Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Tabletki z jodkiem potasu. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Do każdego samorządu na terenie naszego kraju rozesłano prewencyjnie tabletki z jodkiem potasu na wypadek ewentualnego wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Dr Marek Posobkiewicz, były główny inspektor sanitarny, wyjaśnia w Programie 1 Polskiego Radia, że tabletki będą rozdawane w przypadku awarii elektrowni jądrowej na Ukrainie. Ich zadaniem jest ochrona tarczycy przed radioaktywnym jodem.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Jodek potasu Marek Posobkiewicz MSWiA Małgorzata Abgarowicz

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci literatura historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell

Badania profilaktyczne. "Wykonujemy je po to, żeby wykluczyć najgorsze"

Każdy z nas powinien regularnie i sumiennie sprawdzać stan swojego zdrowia. - Ważne jest, żeby w odpowiednim wieku korzystać z dedykowanych badań profilaktycznych w kierunku niektórych nowotworów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marta Mańczuk z Narodowego Instytutu Onkologii. W przypadku raka liczy się przede wszystkim czas.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie onkologia nowotwory Ministerstwo Zdrowia Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld Marta Mańczuk Paweł Wiechno Narodowy Instytut Onkologii

Płk Aleksandra Zagórska, założycielka Ochotniczej Legii Kobiet. Reportaż "Komendantka" [POSŁUCHAJ]

Podczas tegorocznego Dnia Matki w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające płk Aleksandrę Zagórską. Historię życia działaczki niepodległościowej, która walczyła też w obronie Lwowa, opowiada reportaż "Komendantka" autorstwa Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Urszula Żółtowska-Tomaszewska Aleksandra Zagórska

Ksiądz Marceli Wacław Nowakowski. Patriota i mistrz słowa

Ks. Marceli Wacław Nowakowski był nie tylko filozofem, doktorem teologii, posłem na Sejm II Rzeczypospolitej i społecznikiem, ale także prawdziwym patriotą. Podczas II wojny światowej dwukrotnie trafił do więzienia. - Jako proboszcz brał udział w nabożeństwach, ale także zaangażował się w działalność podziemną - mówi prof. Jan Żaryn. Duchowny został zamordowany przez Niemców w 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Dorota Truszczak Marceli Wacław Nowakowski II wojna światowa Kościół Jan Żaryn

Jarosław Guzy o propozycjach KE ws. kryzysu energetycznego. "Są według wzorca, który w danym momencie akceptują Niemcy"

Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań w reakcji na kryzys energetyczny. - W naszym regionie nie potrzeba do tego KE, żeby zgodnie współpracować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Zdaniem eksperta wspólny zakup gazu to przede wszystkim główny pomysł Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Europa Komisja Europejska Ursula von der Leyen Niemcy Jarosław Guzy Piotr Grochmalski

"Skaczę z jednej strony na drugą". Tomasz Gąssowski o muzyce i filmie

- Pisanie muzyki jest bardzo osobistą rzeczą, zamkniętą w studiu. Natomiast tworzenie filmu jest czymś zupełnie odwrotnym. I jak zmęczę się tym życiem, to chętnie się schowam w studiu i napiszę muzykę. I jak zmęczę się samotnością, to chętnie wychodzę na świat - opowiadał w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Gąssowski. Muzyk i kompozytor weźmie udział w rozpoczynającym się festiwalu Nano Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka filmowa film polski kompozytor Tomasz Gąssowski

Wokół Smoleńska i Orszy - pierwsza ofensywa moskiewska

Wykorzystując śmierć króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Kazimierza IV Jagiellończyka w czerwcu 1492 roku, wojska 52-letniego księcia moskiewskiego Iwana III Srogiego najechały wschodnie kresy Wielkiego Księstwa. To był kolejny etap budowania przez Iwana III największego państwa w Europie, rozciągającego się niemal od Dniepru do północnego Uralu. Taką spuściznę pozostawił swoim następcom u schyłku życia w 1505 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Litwa Rosja Kazimierz Jagiellończyk Smoleńsk Dorota Truszczak Andrzej Nowak Aleksander Jagiellończyk

Energetyka odnawialna, jądrowa i dekarbonizacja. "Ważne jest utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego"

- To jest kluczowe, żeby zdekarbonizować gospodarkę, ale jednocześnie zachowując bezpieczeństwo energetyczne oraz robiąc to w sposób przystępny cenowo - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr inż. Paweł Gajda. Czy przy tej transformacji niezbędna będzie energia jądrowa?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski energetyka energia energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna Ministerstwo Klimatu i Środowiska

"Będzie tworzony przez centroprawicę". Ekspert o nowym rządzie w Szwecji

Ulf Kristersson został wybrany przez parlament, Riksdag, nowym premierem Szwecji. - W kwestii bezpieczeństwa nie należy spodziewać się jakichkolwiek zmian. Szwecja podtrzymuje swój wniosek o członkostwo w NATO - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Europa Michał Strzałkowski Szwecja Marceli Burdelski Damian Szacawa Ulf Kristersson