Polskie Radio
Section05

historia hp

"Pomnożyć życiowe doświadczenia". Bohaterki (i bohaterowie) Virginii Woolf

– To jedno z moich zasadniczych odkryć, jeśli chodzi o tę pisarkę: jej związek z rzeczywistością, jej dotykalność świata. Jej świadomość, że nie istniejemy jedynie w sferach duchowych, ale że życie jest tu i teraz – podkreślała na antenie Polskiego Radia tłumaczka Magda Heydel, opowiadając o wielowymiarowości dzieła literackiego Virginii Woolf.
Zobacz więcej na temat:  Virginia Woolf literatura feminizm Dwudziestolecie międzywojenne psychologia

Zenon Wiktorczyk. Niezapomniany głos Polskiego Radia

Przede wszystkim był człowiekiem związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. Zenon Wiktorczyk zmarł 28 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś kabaret dziennikarze

Lesław Bartelski. Przyjaciel poetów walczącej Warszawy

– Było moim wielkim szczęściem w życiu, że zetknąłem się z Tadeuszem Gajcym, Zdzisławem Stroińskim, Andrzejem Trzebińskim, a także z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim –  podkreślał w radiowym nagraniu Lesław Bartelski. 27 marca mija 19 lat od śmierci tego poety i kronikarza pokolenia literatów czasu wojny.
Zobacz więcej na temat:  poezja II wojna światowa literatura Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Gajcy Zdzisław Stroiński historia Polski historia PRL

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel Polacy w Hollywood

"Lem to nie jest jeden człowiek". Jak Philip K. Dick doniósł na Lema do FBI

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Eugeniusz Pławski. Rzucił wyzwanie "Bismarckowi"

– Pociski "Pioruna" nie mogły uszkodzić "Bismarcka", ale sam widok otoczonego wybuchami pocisków, prującego potężne fale, pięknego swą sylwetką polskiego okrętu dałby natchnienie niejednemu malarzowi czy poecie, gdyby mógł być świadkiem tej walki – wspominał potyczkę z niemieckim superpancernikiem dowódca "Pioruna" Eugeniusz Pławski.
Zobacz więcej na temat:  Eugeniusz Pławski flota II Rzeczpospolita II wojna światowa historia Polski marynarka marynarka wojenna