Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Ekspert PISM o negocjacjach Bałkany Zachodnie-UE

Unia Europejska zapewnia Bałkany Zachodnie o europejskiej perspektywie, ale mimo to nie składa żadnych konkretnych zobowiązań dotyczących członkostwa państw z tej części Starego Kontynentu. - To, że ścieżka została utrzymana, jest chyba jedyną dobrą wiadomością z tego szczytu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Żornaczuk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Michał Strzałkowski Unia Europejska Bałkany

80. rocznica zbrodni w Babim Jarze. Polska delegacja uczestniczy w uroczystościach na Ukrainie

W ukraińskiej stolicy odbywają się uroczystości 80. rocznicy niemieckiej zbrodni popełnionej na Żydach w Babim Jarze. W obchodach, oprócz ukraińskich władz biorą udział prezydenci Izraela i Niemiec. Kijów odwiedziła też polska delegacja.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina rocznica Żydzi zbrodnie wojenne nazizm II wojna światowa okupacja niemiecka HISTORIA Jarosław Sellin Wojciech Kolarski

Jarosław Guzy: nie tylko takie kraje jak Polska są zainteresowane rozszerzeniem UE

- Nie tylko takie kraje jak Polska są zainteresowane rozszerzeniem Unii Europejskiej na Europę Południowo-Zachodnią. Mieliśmy bardzo wyraźne stanowisko amerykańskie w tej sprawie nakłaniające Unię Europejską do niezaniedbywania sprawy Bałkanów Zachodnich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Europa Unia Europejska Bałkany granica Jarosław Guzy Magdalena Złotnicka Polskie Radio 24

"Wszystko jest dla nas nowe". Ekipa filmowa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Członkowie rosyjskiej ekipy filmowej, którzy we wtorek polecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną, by nakręcić tam fragmenty filmu fabularnego, wyznali, że wszystko jest dla nich nowe. Nagranie z rozmowy z aktorką Julią Peresild i reżyserem Klimem Szypienko ukazało się na kanale YouTube rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.
Zobacz więcej na temat:  kosmos FILM Rosja astronauta aktorzy aktor aktorstwo

Na jaki okres państwa UE mogą przywrócić kontrole na granicach? Rzecznik TSUE wyjaśnia

- W ściśle określonych warunkach państwo członkowskie UE może wprowadzić kontrole na swoich granicach, które są wewnętrznymi granicami strefy Schengen, na dłużej niż sześć miesięcy - wynika z opublikowanej w środę opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Henrika Saugmandsgaarda Oe.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE Strefa Schengen Polska w Unii Europejskiej Europa granica