Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły trójka

Królewski ceremoniał pogrzebowy. Jak wygląda pogrzeb Elżbiety II?

Na ten moment Brytyjczycy przygotowywali się od dawna. – Ceremonia przypomina pożegnanie króla Jerzego VI czy poprzednich monarchów angielskich. Protokół zbytnio się nie różni, jednak oczywiście inaczej te uroczystości są transmitowane – mówił dr Grzegorz Mathea, ekspert ds. brytyjskich z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Elżbieta II Wielka Brytania Trójka Józef Niewiarowski pogrzeb

Elżbieta II i inne ikony popkultury, czyli co nam dała Wielka Brytania?

Wielka Brytania niewątpliwie jest europejskim liderem w kształtowaniu trendów. Brytyjczycy dali światu największą liczbę popkulturowych ikon, a jedną z nich była sama królowa Elżbieta II. Z czego mieszkańcy Wysp są dumni oraz jakich artystów im zawdzięczamy?
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Karol Gnat Trójka Królowa Elżbieta II zespół literatura MUZYKA FILM ikony popkultury The Beatles Rolling Stones Queen Pink Floyd Tolkien James Bond

Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli?

– Nasz akcent od razu zdradza, gdzie mieszkamy. Wiele lat temu, kiedy uczyłem się języka angielskiego, zauważyłem, że Amerykanie dobrze nas rozumieją, nawet jeśli popełniamy jakieś błędy. Doceniają, że staramy się mówić w ich języku. Brytyjczycy są bardziej powściągliwi – mówił w Trójce Jan Pachlowski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania Stany Zjednoczone USA Karol Gnat Jan Pachlowski Trójka Królowa Elżbieta II

Krzysztof Ignaczak: mam na koncie kilka sukcesów, ale też porażek

Popularny "Igła" uchodził za jednego z najlepszych libero na świecie. Przez wiele lat występował w reprezentacji Polski w siatkówce. W biało-czerwonych barwach rozegrał ponad 320 spotkań. Po przejściu na siatkarską emeryturę zajmował się również komentowaniem sportu, zostając ekspertem jednej ze stacji telewizyjnych. Gościem audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" był Krzysztof Ignaczak. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski krzysztof ignaczak

Wielkie podsumowanie 47. FPFF w Gdyni. Poznaj nagrodzonych

Zakończył się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W sobotni wieczór w Teatrze Muzycznym odbyła się uroczysta gala, na której zostały rozdane nagrody. W tym roku o Złote Lwy w ramach Konkursu Głównego rywalizowało aż dwadzieścia filmów. Za całokształt kariery Platynowe Lwy odebrał Filip Bajon. Festiwal w Trójce podsumował Ryszard Jaźwiński i jego goście.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FPFF w Gdyni Ryszard Jaźwiński film polski

Nauka może fascynować w każdym wieku. Jak przekazać jej piękno?

– Niektóre wykłady są dla sześciolatków, siedmiolatków i mówimy do tych młodych bardzo ludzi, o wydawałoby się trudnych rzeczach. Moją dziedziną jest biologia molekularna, biochemia, genetyka molekularna – mówił w "Zagadkowej niedzieli" dr Takao Ishikawa, opowiadając o wyzwaniach, przed jakimi stają wykładowcy Uniwersytetu Dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci ciekawostki ŚWIAT Katarzyna Stoparczyk

Atak ZSRR na Polskę. "Pomoc nie nadeszła"

Generał Felicjan Sławoj Składkowski, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję premiera, wspominał po latach w Radiu Wolna Europa, że Polska została pozostawiona sama. – Naród niemiecki rzucił się na nas pod wodzą zachłannego szaleńca Hitlera, a naród rosyjski wsadził nam nóż w plecy z rozkazu chytrego Stalina. Niestety pomoc, do której obowiązani byli sprzymierzeni nie nadeszła.
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej Tomasz Gajownik historia Polski II wojna światowa

Agresja ZSRR na Polskę. "Stalin czekał na rozwój wydarzeń na froncie"

Konkretna data ataku na Polskę nie była ustalona. –  Stalin czekał, aż sytuacja dojrzeje i strona polska stanie się bardzo słaba, a Niemcy wykrwawieni nie będą w stanie zaatakować Rosjan – mówił w specjalnym wydaniu "Pory na Trójkę" historyk prof. Tomasz Gajownik. 
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej Tomasz Gajownik historia Polski II wojna światowa

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. O inwestycji myślano od stuleci

Idea wybudowania kanału przez Mierzeję Wiślaną nie jest najnowszym pomysłem. Zamiar wybudowania takiej drogi pojawił się już w… XVI wieku. – Zarówno król Stefan Batory, jak i inni nasi królowie, ale również Fryderyk Pruski planowali to przejście. Wizjoner, budowniczy portu gdyńskiego Eugeniusz Kwiatkowski. To się ziściło – mówi Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Łodej Trójka Paweł Turski Mierzeja Wiślana ciekawostki