Polskie Radio
Section05

klimat

Drony kontrolują, czym palimy w piecach

Wraz z nadejściem jesieni w naszej okolicy często pogarsza się jakość powietrza. Nie inaczej jest w Grudziądzu, gdzie urzędnicy postanowili powalczyć ze smogiem przy pomocy specjalnego drona. - W prosty i szybki sposób można będzie wykryć w atmosferze obecność szkodliwych substancji, co jest podstawą do przeprowadzenia kontroli palenisk przez patrol straży miejskiej - zapowiada w Programie 1 Polskiego Radia Karol Piernicki, rzecznik prezydenta Grudziądza.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski zdrowie dron powietrze smog Grudziądz

TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu

- Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT

COP26 Kolejny dzień COP26. Uczestnicy szczytu będą mówić o czystej energii

Dziś w Glasgow kolejny dzień szczytu klimatycznego COP26. Uczestnicy trwającego do 12 listopada spotkania zajmą się jeszcze między innymi kwestiami przyspieszenia działań mających na celu przejście na stosowanie czystej energii, zagadnieniami edukacji na rzecz klimatu, a także sprawami związanymi z zeroemisyjnym transportem i odkryciami naukowymi w dziedzinie czystej energii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Glasgow ochrona środowiska

"Kraje uboższe będą musiały kupić technologię od najbogatszych". Prof. Grosse o polityce klimatycznej

- Kraje Zachodu, które dysponują technologiami i mają łatwiejszy dostęp do kapitału, narzucają ambitną agendę klimatyczną krajom uboższym, które będą musiały kupować technologię klimatyczną od tych najbogatszych - powiedział w Polskim Radiu 24 europeista prof. Tomasz Grosse. Gościem audycji był także Jarosław Guzy z PAP. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT dwutlenek węgla ochrona środowiska

Jacek Saryusz-Wolski o COP26: UE swoim skromnym udziałem w globalnej emisji niewiele zmieni

- Nieprzypadkowo przywódcy Chin i Rosji nie przyjechali na szczyt klimatyczny w Glasgow. Odpowiadają oni za ogromną część emisji CO2. Problem jest globalny, a UE swoim skromnym udziałem w emisji sama nie zmieni tego stanu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł.
Zobacz więcej na temat:  środowisko energia dyplomacja pieniądze Unia Europejska ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"Ustalono dogmat realnego zubożenia społeczeństwa". Jankowski o konferencji klimatycznej w Glasgow

- Mówi się o tym, aby obniżyć nasz poziom życia, żeby ratować planetę. Jak pokazuje dotychczasowa praktyka polityk klimatycznych, najbardziej będą pokrzywdzeni ubodzy. W Glasgow ustalono dogmat realnego zubożenia społeczeństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski z Radia Wnet. Gościem audycji był także Tomasz Pietryga z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Glasgow ekologia

Inicjatywa dot. metanu. Wielu czołowych emitentów, w tym Chiny, Rosja i Indie, wciąż do niej nie dołączyło

Blisko 90 krajów świata przyłączyło się do inicjatywy USA i Unii Europejskiej mającej na celu zmniejszenie do 2030 roku emisji metanu o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2020 roku - informuje Reuters. Formalnie plan ma być ogłoszony we wtorek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Ameryka USA Stany Zjednoczone emisja gazów globalne ocieplenie ekologia Nord Stream 2

"Uzysk tego szczytu będzie zerowy". Jacek Liziniewicz o efektach konferencji COP26

W Glasgow trwa 26. konferencja klimatyczna ONZ COP26. Wczoraj liderzy państw biorący udział w spotkaniu ogłosili porozumienie, które do 2030 roku ma odwrócić proces wylesiania Ziemi. Do tego wydarzenia odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24: Marek Wróbel (Fundacja Republikańska), Jacek Liziniewicz ("Gazeta Polska"), dr Sebastian Gajewski (Centrum im. I. Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  polityka środowisko ŚWIAT Glasgow Szkocja ONZ

Szczyt COP26. Gawkowski: klimat, ochrona środowiska nie mają koloru politycznego

- Odnawialne źródła energii, zielona energia to przyszłość. Trzeba odchodzić od węgla - na to trzeba kilkunastu lat. Są pewne trendy, w które powinniśmy się wpisywać. Lewica do takich trendów namawia - powinniśmy być tymi, którzy będą dawać dobry przykład w Europie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Gawkowski (szef klubu Lewicy).
Zobacz więcej na temat:  środowisko ochrona przyrody ekologia Krzysztof Gawkowski lewica społeczeństwo Piotr Gociek Sygnały Dnia POLSKA Glasgow