyborcza Jan Pachlowski Hillary Clinton

Projekt Trójmorze. „Jesteśmy na poziomie ogólności”

6 lipca w Warszawie uczestnicy II szczytu Państw Trójmorza przyjęli wspólną deklarację. Napisano w niej, że najważniejszymi celami grupy jest rozwój infrastruktury, energetyka i współpraca biznesowa. W dokumencie oceniono, że państwa Trójmorza ze swoim potencjałem tworzą dynamicznie działający region. O znaczeniu inicjatywy i jej możliwej przyszłości w audycji Szukając Dziury w Całym mówili Mateusz Gniazdowski (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Aleksander Fuksiewicz (Instytut Spraw Publicznych).
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Łukasz Warzecha

Rocznica zbrodni wołyńskiej. "To nie był impuls"

W Warszawie odbyły się centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. O tym czy - i jeśli tak to jak bardzo - historia dzieli Polaków i Ukraińców, mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa wołyńskiego. O wyzwoleniu Mosulu z rąk terrorystów i o tym, czy zakończy to definitywnie najdłuższą i najbardziej krwawą bitwę w trwającej od 3 lat wojnie przeciwko islamskim radykałom w Syrii i w Iraku, mówił z kolei dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Mosul ISIS terroryzm Wołyń Ukraina historia Polski ludobójstwo

Zamieszki podczas szczytu G20. Niemcy szukają winnych

- W Niemczech, dyskutując o ekstremizmie, z reguły mówiono o walce z ekstremizmem prawicowym, z neonazistami na co Niemcy z oczywistych względów byli wyczuleni. Teraz pojawia się pytanie, na ile tolerowaliśmy lewicowy ekstremizm – powiedział w audycji Dwaj Panowie Z Marek Zając. Odniósł się w ten sposób do wydarzeń w Hamburgu, do których doszło podczas szczytu G20.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 G20 Niemcy Hamburg Dominik Zdort zamieszki

Trwa TdF. "Wielka szkoda, że Rafał Majka wycofał się"

- Wielka szkoda, że Rafał Majka wycofał się z Wielkiej Pętli. Jest bardzo ambitnym zawodnikiem i chciał dojechać do mety. Po kraksie, w którek Polak uczestniczył, lekarze zdecydowali o wycofaniu się z wyścigu. To chyba mądra decyzja – powiedział w Magazynie Sportowym Marek Bala z portalu Na szosie. W programie mowa była także o wtorkowych wydarzeniach na Wimbledonie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kolarstwo Tour de France

Daleka droga Ukrainy do Unii Europejskiej

„Ukraina rozpoczyna nowy etap na drodze do Unii Europejskiej” – tak prezydent Ukrainy Petro Poroszenko skomentował wtorkowe ostateczne zatwierdzenie ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską. Na środę przewidziany jest szczyt UE – Ukraina. O tym, czego oczekują od niego Ukraińcy i władze Ukraińskie, mówili w audycji Świat w Powiększeniu korespondent Polskiego Radia w Kijowie Paweł Buszko i ekspert ds. wschodnich Grzegorz Gromadzki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Unia Europejska Petro Poroszenko Paweł Buszko Grzegorz Gromadzki NATO wizy Rosja

„Ukraińcy o Rzezi Wołyńskiej nie wiedzą prawie nic”

- Wiedza o Rzezi Wołyńskiej na Ukrainie jest znikoma. Miejscowi, którzy mogli o niej wiedzieć w znacznym stopniu wyparli tę historię i nie przekazywali jej dalej. Ich dzieci i wnuki o tym od nich nie usłyszały – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz śledczy, autor książki Pokochać Ukrainę Jacek Łęski. Odniósł się w ten sposób do 74. rocznicy Rzezi Wołyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wołyń Rzeź Wołyńska Ukraina ludobójstwo UPA historia Polski

"Podwyżka opłaty paliwowej uderzy w ludzi mniej zamożnych"

W tym tygodniu posłowie mają zająć się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, złożonym przez grupę posłów Prawa i Sprawiedliwości. Poselska inicjatywa zakłada, że ceny paliw wzrosną o 20 groszy na litrze. O podwyżce opłaty paliwowej rozmawiali w Debacie Dnia Tomasz Walczak (Super Express) i Aleksander Majewski (wPolityce.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 paliwa vat podatki PiS ceny paliw Fundusz Dróg Samorządowych

"Nazywajmy rzeczy po imieniu. Ludobójstwo było ludobójstwem"

– Nie można na fałszu budować dobrych relacji – oceniał w Rozmowie PR24 Piotr Zgorzelski. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego na naszej antenie mówił o relacjach polsko-ukraińskich. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PSL Wołyń Rzeź Wołyńska Piotr Zgorzelski historia Polski Ukraina

Dodatkowe 60 mln zł w programie MdM

Dzięki noweli programu Mieszkanie dla Młodych uchwalonej przez Sejm 7 lipca, 60 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dofinansowanie kredytów mieszkaniowych dla młodych rodzin. Skąd wzięły się te środki i jak z nich skorzystać? Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 mieszkanie dla młodych deweloper budownictwo kredyt mieszkaniowy kredyt hipoteczny pomoc dzieci

Komisja reprywatyzacyjna nie zbada 4 tysiące adresów

Komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji w Warszawie uchyliła decyzje stołecznego ratusza dotyczące działek przy ul. Twardej 8 i 10. Co stanie się z innymi nieruchomościami, które przez lata odzyskiwali ludzie, których cześć działała na granicy prawa. Gościem Polskiego Radia 24 była Karolina Rybska, ekspert ds. reprywatyzacji z Miasto Jest Nasze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz