Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"IO" polskim kandydatem do Oscara. Jerzy Skolimowski: jest to szlachetny film

- Nie waham się użyć słowa, że zwierzęta kocham, ponieważ w przeciwieństwie do ludzi nie mają negatywnego stosunku do życia - mówi Jerzy Skolimowski. Nakręcony przez niego film "IO" został polskim kandydatem do Oscara. - Myślę, że film ma szansę na nominację, reszta jest już niestety loterią - przewiduje reżyser. 
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski Joanna Sławińska Jerzy Skolimowski Oscary

II wojna światowa. Niemieckie zbrodnie na Zamojszczyźnie i odwet Armii Krajowej

To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. W 1943 roku Niemcy zamordowali 185 mieszkańców wsi Sochy. Najeźdźcy dokonywali wtedy wysiedleń i akcji represyjnych wobec mieszkańców Zamojszczyzny. Na odwet Armii Krajowej nie trzeba było długo czekać.
Zobacz więcej na temat:  Iza Żukowska Dariusz Kwiatkowski II wojna światowa okupacja niemiecka zbrodnie wojenne Zamojszczyzna Niemcy

Raport ws. strat wojennych Polski. Prezes IPN: jest wyraźnym sygnałem powrotu do rozmów bilateralnych

- Synteza w historii jest zawsze najtrudniejszą publikacją. Dlatego właśnie siłą tego raportu jest to, iż wszystko, co przez lata odkrywali historycy, zostało zawarte w jednej publikacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Gójska POLSKA IPN reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy społeczeństwo Karol Nawrocki

Lanberry i Sebastian Karpiel-Bułecka w "Muzycznej Jedynce"

W "Muzycznej Jedynce" poznamy przedsmak najnowszej płyty zespołu Zakopower, o której opowie nam Sebastian Karpiel-Bułecka w pierwszej godzinie audycji. Zapytamy także, dokąd zmierza Lanberry. Odpowiedzi udzieli nam sama wokalistka, która około 14.30 odwiedzi nasze jedynkowe studio, by zaprezentować swoje single zatytułowane "List" i "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will muzyka rozrywkowa Lanberry Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka

Akcja #bezprzedawNIEnia. Straty w infrastrukturze podczas II wojny światowej

W wyniku II wojny światowej miliony mieszkańców Polski straciło dach nad głową. Oblicza się, że zniszczonych zostało około 160 tysięcy budynków. Z miast najbardziej ucierpiała Warszawa - ponad 80 procent unicestwionej tkanki miejskiej, Poznań - 45 procent oraz Białystok - 45 procent. Szczególnie drastycznym przykładem jest niewielkie Jasło, które niemal w całości legło w gruzach.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Katarzyna Kobylecka historia Polski powstanie w getcie Powstanie Warszawskie 1939 Wieluń

"Gdzie jest czarny neseser?". Trwa akcja Polskiego Radia

Polskie Radio zainicjowało szeroko zakrojoną akcję poszukiwania zaginionych płyt z września 1939 roku. Do dzisiaj jednak nie udało się ustalić losów trzeciej części depozytu wyniesionej z radia i ukrytej przez Mirosława Panufnika w czarnym neseserze. O poszukiwaniu zaginionych płyt z nagraniami Polskiego Radia i o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" opowiedziała Elżbieta Berus-Tomaszewska, dyrektor Archiwum Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio historia Polski II wojna światowa Płyty Polskiego Radia historia radiofonii nagrania Stefan Starzyński Warszawa

Raport nt. reparacji wojennych od Niemiec. Prof. Grosse: to dobry moment, żeby wystąpić z oczekiwaniami

Na Zamku Królewskim został przedstawiony raport nt. strat wojennych Polski podczas II wojny światowej, który pokazuje że w wyniku niemieckiej agresji państwo polskie poniosło straty w wysokości 6 bln 220 mld 609 mln zł, co w przeliczeniu daje 1 bln 532 mld 170 mln dolarów. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Unia Europejska Jedynka Ukraina Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa

Ars Latrans Orchestra zapowiada nową płytę

Muzyczne historie zainspirowane duchem lat 2000 oraz twórczością zagranicznych gwiazd - tak zapowiada się najnowszy album "Y2K" Ars Latrans Orchestry. - Cała wersja muzyczna tego okresu była bardzo specyficzna. (...) My akurat na tej płycie poszliśmy w inspiracje zagraniczne z tamtych lat, czyli m.in. twórczością Justina Timberlake’a czy Britney Spears - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Wykurz z Ars Latrans Orchestra.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Ula Kaczyńska piosenka album

Nauka strzelania w szkołach. Jak będą wyglądać zajęcia?

Od września uczniowie będą mieć zajęcia z obsługi broni i strzelania z niej. - Wprowadzenie zmian w programie nauczania wymusiła agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - mówi wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Jak w praktyce będą wyglądać lekcje edukacji dla bezpieczeństwa i których klas będą dotyczyć?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych szkoła edukacja Izabela Kostyszyn Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki

Wojenne straty - jak wygląda proces odzyskiwania zrabowanych dzieł sztuki?

Po raz pierwszy podliczono je w 1944 roku, jeszcze w podziemiu. Materiał przesłano polskiemu rządowi, znajdującemu się na emigracji. Katalog ukradzionych i straconych w wyniku II wojny światowej dzieł sztuki. - Dane powojenne mówiły o tym, że ponad pół miliona ruchomych dzieł sztuki zostało zagrabionych, zniszczonych - zwraca uwagę Elżbieta Przyłuska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska II wojna światowa dzieła sztuki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rodzice i szkoła. "Danie dziecku wolności i samodzielności jest ważne"

Wraz z dziećmi do szkół, w sensie metaforycznym, wracają rodzice. Często mają oni obawy o to, jak będzie przebiegała edukacja ich podopiecznego. - Jeżeli będziemy nastawieni na współpracę i świadomi tego, że każdej ze stron zależy na tym, żeby dziecko nauczyło się samodzielności i pracy w zespole, to to się uda - mówi dr Ewa Kosowska-Korniak, psycholog i mediator z Wyższej Szkoły Bankowej.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska szkoła edukacja dzieci wychowanie rodzice

Narodowe Czytanie. "Ballady i romanse" w Ogrodzie Saskim

W związku z ustanowieniem przez Sejm Roku Romantyzmu Polskiego tym razem podczas Narodowego Czytania oddamy się lekturze "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Finał akcji, z udziałem pary prezydenckiej, odbędzie się w najbliższą sobotę w Ogrodzie Saskim. - Fenomen Narodowego Czytania polega właśnie na jego wspólnotowym, oddolnym charakterze - wyjaśnia Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Ballady i Romanse literatura