Polskie Radio
Section05
społeczeństwo

Język polski globalizuje się i jest bardziej inkluzywny. Czy zmiany zagrażają naszej tradycji?

Język polski cały czas się zmienia – można to dostrzec, ponieważ w ostatnich latach te zmiany następują szybciej. Czy to jest zagrożenie dla polszczyzny, czy powinniśmy, tak jak chcą niektórzy puryści, używać języka naszych babć i dziadków, by ratować tradycję i czystość mowy ojczystej? A może jednak otworzyć się na te zmiany i przyjąć je jako coś naturalnego i nieuchronnego?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo język polski język ojczysty ewolucja językoznawstwo Piotr Łodej Trójka

PR24 Pomocy potrzebują najbiedniejsi. Espert o kredytach

- Wolałbym, aby eksperci i Rada Ministrów brała pod uwagę skutki społeczne tego rozwiązania i jak rzeczywiście pomóc najbiedniejszym gospodarstwom, ich pauperyzacja będzie doprowadzała do bardzo negatywnego efektu gospodarczego, zmniejszenie konsumpcji będzie odbijało się na wynikach przedsiębiorstw, gospodarka będzie przeżywała perturbacje - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista (SGH).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo mieszkania na wynajem nieruchomości wynajem mieszkań kredyt hipoteczny

TYLKO U NAS Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Prof. Jerzy Bralczyk: ma uświadomić, że język jest wartością

- Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma uświadomić, że język jest wartością - cywilizacyjną, kulturową, i że powinniśmy dbać o te języki, które mogłyby inaczej zginąć, myśleć o nich; refleksja w języku jest zawsze ważna - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. dr hab. Jerzy Bralczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jerzy Bralczyk język ojczysty język polski językoznawstwo społeczeństwo

PR24 "Pełzająca recentralizacja". Eksperci o kondycji samorządów

- Kondycja finansowa samorządu terytorialnego w ostatnich latach uległa mocnej erozji, samorządy próbowały ratować się kredytami, co też wpływa na ich potencjał inwestycyjny. Tego typu przesunięcia finansowe, jakie wykonywała władza centralna, nie służyły samorządom - mówiła dr Jowanka Jakubek-Lalik (Wydział Prawa i Administracji UW), która z Filipem Pazderskim (Instytut Spraw Publicznych) gościła w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne Polski Ład

ANALIZA Zachwyca, ale też przeraża. Poznaj możliwości nowego silnika sztucznej inteligencji Sora AI, który tworzy filmy

Fotorealistyczne filmy wideo są już możliwe dzięki sztucznej inteligencji. Gigant branży, firma OpenAI zaprezentował "Sora AI", model, który może zmienić branżę filmową i nie tylko. Nowy model szokuje jakością, ale budzi też wiele kontrowersji. Na szczegóły zwracają uwagę eksperci, przestrzegając też przed zagrożeniami i deepfake’ami.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA FILM technika technologia sztuczna inteligencja społeczeństwo NAUKA Przemysław Goławski deepfake dezinformacja media ŚWIAT gry komputerowe

Waloryzacja emerytur 2024. Są najnowsze wyliczenia ZUS

Najniższa emerytura od 1 marca wzrośnie o 192,52 zł i wyniesie 1780,96 zł brutto - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tej samej wysokości będzie renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca emeryci i renciści otrzymają wyższe świadczenia w związku z waloryzacją. W tym roku wskaźnik waloryzacji wynosi 112,12 proc.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ZUS GOSPODARKA finanse świadczenia ZUS waloryzacja emerytur emerytura społeczeństwo

PR24 Protest rolników. "Tak trudnej sytuacji nie mieliśmy od lat"

- Jeżeli nie jesteśmy w stanie jako państwo zapanować nad tymi produktami, które są wlewane na nasz rynek, to znaczy także, że nie dbamy o bezpieczeństwo konsumentów. Produkty, które są wytwarzane na Ukrainie, nie są produkowane zgodnie ze standardami unijnymi - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Artyszak (Instytut Rolnictwa SGGW).
Zobacz więcej na temat:  problemy społeczne POLSKA społeczeństwo ekologia rolnictwo Unia Europejska Komisja Europejska Europejski Zielony Ład Karol Surówka

PR24 Wykluczenie transportowe - problem milionów Polaków

Według różnych szacunków nawet 10 tys. miejscowości w Polsce nie ma żadnego dostępu do transportu publicznego; tylko w latach 2016-2020 długość krajowych linii komunikacji autobusowej zmniejszyła się o jedną trzecią. W Polskim Radiu 24 dyskutowali Iwona Budych, prezes Stowarzyszenia Wykluczenie Transportowe, oraz Jakub Madrjas, ekspert ds. transportu, redaktor prowadzący portalu Rynek-Kolejowy.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo wykluczenie komunikacyjne transport publiczny GOSPODARKA

PR24 Komisja ds. Pegasusa. Zembaczyński: celem pokazanie prawdy

- Tam, gdzie Pegasus służył do celów wykraczających poza cele walki z przestępczością, tam podsłuchiwane osoby będą o tym fakcie wiedzieć. Nie możemy pozwolić na to, aby państwo polskie używało przemocy wobec obywateli i robiło to za zasłoną służb, które działają z ukrycia - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Zembaczyński (Nowoczesna, członek komisji śledczej ds. Pegasusa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo komisja śledcza pegasus Karol Surówka Witold Zembaczyński