Polskie Radio
Section05
ANALIZA

Asad odlicza godziny. Zachód przygotowuje się do ataku

Amerykanie wraz z sojusznikami przygotowują się do ataku na siły syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada. Ma być to kara za przeprowadzenie przez niego ataku gazowego wymierzonego w cywilów we Wschodniej w Gucie. Rosjanie zapowiadają, że nie zgodzą się na ukaranie sojusznika i ostrzegają Zachód przed konsekwencjami. - Do ataku zapewne dojdzie, gdyż jeżeli by nie został on przeprowadzony, to byłoby to, przy wszystkich tych oświadczeniach, nakręcaniu atmosfery, ośmieszające dla administracji amerykańskiej i jej sojuszników - przekonuje w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl ekspert ds. międzynarodowych Witold Repetowicz.
Zobacz więcej na temat:  Syria Państwo Islamskie USA ANALIZA

Sprawa Nord Stream 2. Niemcy odrzucą rosyjską "marchewkę"?

Kreml ma powody do obaw. Atmosfera wobec jego sztandarowego projektu – liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – zagęszcza się. Warszawa nie zamierza odpuszczać i zwiera szyki przeciwników rosyjskiej dominacji energetycznej. Znajduje ich nie tylko wśród państw członkowskich, ale i w Parlamencie Europejskim i Waszyngtonie.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Rosja ANALIZA Unia Europejska USA

Sprawa Siergieja Skripala. Kreml sparaliżował Londyn?

Wydaleni w związku z próbą otrucia przez służby Kremla byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki, rosyjscy dyplomaci opuścili Wielką Brytanię. Czy Londyn, UE i USA stać na mocniejsze uderzenie we Władimira Putina? Czy znów, jak to miało miejsce w przypadku zabójstwa Aleksandra Litwinienki skończy się na oziębieniu relacji i jałowych deklaracjach?
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal ANALIZA Rosja Wielka Brytania USA

Erdogan idzie śladami Putina? Syria jest rozrywana na strzępy

Turecka armia i sprzymierzone z nimi siły zdobyły po dwóch miesiącach walk zajmowany do tej pory przez Kurdów Afrin. Bojownicy kurdyjskiej milicji Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) zapowiadają przejście do partyzantki i kontynuowanie walki. Z miasta uciekają cywile. Krwawe starcia wciąż trwają również we Wschodniej Gucie. Zachód milczy, a organizacje humanitarne rozkładają bezradnie ręce.
Zobacz więcej na temat:  Syria Rosja ANALIZA

Wojna informacyjna od kuchni

W tle skandalu wywołanego publikacją filmu "I will go to jail", która została określona przez badaczy internetu jako zorganizowana akcja prowokacyjna, w amerykańskiej prasie pojawiły się kolejne doniesienia odsłaniające kulisy dezinformacyjnej działalności rosyjskich trolli. Większość z nich to byli pracownicy Internet Research Agency - firmy założonej i finansowanej przez Jewgienija Prigożyna, zwanego "kucharzem Putina".
Zobacz więcej na temat:  Rosja ANALIZA dezinformacja ŚWIAT fake news

Niemcy wciąż w okowach strachu

Dziś mija rok od zamachu dokonanego w Berlinie przez tunezyjskiego migranta Anisa Amriego. Islamista po zabiciu polskiego kierowcy Łukasza Urbana przejął jego ciężarówkę i wjechał w tłum na jarmarku na placu Breitscheid zabijając 12 osób i raniąc prawie 100. Niemieckie służby wyciągnęły wnioski z ataku, w rezultacie cały okres przedświąteczny naznaczony był wzmocnieniem środków bezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA Niemcy zamach terroryzm

Bałkany wciąż kochają swoich zbrodniarzy

Prawie ćwierć wieku dzielące nas od zakończenia wojny w byłej Jugosławii okazuje się być zbyt krótkim czasem, by obecne elity polityczne krajów powstałych z jej rozpadu potrafiły przełamać narodowe resentymenty i z większym obiektywizmem spojrzeć na tragedię tamtych czasów. Losy dwóch zbrodniarzy wojennych: Slobodana Praljaka i Ratko Mladicia - tylko potwierdzają tę tezę.
Zobacz więcej na temat:  Bałkany Jugosławia Serbia Chorwacja ANALIZA

Polska nałoży kaganiec na Jugendamty?

Czy skończy się dramat Polaków żyjących w Niemczech, którym grozi odebranie dzieci? Jest na to szansa, gdyż władze w Warszawie zwiększają starania, by skończyć z tym procederem. Można mieć nadzieję, że uporządkowanie spraw z Berlinem doprowadzi do większego wsparcia w tego typu sytuacjach także dla naszych rodaków mieszkających w innych europejskich krajach, w których również dochodzi do drastycznych przykładów rozbijania rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Jugendamt Niemcy dzieci ANALIZA