Polskie Radio
Section05

KULTURA

"1670": Polska szlachecka w krzywym zwierciadle (z odniesieniami do współczesności)

Na największej platformie streamingowej zadebiutuje komediowy serial historyczny "1670". Ta opowieść o szlachcicu, który marzy, by władać w "największym państwie świata, czyli Polsce", jest zarazem opowieścią o współczesności w kraju nad Wisłą.  Czy jesteśmy gotowi, by śmiać się z siebie ubranych w szlacheckie kontusze? 
Zobacz więcej na temat:  serial historia Polski komedia Bartłomiej Topa Dawid Muszyński szlachta Tomasz Miara Trójka

Po latach kontrowersji wracają Złote Globy. Ogłoszono nominacje: dominują "Barbieheimer" i "Sukcesja"

W ostatnich latach Złote Globy miały poważne problemy, ale wygląda na to, że wracają jako jedna z najważniejszych nagród filmowych. W tym roku dominują trzy tytuły: "Barbie", "Oppenheimer" oraz "Sukcesja": ile nagród zdobędą? Ponownie też ogłoszeniem nominacji do Złotych Globów rozpoczyna się tzw. "sezon statuetek", gdyż jak wiadomo, już wkrótce – 21 grudnia – zostanie ogłoszona lista nominacji oscarowych.
Zobacz więcej na temat:  FILM Złote Globy Hollywood Jan Pachlowski Tomasz Miara Trójka

"Maestro". Czy film Bradleya Coopera o Leonardzie Bernsteinie będzie sukcesem wartym Oscara?

"Maestro" to najnowsze dzieło w reżyserskim dorobku Bradleya Coopera. Aktor zagrał w nim główną rolę, był też jego producentem i scenarzystą. Bohaterem filmu jest Leonard Bernstein, wybitny amerykański dyrygent, pianista, kompozytor i pedagog. Czy tytuł powtórzy sukces, jakim kilka lat temu były "Narodziny gwiazdy"?
Zobacz więcej na temat:  FILM premiera Leonard Bernstein bradley cooper Ryszard Jaźwiński Trójka Oscary 2024

IX Konkurs Fotografii Teatralnej - prawie 130 zgłoszeń i troje zwycięzców

Konkurs Fotografii Teatralnej to prestiżowe wydarzenie organizowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spośród niemal 1500 nadesłanych w tym roku fotografii jury wybrało finałowe zdjęcia w trzech kategoriach, których zwycięzcami zostali: Dawid Stube, Karolina Jóźwiak i Anna Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego konkurs fotografia Paweł Siwek Konkurs Fotografii Teatralnej Dwójka Dawid Stube

Mieczysław Karłowicz. Mistrz poematu symfonicznego

- Jego muzyka wyrasta z fascynacji trzema kompozytorami: Czajkowskim, Straussem i Wagnerem - wyliczał w Polskim Radiu Jacek Melchior, krytyk. 157 lat temu, 11 grudnia 1876 roku, urodził się w Wiszniewie na Litwie Mieczysław Karłowicz, kompozytor, dyrygent, fotograf i taternik. W ciągu bardzo krótkiego życia zdążył zapisać się w historii polskiej muzyki wybitnymi utworami. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA MUZYKA Młoda Polska Tatry góry fotografia narty kompozytor

"Portret Ginevry Benci" - rzadki przykład w twórczości Leonarda da Vinci

Leonardo sportretował niewiele osób. Jego modelkami były: Ginevra Benci, Cecilia Gallerani, kobieta o nieznanej tożsamości z portretu zwanego La Belle Ferronnière (jedna z hipotez utożsamia ją z Lucrezią Crivelli, kochanką Ludovica Sforzy, inna z Beatrice d’Este, jego żoną) i Lisa, żona florenckiego kupca Francesco del Giocondo. O swój portret usilnie, jednak bez rezultatu, zabiegała u Leonarda Isabella d’Este, markiza Mantui.
Zobacz więcej na temat:  Leonardo da Vinci malarstwo Grażyna Bastek Michał Montowski Florencja Dwójka SZTUKA

Wiktor Zin we wspomnieniach córki Moniki: pozwalałam sobie go krytykować

- Z perspektywy czasu widzę, że tata się troszeczkę ze mną liczył, dlatego że pozwalałam sobie go krytykować. Zdaje się, że całkiem mu to odpowiadało, że były też negatywne komentarze. Mówił: to mi się pomaga poprawić - wspominała w Dwójce prof. Monika Zin-Oczkowska, córka Wiktora Zina - bohatera audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  architektura Paweł Siwek Jakub Jamrozek Wiktor Zin Dwójka Polskie Radio telewizja

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kaczorowski Isaak Babel biografia literatura Wacław Holewiński Czarne KSIĄŻKA Dwójka

"The Other Side of Dance". Diana Niepce przyjedzie do Warszawy ze swoim spektaklem

- Diana Niepce to bardzo rewolucyjna tancerka i performerka, która pokazuje inną stronę tańca; stronę tańca, w której mówią ciała z niepełnosprawnościami. Jest to zawodowa artystka, która w 2014 roku w wyniku wypadku doznała niepełnosprawności i od tej pory opowiada swój taniec poprzez te doświadczenia - mówiła w Dwójce o spektaklu Diany Niepce "The Other Side of Dance" Aleksandra Mahmud z Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.
Zobacz więcej na temat:  taniec Jakub Jamrozek niepełnosprawność TR Warszawa Dwójka

Wielobarwna kultura Afryki na festiwalu filmowym AfryKamera

Już po raz 18. w Warszawie odbędzie się Festiwal AfryKamera, pierwszy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwal filmowy, który promuje kino afrykańskie, a także największa w Polsce impreza poświęcona kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński porozmawia z organizatorami oraz przedstawi zapowiedzi programowe festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński kino festiwal filmowy Afryka FILM